بهترین کتاب‌های سال 2020

بهترین کتاب های سال 2020 زمان مطالعه: 6 دقیقه

بهترین کتاب‌های سال، همیشه در پیشخوان کتاب‌فروشی‌ها به خریدار چشمک میزند. وقتی به این قسمت در کتابفروشی یا کتابخانه می‌رسید، بی‌اختیار به سمت قفسه‌ی کتاب‌های پرفروش سال می‌روید تا ببینید مردم جهان در سالی که گذشت چه موضوعات، کتاب‌ها و نویسندگانی را دنبال کرده‌اند.
هر سال، سایت‌های مختلفی کتاب‌های موفق و پرفروش را معرفی می‌کنند و ارائه‌ی این لیست تاثیر زیادی در ادامه‌ی روند فروش آن‌ها در بقیه‌ی نقاط دنیا دارد.
ما در این مقاله از انتشارات متخصصان می‌خواهیم بهترین کتاب‌های سال 2020 را به شما معرفی کنیم. اغلب این کتاب‌ها برنده‌ی جایزه‌ی Booker Prize  هستند. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که مایلید لیست کتاب‌هایتان به روز باشد، این پست را از دست ندهید.

 

جایزه Booker Prize : جایزه جهانی من بوکراز سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ به صورت دوسالانه برگزار می‌شد و به مجموعه آثار یک نویسنده که به زبان انگلیسی نوشته یا ترجمه شده باشند، تعلق می‌گیرد.

 

سال 2020

همه می‌دانیم که امسال، یعنی سال 2020، سال عجیبی برای جهان بود. اکثر مردم در جای جای این کره‌ی خاکی در خانه‌های خود محبوس شده‌بودند و البته که باعث خوشحالی است که این امر منجر به افزایش میزان مطالعه در افراد شد.
“سارا گلمن”، ویراستار ارشد بخش کتاب شرکت آمازون، اعتقاد دارد تعیین لیست بهترین کتاب‌های سال 2020 اهمیت زیادی داشت چراکه ماه‌هاست مردم در خانه مانده‌اند و برای درک بهتر شرایط به کتاب روی آورده‌اند تا با قرار گرفتن در داستان شخص دیگری به آرامش برسند.
در ادامه او اضافه میکند: «در هر صفحه و بخش این کتاب‌های عمیق، ما فرصت‌هایی برای فرار کردن به دنیایی متفاوت کشف کردیم، در زمان سفر کردیم و یاد چیزهایی افتادیم که همه‌مان را به هم وصل می‌کنند.»

کتاب‌هایی که قصد معرفی آن را داریم، همگی غیر ایرانی هستند که بی‌بی‌سی با توجه به معیارهای خود، آنها را برگزیده‌است. برای آشنایی با کتاب‌های خوب ایرانی میتوانید، در ابتدا با بهترین انتشارات کشور آشنا شوید و سپس با توجه به سلیقه‌ی خود بهترین کتاب های شعر، بهترین رمان و … را انتخاب کنید.

10تا از بهترین کتاب‌های 2020 به انتخاب بی‌بی‌سی

 1. سرزمین جدید

  این داستان که نوشته‌ی Diane Cook است؛ قصه‌ی زنی است که با دخترش در شهری بزرگ و پرجمعیت زندگی می‌کند؛ اما بعد از مدتی احساس می‌کند که نمی‌تواند در آنجا دوام بیاورد.
  به همین خاطر با یک گروه داوطلب آماده‌ی سفر آزمایشی به سرزمینی ناشناخته می‌شود. سزرمینی عظیم و پهناور که تا کنون هیچ بشری در آن ساکن نشده‌است.
  این کتاب جایزه‌ی بووکر (Booker Prize) را از آن خود کرده‌است. این انجمن، کتاب را اینگونه توصیف می‌کند که:
  «رمان سرزمین جدید یک داستان فوق العاده جذاب برای زمانه‌ی ماست. زمانه‌ای که طبیعت را کوچک می‌شماریم و معنی واقعی انسان بودن را از یاد برده‌ایم.»
  کتاب های سال 2020-سرزمین جدید

 2. این بدن سوگوار

  Tambudzai زن جوانی است که در شهر هراره، پایتخت کشور زینباوه، زندگی می‌کند. او هر روز در مرکز این شهر زنده ماندن را تمرین می‌کند.
  Tsitsi Dangarembga نویسنده‌ی کتاب، در آخرین اثر خود نشان می‌هد در شرایط اضطراب آور سال 1988 چطور این زن پس از گذشتن از موانع و ناکامی‌های پی‌در‌پی باز به نقطه‌ی شکست می‌رسد.
  این کتاب نیز برنده‌ی جایزه‌ی بوکر شده‌است. booker prize، این کتاب را داستانی پرتنش و روانشناختی می‌داند.

  کتاب های سال 2020-این بدن سوگوار

 3. Burnt suger

  تارا که زن جوانی‌ست، قرار ازدواجش با آرشام را به هم می‌زند و با عشق هنرمندش زندگی را پیش می‌گیرد. او در جنبش‌های اجتماعی حضور فعال دارد.
  او که اکنون زنی سالخورده‌است، در حال تلاش برای بهبود رابطه‌اش با دختر جوانش است. Booker Prize در مورد این کتاب می‌گوید: « Avni DoshiT، نویسنده‌ی کتاب در این اثر محدودیت‌هایی را که در رابطه با افراد نزدیک و در ابعاد بزرگتر و پیچیده‌تر با خودمان داریم به آزمایش گذاشته‌است.»
  کتاب های سال 2020-burnt sugar

 4. Shuggie Bain

  این کتاب اولین اثر منتشر شده از نویسنده‌ی آن Douglas Stuart است. او در این کتاب داستان کودکی خود را در دهه 1980 روایت می‌کند. Shuggie، قهرمان کتاب، کوچکترین فرزند از بین 3 فرزند خانواده است و مادرش، اگنس معتاد به الکل است. این کتاب که با استقبال گسترده‌ای نیز روبره شد، بر روابط مادر و پسری متمرکز است.
  نویسنده در این کتاب، دنیایی از فقر و رنج را تصویر می‌کند که با عشقی پاک و دلچسب جبران می‌شود. یکی از منتقدان در ستایش این     این کتاب می‌گوید Shuggie Bain باید دوبار خوانده شود.

  Shuggie Bain

 5. سایه‌ی پادشاه

  داستان سایه‌ی شاه، در زمان حمله‌ی موسیلینی به اتیوپی در سال 1935 اتفاق می‌افتد. درست در زمانی که Hirut یتیم شده‌است. او که در ابتدا یک خدمتکار ساده است، به جنگجویی قهرمان بدل می‌شود.
  Booker Prize از این کتاب به عنوان “کشفی جذاب از قدرت زنان” ستایش کرده‌است. این داستان فراموش‌نشدنی نوشته‌ی Maaza Mengiste  است.
  -کتاب های سال 2020Shuggie Bain

 6. Mayflies

  این کتاب برگرفته از داستان واقعی دوستی دو مرد جوان است. جیمی و تولی در شهری کوچک در اسکاتلند زندگی می‌کنند و چیزی که آن‌ها را به هم پیوند داده است، عشق به موسیقی و فیلم و روحیه سرکش این دو نوجوان است. آنها آخر هفته‌ی هیجان‌انگیزی را در منچستر می‌گذرانند و 30 سال بعد، جیمی با خبری عجیب سروکله‌اش پیدا می‌شود.
  نویسنده‌ی این کتاب گرم و جذاب، Andrew O’Hagan است که با قلمش دنیای نوستالژیگ دوستی دو مرد را به رشته تحریر درآورده است.Mayflies- کتاب های سال 2020

 7. Piranesi

  Susanna Clarke، نویسنده‌ی کتاب، برای کتاب قبلی‌اش به نام Jonathan Strange & Mr Norrell معروف شد. او در کتاب جدیدش نیز با ترکیب عناصر اسطوره و خیال اثری خلق کرده که منتقدان آن را درخسان و منحصر به فرد توصیف کرده اند.
  Piranesi-کتاب های سال 2020

 8. نیمه‌ی ناپیدا

  نیمه‌ی ناپیدا، داستانی در مورد نحوه‌ی شکل‌گیری هویت است. خواهران دوقلوی همسانی که جیم کلاو جنوبی متولد می‌شوندو در نوجوانی از خانه فرار می‌کنند. از آن به بعد هرکدام از آنها زندگی جداگانه‌ای را پیش می‌گیرند. دزیره 14 سال بعد به خانه برمی‌گردد؛ در حالیکه گویی خواهرش، استلا، ناپدید شده است.
  Brit Bennett در این کتاب، شخصیت پردازی پویا و واقعیت های تاریخی و اجتماعی را با هم آمیخته و اثری جذاب خلق کرده‌است.
  کتاب های سال 2020-نیمه ناپیدا

 9. فراتر از زن

  روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی بریتانیایی Caitlin Moran به‌خاطر مشاهدات خنده‌دار و هوشمندانه‌اش در مورد زنان و دختران معروف است. اولین کتاب او به نام “چگونه زن باشیم؟” که در سال 2011 منتشر شد، ‌با استقبال زیادی روبرو شد. کتاب جدید وی، تاملی‌ست در معنای زن بودن در میانسالی و موضوعات دیگری مثل مراقبت از کودکان و نوجوانان، کلیشه‌های جنسیتی و روابط طولانی‌مدت.

  فراتر از زن-کتاب های سال 20250

 10. اولین زن

  Kirabo که در دهکده‌ی کوچکی در اوراندا بزرگ شده، همواره توسط زنان قدرتمند زیادی احاطه شده که سعی بر تحمیل خواسته‌های خود به او داشته‌اند.
  در این مسیر سخت، کیرابو در کشوری که توسط دیکتاتوری دگرگون شده بود، فمنیسم مدرن را با فرهنگ عامیانه اوگاندا ترکیب کرد. نویسنده، Jennifer Nansubuga Makumbi، در این کتاب دلشکستگی را با شوخ‌طبعی می‌آمیزد و گفتمانی از جنس سیاسی، اجتماعی و حتی جنسیتی شکل می‌دهد.

  اولین زن-کتاب های سال 2020

  لیست بهترین کتاب‌های سال 2020، بسیار طولانی‌تر ازین 10 مورد است. اما در این مقاله، سعی کردیم به بهترین‌ها بپردازیم. هرچند که تمام کتاب‌ها ارزش یک‌بار خواندن را دارند. اما اگر شما هم در دنیای پرمشغله‌ی امروز گیر افتاده‌اید، این معرفی میتواند برایتان مفید بوده باشد.

  برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراحل چاپ کتاب داستان، ثبت سفارش چاپ کتاب شعر با تیراژ کم و یا دریافت مشاوره رایگان در خصوص چاپ کتاب شعر، همین حالا با کارشناسان انتشارات متخصصان تماس بگیرید.

  تماس با نشر متخصصان

  فروشگاه کتاب متخصصان
  فرم تماس و اطلاعات

  منبع: https://www.bbc.com/culture/article/20200327-the-best-books-of-2020-so-far

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان