سرمایه‌گذاری در نشر کتاب

سرمایه گذاری در چاپ کتاب زمان مطالعه: 5 دقیقه

سرمایه‌گذاری در چاپ کتاب، موضوعی‌ست که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم. امروزه، هزینه‌ی چاپ کتاب با توجه به مسا‌ئل اقتصادی، بسیار نوسان دارد؛ به همین دلیل ناشران قراردادهای مختلفی متناسب با نیازهای نویسندگان، تنظیم کرده‌اند.
سوال همیشگی این است که آیا برای چاپ کتاب، بهتر است نویسنده خودش سرمایه‌گذاری کند یا آن را به ناشر بسپارد؟ بخصوص نویسندگانی که اولین کتاب خود را وراد بازار می‌کنند همیشه با این موضوع دست و پنجه نرم می‌کنند.

ما در اینجا انواع سرمایه‌گذاری در چاپ را چه از سمت نویسنده و چه از سمت ناشر به طور کلی بررسی کنیم. پس اگر بعد از مطالعه‌ی این نوشته نیاز به مشورت در مورد تنظیم قرارداد با ناشر یا نویسنده داشتید، میتوانید با همکاران ما در تماس باشید تا متناسب با بودجه و نوع کتاب، شما را راهنمایی کنند.

تماس با نشر متخصصان

سرمایه‌گذاری در چاپ کتاب توسط ناشر

حتما تا کنون داستان‌هایی در مورد نویسندگان مختلف شنیده‌اید که مدتها به دنبال ناشری برای چاپ کتاب خود بوده‌اند. این اتفاق در دنیای امروز بیشتر تکرار می‌شود، چراکه تعداد کسانی که مایلند کتابشان چاپ شود رو به افزایش است و از طرفی ناشران با توجه به هزینه‌ی چاپ و … احتیاج به بررسی بیشتری دارند. لذا ممکن است یک نویسنده مدت‌ها در صف انتظار چاپ کتابش بماند.
برای مثال؛ حتما تاکنون اسم رمان “بربادرفته” را شنیده‌اید. نویسنده‌ی این کتاب که “مارگارت میچل” است، می‌گوید که رمانش 38 بار از سوی ناشران مختف رد شده است. رمانی که تنها پس از یک سال از تاریخ انتشارش، جایزه‌ی «پولیتزر» را از آن خود کرد. و فیلمی که بر اساس آن ساخته‌شد، از آثار ماندگار سینمای جهان است.
از این دست نمونه‌ها در دنیای کتاب بسیار است. پس سرمایه‌گذاری در چاپ کتاب توسط ناشر، مسائل و مشکلات مخصوص خود را دارد. از طرفی وقتی ناشر در چاپ کتاب شما سرمایه‌گذاری می‌کند، باید به نکات زیر دقت داشته باشید:

 • حقوق چاپ در اختیار ناشر است، پس شاید شما در هر نوبت چاپ دستمزد کمی دریافت ‌کنید.
 • زمانبندی چاپ کتاب نیز در دست ناشر است و شما نمیتوانید زمان چاپ بعدی را مشخص کنید.
 • در اغلب موارد، نویسنده نمی‌تواند اعمال نظر زیادی روی چگونگی چاپ کتاب داشته‌باشد. مواردی مثل کیفیت کاغذ، طرح جلد، صفحه‌آرایی و … توسط ناشر تعیین می‌شود.

این نکته را هم باید مدنظر داشته باشید که، وضعیت نشر به سویی سوق پیدا کرده‌است که ناشران به دنبال نویسندگان اسم و رسم دارند؛ حتی اگر اثر آنها ارزش کافی را نداشته‌باشد. در دنیایی که پول حرف اول را می‌زند، اگر ناشر چاپ اثری از یک نویسنده‌ی گمنام را به عهده گیرد، حاضر نیست برای آن هزینه و سرمایه‌گذاری کلان کند؛ و به این ترتیب بسیاری از نویسندگان ترجیح می‌دهند که خودشان برای چاپ اثرشان سرمایه‌گذاری کنند. در ادامه به بررسی ابعاد این نوع از سرمایه‌گذاری می‌پردازیم.

 

سرمایه گذاری ناشر

 

سرمایه‌گذاری در چاپ کتاب توسط نویسنده

سرمایه‌گذاری در چاپ کتاب توسط مولف، از رایج‌ترین قراردادها در ایران است. در این نوع قرارداد، مولف یا نویسنده تمام هزینه‌های چاپ و انتشار کتاب را به عهده می‌گیرد. به این صورت که نویسنده،هزینه‌های چاپ را به عنوان حق نشر به ناشر می‌پردازد و تمام سود فروش کتاب، در این نوع قرارداد متعلق به نویسنده است. افرادی که برای چاپ کتابشان اقدام می‌کنند، معمولا به 3 دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند:

 1. انتشار کتاب با هدف کسب درآمد
 2. انتشار و چاپ کتاب به منظور ارتقای رزومه و سطح علمی و دانشگاهی
 3. انتشار کتاب‌های حوزه‌ی فرهنگی که به علاق شخصی نویسنده برمیگردد.

– چاپ کتاب برای کسب درآمد

اگر از آن دسته از نویسندگانی هستید که برای کسب درآمد، می‌خواهید کتابتان را دمنتشر کنید؛ بهتر است کمی بیشتر فکر کنید. چراکه تجربه نشان داده است که این راه در اکثر موارد به شکست منجر می‌شود و سرمایه‌ی خود را از دست می‌دهید.
از آنجا که وضعیت کتابخوانی در جامعه‌ی ما به دلایل گوناگون، تعریف چندانی ندارد، انتشار کتاب (حتی اگر فروش خوبی هم داشته باشد) سود قابل‌ملاحظه‌ای ندارد. پس اگر به دنبال افزایش سرمایه‌ی خود از طریق چاپ کتاب هستید، ما آن را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم.

– چاپ کتاب برای ارتقای رزومه

یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای تقویت رزومه، چاپ کتاب است. شما می‌توانید با تبدیل پایان‌نامه به کتاب این کار را انجام دهید و با شیوه‌ای ارزان در مدت زمانی کوتاه  امتیاز بالایی در رزومه خود ثبت کنید. (چاپ کتاب برای مقطع دکتری، حداقل 4 امتیاز دارد.)
همکاران ما در انتشارات متخصصان، در کمترین زمان پایان‌نامه‌های شما را به کتابی تخصصی در حوزه‌ی مربوطه تبدیل می‌کنند و به این ترتیب با چاپ یک کتاب تخصصی، رتبه‌بندی خود را در دسته‌بندی معلمان و اساتید، هیئت علمی و حتی در اپلای و پذیرش دانشگاه‌های خارج از کشور، افزایش خواهید داد.

– چاپ کتاب بنا براساس علاقه‌ی شخصی

در جامعه‌ی ما و با توجه به معضلات فرهنگی (چنان که افتد و دانی…) فعالیت در این حوزه موانع و مشکلات زیادی دارد. اگر عزم خود را جزم کرده‌اید که در این راه قدم بردارید باید کفش آهنی به پا کنید و از ناملایمات و سختی‌های مسیر ناامید نشوید.
ارتقای سطح فرهنگی جامعه با چاپ و انتشار کتاب‌هایی متنوع با محوریت فرهنگ سازی، باعث ارزش‌آفرینی شده و در صورت اقبال عمومی، شما نیز به عنوان نویسنده به هدف خود که دیده‌شدن اثر بوده‌است، رسیده‌اید.

 

سرمایه گذاری در چاپ کتاب توسط مولف

 

مزایای سرمایه‌گذاری مولف

 • اگر نویبسنده تصمیم به تجدید چاپ داشته باشد، می‌تواند در چاپ‌های بعدی آن را به ناشران دیگر بسپارد.
 • به منظور سهولت در پرداخت هزینه‌ها توسط نویسنده، برخی ناشران قسمتی از هزینه‌های چاپ و نشر کتاب را بصورت اقساطی دریافت می‌کنند.

معایب سرمایه‌گذاری مولف

 • به دلیل آشنا نبودن نویسندگان با پروسه‌ی چاپ کتاب، این فرآیند زمانبر بوده و گرفتاری‌هایی برای مولف ایجاد می‌کند.
 • چون سرمایه‌گذار، نویسنده است؛ ممکن است ناشر اهمیت زیادی به کیفیت چاپ یا میزان فروش ندهد.
 • کتاب شما تا زمانی که بطور کامل فروش نرود و به چاپ بعدی نرسد قابل ویرایش و تغییر نخواهد بود.
 •  تا زمانی که کتاب بطور کامل فروش نرود و به چاپ بعدی نرسد، قابل ویرایش و تغییر نخواهد بود.

 

 

در این نوع قرارداد نویسنده بایستی، فایل نهایی را بدون غلط و با نگارش درست تحویل انتشارات بدهد. اما در صورت تمایل میتوانید ویراستاری اثر را با پرداخت هزینه مجزا به انتشارات مربوطه بسپارید.

ویراتستاری در چاپ کتاب

 


تمام تلاش ما در انتشارات متخصصان این است که با ارائه‌ی سازوکارهای مناسب در حوزه‌ی نشر و چاپ کتاب، راه را برای نویسندگان و خوانندگان مشتاق هموارتر کنیم؛ و با جستجوی نقشه‌ی راه و استراتژی‌های فرهنگی، سهم خود را در عرصه‌ی فرهنگ و هنر این کشور به بهترین شکل ایفا کنیم.
وظیفه‌ی ما این است که شما را به عنوان نویسندگان یک اثر، به درستی و به جا راهنمایی کنیم تا بتوانید بهترین روش برای سرمایه‌گذاری در چاپ کتاب را انتخاب کنید. راه‌های ارتباطی با ما متنوع و در دسترس است.

تماس با نشر متخصصان
فروشگاه کتاب متخصصان
فرم تماس و اطلاعات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان