چاپ کتاب با کیفیت بالا

چاپ کتاب با کیفیت زمان مطالعه: 4 دقیقه

یکی از دغدغه های امروز مولفین و مترجمین و افرادی که قصد چاپ کتاب را دارند کیفیت و قیمت کتاب چاپ شده است. اینکه شما با چه هزینه و چه تیراژی بتوانید کتابی چاپ و منتشر کنید خیلی مهم است. ما به عنوان انتشارات چاپ کتاب با کیفیت قصد داریم در این مقاله به شما بگوییم که برای چاپ و انتشار کتاب با کیفیت و ارزان و با تیراژ پایین باید چه کارهایی انجام بدهید.

جهت اطلاع بیشتر شما باید مراحل چاپ کتاب را بگوییم.

  1. آماده کردن فایل کتاب از پایان نامه و یا کتاب تالیفی خود
  2. عقد قرارداد با انتشارات چه به صورت حضوری و چه از راه دور
  3.  تحویل فایل نهایی به انتشارات
  4. انجام مراحل اداری توسط انتشارات – این مراحل شامل گرفتن شابک، فیپا و مجوز اداره ارشاد است
  5. صدور مجوز چاپ توسط وزارت ارشاد- دقت داشته باشید که مدت زمان چاپ بعد از آماده شدن فایل نهایی برای کتابها متفاوت است
  6. آماده شدن طرح جلد- دقت داشته باشید که زدن طرح جلد به عهده انتشارات است ولی در صورت تمایل می‌توانید خودتان طرح جلد را آماده و تحویل انتشارات نمایید
  7. چاپ کتاب با کیفیت توسط انتشارات و تحویل به نویسنده

در انتشارات متخصصان کتاب پس از آماده شدن، صفحه آرایی شده و برای گرفتن شابک راهی خانه کتاب می‌شود. بعد از اینکه کتاب شابک دریافت می‌کند، کتاب راهی کتابخانه ملی برای گرفتن فیپا می‌شود. بعد از دریافت فیپا که اطلاعات کامل کتاب در آن جمع شده، کتاب راهی وزارت ارشاد می‌شود تا مراحل مجوز چاپ طی شود.

بعد از اتمام  مراحل مذکور کتاب آماده چاپ است و توسط ناشر برای لیتوگرافی، چاپ و صحافی فرستاده می‌شود. بعد از چاپ کتاب با کیفیت تعداد ۶ جلد(برای تیراژ۱۰۰۰) از کتابها برای مرحله اعلام وصول تحویل ارشاد شده و مراحل چاپ تکمیل می‌شود.

چاپ کتاب با کیفیت

سایزهای چاپ کتاب

یکی از مواردی که شما باید تعیین بکنید قطع کتابی است که قصد چاپ آن را دارید. قطع های مختلفی برای چاپ وجود دارند ولی پرکاربرد ترین آنها  سایز رقعی است. این سایت ۱۴/۵ سانتی متر در ۲۱ سانتی متر است. این قطع بیشتر برای کتاب های ادبی و عمومی استفاده می‌شود. سایز دیگر سایز وزیری است. اندازه این سایز ۱۷٫۵ سانتی متر در ۲۵ سانتی متر است. این سایز بیشتر برای کتاب های دانشگاهی و تخصصی استفاده می‌شود. سایز رحلی که ۲۱ سانتی متر در ۲۹ سانتی متر است بیشتر برای کتابهای کمک درسی استفاده می‌شود. انتخاب سایز های سلیقه است و شما متناسب با ایده ال های خود برای چاپ کتاب یک سایز را باید انتخاب بکنید.

چاپ کتاب با کیفیت

چاپ کتاب با تیراژ پایین

اکنون که تصمیم گرفته‌اید کتاب خود را چاپ کنید، باید برآوردی از مخاطبین کتاب خود داشته باشید. بهتر است در گام اول هوشمندانه قدم بردارید و شیرینی چاپ اولین کتابتان را با صرف هزینه‌های گزاف تلخ نکنید.

در گام اول باید تعداد مخاطبان کتابتان را تخمین بزنید. دوستان، فامیل، همکاران و همکلاسی‌‌ها کسانی هستند که طبعاً‌ مایلید کتابتان را در اختیارشان قرار دهید. علاوه‌براین ممکن است در فضاهای مجازی همچون اینستاگرام، تلگرام، فیسبوک و… فعال باشید و تعداد زیادی مخاطب داشته باشید. اگر پیش از چاپ کتاب با کیفیت بخشی از مطالبتان را در این فضاها با دیگران به اشتراک گذاشته و بازخورد مثبتی گرفته‌اید؛ قطعاً بخشی از دنبال‌کنندگان شما نیز می‌توانند به عنوان مخاطب بالقوه‌ی کتاب شما به شمار آیند.

ما به شما این اطمینان را می‌دهیم که هر زمان تعداد کتب اولیه‌ی شما به اتمام رسید و به تعداد بیشتری از کتاب‌های خود نیاز داشتید، در کمترین زمان ممکن کتاب را مجدداً چاپ و برایتان ارسال کنیم.

چاپ کتاب با کیفیت بالا

روش های چاپ کتاب با کیفیت و ارزان

بعد از اینکه مجوز چاپ کتاب از طرف وزارت ارشاد صادر می‌شود، کتاب وارد مراحل چاپ در انتشاراتی می‌شود.

چاپ کتاب با کیفیت انواع دارد که به شرح زیر است.

چاپ کتاب بر اساس تقاضا: این روش، بهترین و مناسب ترین روش برای چاپ کتاب با تیراژ پایین است و در آن نیازی به فیلم و زینک (لیتوگرافی) نیست. چنانچه  چاپ زیر ۲۰۰ جلد باشد این روش مناسب و کیفیت آن نیز برای کتاب قابل قبول است. توجّه داشته باشید این روش برای چاپ با تیراژ بالاتر مقرون به صرفه نیست و باید راه دیگری را انتخاب کنید.

البته دقت داشته باشید که هزینه زیادی برای چاپ دیجیتال صرف می‌شود. برای کتاب هایی که که تیراژ زیر ۲۰۰ جلد دارند، فروش کتاب صرفه اقتصادی ندارند. به این دلیل که ممکن است و در تیراژهای خیلی پایین هزینه انجام شده بر روی هر جلد حتی از قیمت پشت جلد هم بیشتر شود. به همین دلیل چاپ با این روش برای افرادی که انگیزه شان از چاپ دلیل دیگری غیر از فروش است و یا اساتیدی که نیاز به تعداد محدود کتابشان برای تامین نیاز دانشجویان خود دارند مناسب است.

روش دیگر چاپ کتاب ریسوگراف است. دستگاه ریسوگراف، دستگاهی شبیه دستگاه کپی در مقیاس بزرگتر است. چاپ با دستگاه ریسوگراف ارزانتر تمام می‌شود ولی دارای کیفیت بسیار پایینی است.

چاپ اُفست نام روش دیگری است که برای کتاب های با کیفیت انجام می‌شود. بهترین روش چاپ، چاپ اُفست است. چاپ اُفست دارای کیفیت مطلوب و بهتری از چاپ دیجیتال است و برای تیراژهای بالا، ۵۰۰ عدد به بالا، بسیار مقرون به صرفه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراحل چاپ کتاب، ثبت سفارش چاپ و یا دریافت مشاوره رایگان در خصوص چاپ کتاب، همین حالا با کارشناسان انتشارات متخصصان تماس بگیرید.

تماس با نشر متخصصان

فروشگاه کتاب متخصصانفرم تماس و اطلاعات

81

عملی اگر کاشتید، عادتی درو خواهید کرد. عادتی اگر کاشتید، اخلاقی درو خواهید کرد. اخلاقی اگر کاشتید، سرنوشتی درو خواهید کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان