ویرایش کتاب

ویرایش کتاب زمان مطالعه: 6 دقیقه

ویرایش کتاب یکی از مراحل مهم در روند چاپ و نشر است و کلیه نویسندگانی که پیش نویس اولیه کتاب خود را نوشته اند، حال ویرایش مهم ترین کاری است که باید آنرا انجام دهند. نشر متخصصان راهنمایی جامع  و قدم به قدم را برای چگونگی ویرایش کتاب به همراه چک لیست ویرایش به شما در این مقاله ارائه میدهد.

آیا کتاب من نیاز به ویرایش دارد؟

برای نویسندگان تازه کار پرسیدن این سوال باعث تعجب‌شان خواهد شد، اما پاسخ کوتاه ما به عنوان یک ناشر به این پرسش بله میباشد! درواقع ویرایش نسخه اولیه کتاب باعث میشود خطاهای نگارشی و املایی برطرف شده و محوریت داستانی کتاب به خوبی پیغام خود را به مخاطب ارائه کند. علاوه براین اگر نویسنده با اولین تجربه نوشتن کتاب خود رو به رو باشد ، ویرایش کتاب به تقویت و رشد مهارت های او کمک شایانی خواهد کرد. آنچه شما در طول ویرایش یاد می گیرید برای پروژه های آینده بسیار ارزشمند خواهد بود، به خصوص اگر بتوانید نقاط ضعف خود را مشخص کرده و روی آنها کار کنید.

آیا کتاب من نیاز به ویرایش دارد؟

نکته قابل توجه در این موضوع این هست که صرفا دانستن اطلاعات درباره ویرایش کتاب، باعث نمیشود که کل فرآیند آسان انگاشته شود، درواقع ویرایش یک کتاب ممکن است به گونه ای صورت بگیرد که به طور کلی داستان عوض شود و یا شخصیت های اصلی به طور کلی حذف شوند.

خوشبختانه در کلیه مراحل ویرایش کتاب شما میتوانید از افردی گه در این کار حرفه ای و متخصص هستند ، کمک بگیرید و خود را تنها فرض نکنید. در بخش های بعدی مقاله به شما خواهیم گفت برای ویرایش و ادیت کتاب خود باید جه کمک هایی گرفته شود و به سراغ کدام دسته از دوستان و یا افراد بروید.

چه افرادی می توانند کتاب ویرایش کنند؟

در انتشارت معروف هر کشور در اکثر اوقات ویرایش کتاب را از جهت اهمیت آن ناشر اصلی و سردبیر انتشارات انجام میدهد، نسخه اولیه کتاب برای ویرایش سه مرحله بررسی میشود و در نهایت کتاب باارزشی که در کتاب فروشی ها مشاهده میکنید حاصل گذر ار این مراحل میباشند:

 • ویرایش کلی اولیه
 • ویرایش خط به خط
 • ویرایش نهایی نسخه کتاب

نویسنده ای که قصد ویرایش کتاب خود را دارد، با اینکه منابع و فوت و فن یک ویرایشگر حرفه و انتشاراتی را ندارد، با این حال برای پیش بردن کار خود با چند گزینه برای اقدام ویرایش روبه رو میباشد. در این قسمت سه مسیر برای ویرایش کتاب را معرفی میکنیم.

ویرایش کتاب توسط خود شخص نویسنده

اگر نویسنده کتاب به مبانی ویرایش و ویراستاری آشنا باشد، میتواند پروسه ویرایش را به تنهایی انجام دهد و نسخه اولیه کتابش را بارها بارها مطالعه کرده تا بتواند اشتباهات آنرا برطرف نماید، شخصیت پردازی کارکتر های داستان را بهینه کند و در نهایت بهترین نسخه را برای ارائه و چاپ کتاب آماده کند.

اگر شما نوبسنده ای کمالگرا هستید و میخواهید عالی ترین نسخه کتاب را روانه بازار کتاب کنید، منطقی است که از کمک و نظر افراد متخصص دیگری نیز برای کار خود در ویرایش کتاب بهره من شوید، به یاد داشته باشید که همیشه این گزینه برای شما وجود دارد که ابتدا کتاب را خودتان ویرایش کنید ، سپس آن را به شخص ثالث تحویل دهید تا از دیدگاه خود نظرش را بگوید و بررسی کند.

طی کردن این روند یک ویرایش کتاب کامل را تضمین می کند، حتی اگر از افراد متخصص با پرداخت هزینه برای ویرایش کتاب کمک بگیرید، درصورتی که خودتان هم کارهایی روی نسخه اولیه انجام داده باشید، بدون شک پول کمتری به آنها پرداخت خواهید کرد.

ویرایش کتاب توسط خوانندگان 

خوانندگانی که نسخه اولیه و بدون ادیت کتاب را میخوانند، یکی از گزینه هایی هستند که برای نویسنده جهت ویرایش کتاب در نقش نیروی کمکی و معجزه میمانند. پیشنهاد هایی که این افراد ارائه میدهند دید بازتری نسبت به کتاب و محوریت داستانی آن در اختیار نویسنده قرار میدهد و باتوجه به این نظرات نویسنده میتواند متوجه شد آنچه را که هدف از نوشتن کتاب بوده توانسته به درستی به مخاطب القا کند با خیر.

میتوانید از دوستان نزدیک خود، خانواده و یا اعضای گروه های آنلاین خود در شبکه های اجتماعی بخواهید که خواننده کتاب شما باشند و حتی به آنها هزینه اندکی هم پرداخت کنید تا نظراتشان را درباره کتاب، نوع نوشتار و شخصیت پردازی ها بیان کنند. از آنجا که این افراد عزیزان شما هستند کتاب را با دقت تر میخوانند و نظرات صادقانه و کاربردی تر ارائه میدهد و به این صورت شما به عنوان یک نویسنده یه یک راهنمای جامع برای ویرایش کتاب دست پیدا میکنید.

ویرایش کتاب توسط افراد متخصص

اخرین و بهترین گزینه برای ویرایش کتاب، استخدام افراد متخصص و حرفه ای در زمینه ویرایش و ویراستاری میباشند، بسیاری از انتشارات جدا از مبحث چاپ کتاب، خدمات ویرایش را نیز اتجام میدهند و شما با مبلغ ناچیزی میتوانید از خدماتی بهره مند شوید که تمام نگرانی های شما را درباره کتابیتان و ویرایش درست و دقیق آن بر طرف نماید. خیلی از ناشران خدمات ویرایش را به صورت دورکار و شخصی انجام میدهند تا نیازی به مراجعه حضوری و اتلاف وقت شما نباشد. اگر شما قصد دارید اولین کتاب حرفه ای خود را به چاپ برسانید بهتر است در ویرایش آن کوتاهی نکنید و از یک انتشارات معتبر کمک بگیرید.

ویرایش کتاب توسط افراد متخصص📝

در واقع، ویرایش های حرفه ای که توسط انتشارات انجام میشود به دلیل تجریه کاری بالای افراد و ساده کردن مطالب با داشتن دانش فنی کافی، قابل قیاس با هیچ نوشته و ویرایش دیگری نیست. استفاده از تجربه یک ناشر کهنه کار کتاب شما را به بهترین نحو ویرایش کرده و آماده چاپ و نشر میکند.

دستورالعمل ادیت کتاب درچند قدم

بهترین گزینه جهت ویرایش کتاب، کمک گرفتن از افراد متخصص میباشد اما چنانچه تمایل دارید خودتان به شخصه این کار را انجام دهید به شما در چند قدم دستورالعمل های لازم جهت ویرایش را ارائه خواهیم کرد، پس همراه ما باشید.

 • صبر کردن

شاید تعجب کنید که چرا صبر کردن را به عنوان اولین مرجله از ویرایش کتاب در نظر گرفتیم، اما خوب است بدانید صبر کردن در هرکاری به کیفیت آن خواهد افزود، در ویرایش کتاب، بعد از اینکه نوشتن رونوشت اولیه تمام شد باید چند روز به ذهن خود استراحت بدهید تا از فضای کتاب و نوشتن درباره آن دور شود و سپس بعد از چند روز که آماده شدید ویرایش را شروع کنید تا بتوانید با ذهنی باز و بدون داشتن پیش زمینه کتاب را خوانده و ایرادات آنرا اصلاح کنید.

نکته: درواقع چند روز فاصله انداختن بین نوشتن و ویرایش کتاب باعث میشود تاحدی بتوانید از دید مخاطب به کتاب خود نگاه کنید نه یک نویسنده باتجربه و همچنین  میتوانید تفاوت های دیدگاهی را از این طریق به خوبی متوجه شوید.

 • تصویر ذهنی اصلی داستان

پیام کتاب شما و تصویری که در ذهن مخاطب ایجاد میکند، بسیار پر اهمیت تر از پرداختن به جزئیات میباشد. بنابراین وقتی کتاب را میخوانید باید از فصل فصل کتاب بتوانید تصویر ذهنی درست در ذهنتان بسازید و یک داستان جعلی به اشتباه نباید در ذهن خواننده بسازید. پس در درست بودن کارکتر ها، تم اصلی داستان و آمار و ارقام به شدت توجه کنید.

 • پیش بردن مرحله به مرحله داستان

یکی از مراحل مهم در ادیت کتاب حفظ هارمونی و مرحله به مرحله پیش بردن داستان است، مطمئن شوید که فصل بندی کتاب به درستی انجام شده و در هر فصل مخاطب هر آنچه که نیاز هست و هدف اصلی داستان را به طور کامل دریافت میکند. هر کتاب باید شامل سه بخش: آغاز ، میانه و پایان باشد. این سه مورد را در تمام فصل ها رعایت کرده و هنگام ویرایش کتاب در ذهنتان داشته باشید.

ویرایش کتاب

ویرایش نهایی کتاب 

اکنون که ویرایش مرحله اول و دقیق کتاب را تمام کردید، احتمالا حس خوشِ راحتی و به ثمر رساندن کار را دارید، نکته مهمی که در این شرایط باید به آن توجه کرد این هست که نسخه برش خرده و جدید کتاب احتمالا ایرادات و خطاهای دستوری زیادی دارد و شما چون شخصا ویرایش انجام دادید به موضوع تسلط داشته و بعد از یک استراحت جانانه میتوانید ویرایش نهایی را برروی کتاب پیاده کنید.

نکته: سپردن ویرایش نهایی کتاب به متخصصین ویرستار بهترین گزینه برای اطمینان از کیفیت نوشته شما برای چاپ خواهد بود.

سفارش ویرایش کتاب

نشر متخصصان به عنوان پرکار ترین ناشر سال ۹۷، خدمات حرفه ای ویرایش و ویراستاری کتاب و پایان نامه شما را یا قیمت مناسب و کیفیت خوب انجام میدهد، رضایت مشتریان ما بیانگر اعتبار و درستی کار ماست، چنانچه برای چاپ و ویرایش کتاب خود نیاز به استفاده از خدمات افراد حرفه ای دارید میتوانید با ما در تماس باشید،همچنین کارشناسان ما به صورت شبانه روزی خدمات مشاوره رایگان جهت پاسخ به پرسش های شما ارائه میدهند.

تماس با نشر متخصصان

فروشگاه کتاب متخصصانفرم تماس و اطلاعات

82

عملی اگر کاشتید، عادتی درو خواهید کرد. عادتی اگر کاشتید، اخلاقی درو خواهید کرد. اخلاقی اگر کاشتید، سرنوشتی درو خواهید کرد.

دیدگاه کاربران
 • احمد 25 فروردین 1399 / 12:31 ب.ظ

  یه سوال داشتم ویرایش کتاب رو خودمون انجام بدیم به نظرتون یا خیر؟

  • زهرا شهابی زاده 25 فروردین 1399 / 12:34 ب.ظ

   سلام دوست عزیز اگر تجربه کافی دارید، خودتون هم میتونید ویرایش بزنید در صورت نیاز در غیر این صورت پیشنهاد میشه از خدمات انتشاراتی ها استفاده کنید یا حداقل مشاوره بگیرید ازشون

 • حسن عرب 20 شهریور 1399 / 3:11 ب.ظ

  شماره تماس ویراستار هاتون رو میخواستم

  • زهرا شهابی زاده 20 شهریور 1399 / 3:12 ب.ظ

   سلام و درود
   با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان