۷ راه افزایش جذابیت طرح جلد کتاب

زمان مطالعه: 9 دقیقه

بیشتر افرادی که وارد کتابفروشی می‌شوند، جذب کتابهایی می‌شوند که جلد جذاب و زیبایی داشته باشد. برای همین ما می‌خواهیم به عنوان یک مرجع طراحی ، راه های افزایش جذابیت طرح جلد کتاب را به شما بگوییم واینکه چه کارهایی انجام بدهید که جلد کتابتان بیشتر در چشم باشد و مخاطب بیشتری جذب کند.

طراحی یک جلد کتاب را می توان آخرین مرحله قبل از انتشار یک کتاب دانست، زیرا این مرحله نیازمند از قبل مشخص شدن سایز کتاب، رنگ کاغذ ها، تعداد صفحات و ادیت نهایی نوشته می‌باشد. نکته قابل توجهی که باید در طراحی جلد دقت داشت، مخاطب شماست. اینکه در چه رنج سنی هستند؟ از چه جنسیت و چه فرهنگی می‌باشند؟ پاسخ این سوالات به شما یک دید کلی و بهتری می‌دهد و باعث می‌شود شما در انتقال پیام خود از طریق جلد کتاب موفق باشید.

جذابیت طرح جلد کتاب

بهتر است قبل از طراحی جلد کتاب خود چندین کتاب مختلف دیگر را که در موضوع شما نوشته شده است را بررسی کنید. برای مثال از چه تصاویری استفاده کرده اند، فونت ها چه سایزی باشند؟ یا اینکه چه طیف رنگی در جلد خود استفاده کنید.

نکات مهم هر کتاب را به صورت خلاصه یاداشت برداری کنید. حتی می‌توانید با ورود به یک کتاب فروشی به صورت سطحی بررسی کنید چه کتاب‌های بیشتر از میان صدها کتاب نظر شما را جلب می‌کند. آیا برای مثال رنگ کتاب شما را جذب کرده یا عنوان یک کتاب تمامی این نکات را به صورت نکات مهم یاداشت کنید و قبل از طراحی این نکات را با طراح خود در میان بگذارید . پس از انجام این موارد شما آماده طراحی هستید که در ادامه مطلب نکات مهم طراحی را به شما خواهیم گفت.

طراحی رایگان جلد کتاب

جلد کتاب چه قسمت هایی دارد؟

در طراحی رایگان جلد کتاب باید به این دقت کنید که جلد کتاب چه قسمت هایی دارد. جلد کتاب معمولا از چند سطر نوشته و تصویر تشکیل می‌شود. اگرچه می‌توان شامل سوال و حتی پیام خاصی باشد. در زمان طراحی یک جلد کتاب باید از کیفیت طراحی مطمئن شوید چون جلد کتاب هویت کتاب شما است و نقش بسیار مهمی در فروش کتاب شما خواهد داشت. نوع فونت، سایز فونت، طیف رنگ و … همه جزو مسائل مهمی هستند که دست در دست هم خواهند داد تا هویت کتاب شما را شکل دهند.

این نکته را در نظر داشته باشید که طراحی به صورتی انجام شود که پیام شما به درستی به مخاطب انتقال پیدا کند و مخاطب بتواند با آن ارتباط برقرار کند و متناسب با آن لحن و تصاویر مناسب انتخاب شود. برای مثال اگر کتاب در ژانر عاشقانه است لحنی و تصاویر عاشقانه و رمانتیک نیاز دارد یا بر فرض کتابی برای موفقیت است این کتاب می‌تواند با عنوانی سوالی مخاطب خود را درگیر کند. برای مثال می‌توانید سوالی که آن گروه از مخاطب شما در ذهن دارد را به عنوان تیتر انتخاب کنید. برای مثال تیتر چگونه درآمد خود را افزایش دهیمو تیتر های از این قبیل امکان جذب مخاطب کتاب شما را افزایش می دهد.

طراحی رایگان جلد کتاب

راه های افزایش جذابیت جلد مقابل کتاب

شاید بتوان گفت که مهمترین بخش طراحی رایگان جلد کتاب، طراحی جلد مقابل کتاب است. یکی دیگر از نکاتی که باید در طراحی رایگان جلد کتاب دقت کنید، طراحی جلد پشت کتاب است. اولین قسمت فیزیکی که مخاطبین شما با آنها ارتباط برقرار خواهند کرد جلد روی کتاب است. این قسمت باید شامل نام نویسنده، عنوان کتاب و موضوع کتاب از لحاظ دسته بندی باشد و تصاویر و فونت انتخاب شده باید بهترین کیفیت را داشته باشند و باید در سریع ترین زمان با مخاطب شما ارتباط برقرار کنند.

بهتر است روی طراحی گرافیک حساسیت زیادی خرج کنید. اگر طراح شما بتواند تصویری مناسب را خلق کند راه شما برای فروش بسیار آسانتر و هموار تر خواهد شد. برای این که بتوانید طراحی با کفیت داشته باشید از طراحان حرفه ای استفاده کنید و برای طراحی جلد کتاب خود زمان و هزینه مناسب اختصاص دهید. از طراحی کردن توسط خودتان و یا دوستان و آشنایان خود جدا خوداری کنید. این کار نیازمند به دانش و تسلط کافی بر برنامه های گرافیکی است پس زحمات خود را بخاطر کمی هزینه ناچیز هدر ندهید.

دانلود نمونه جلد طراحی شده کتاب

راه های افزایش جذابیت جلد پشت کتاب

سعی کنید در پشت جلد کتابتان، در خصوص موضوع کتابتان به طور خلاصه توضیح دهید. شما حتی می‌توانید خود نویسنده را به صورت خلاصه معرفی کنید. اگر قصد دارید در پشت کتاب چیزی بنوسید سعی کنید به تمامی سوالات مخاطب پاسخ دهید و یا اینکه اطلاعات مورد نیاز مخاطب در مورد کتاب را به مخاطب برساند. نکته دیگری که باید به آن دقت داشته باشید این است که این متن شما باید جذابیت کافی از لحاظ ویرایشی داشته باشد که مخاطب نتواند به خود بگوید نه این کتاب من نیست .

پیشنهاد می‌شود برای کتاب های آموزشی و علمی نویسنده کتاب در صورت داشتن مدرک تحصیلی یا … آن را به صورت خلاصه در پشت جلد استفاده کند و یا در صورت استفاده از منابع  معتبر ذکر نام ها جهت جلب اعتماد مخاطب شما تاثیر گذار خواهد بود .

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراحل طراحی رایگان موکاپ کتاب، مراحل چاپ کتاب ، ثبت سفارش چاپ کتاب با تیراژ کم و یا دریافت مشاوره رایگان در خصوص چاپ کتاب ، همین حالا با کارشناسان انتشارات متخصصان تماس بگیرید.

تماس با نشر متخصصان

هفت نکته طلایی در افزایش جذابیت طرح جلد کتاب

طراحی جلد کتاب برای نویسنده گان معروف با افرادی که تازگی وارد معقوله‌ی نویسندگی و انتشار کتاب شده اند کمی فرق دارد. نویسندگان تازه وارد باید با طراحی جلد کتاب بصورت کاملاً منحصر به فرد و جذاب بتوانند خوانندگان بیشتری را به سمت قفسه های کتاب خود جذب کنند و این نیاز به داشتن طراح گرافیک با سابقه و متخصص دارد. در ادامه تعدادی از اصول و نکات مهم در طراحی جلد کتاب برای آن دسته از نویسندگان تازه کاری که قصد درخشیدن دارند را معرفی خواهیم کرد. پیشنهاد میکنم با ادامه این مطلب همراه انتشارات متخصصان باشید.

طراحی جلد کتاب

طراح گرافیک حرفه ای برای طراحی جلد کتاب

طراحی جلد کتاب با نویسندگی دو دنیای کاملا متفاوت می باشند و نمی توان انتظار داشت که نویسنده خودش کار طراحی جلد کتاب را هم انجام دهد. در نتیجه برای رسیدن به موفقیت در جذب خواننده ی بیشتر به سمت کتاب، در مرحله ی اول لازم است تا کار را به کاردان بسپارید. یک طراح گرافیک با تجربه و حرفه ای، با نگاهی به موضوع کتاب و مخاطب اصلی کتاب، در نهایت می تواند با تلفیق دانش و هنر، بهترین طراح جلد کتاب را برای نویسنده به ارمغان بیاورد.

طراحی جلد کتاب بصورت منحصر به فرد

مثل هر یک از عناصر تبلیغاتی همانند طراحی لوگو و طراحی بسته بندی، منحصر به فرد بودن یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که در جلد کتاب باید به چشم بخورد. ایجاد طرح های منحصر به فرد و خلاقانه و در عین حال جذاب، همان چیزی می باشد که هر طراح گرافیک در طراحی جلد کتاب باید به دنبال آن باشد.

طراحی جلد کتاب با توجه به پارامتر اندازه

اندازه ای که طراح گرافیک باید برای طراحی جلد کتاب در نظر بگیرد، تاثیر زیادی در انتخاب نوع طرح مورد نظر دارد. برای مثال در طراحی جلد کتابچه ها و کتاب های جیبی که سایزهای کوچکی دارند، طراحی باید با حساسیت و دقت بیشتری انجام شود تا بدون هر گونه پیچیدگی باشد. نمونه کارهایی از طراحی جلد کتاب زیبا و جذاب را برای الهام گرفتن در سایت قرار داده ایم و می تواند دید و شناخت خوبی برای طراحی جلد کتاب حرفه ای به شما بدهد.

طراحی جلد کتاب

برجسته سازی یک عنصر روی جلد کتاب

یکی از بهترین ترفندها برای ایجاد طرح های منحصر به فرد و جذاب، برجسته تر کردن یک عنصر در طرح می باشد. این نوع طراحی جلد کتاب در نهایت طرح های جسورانه و چشمگیری را بوجود خواهند آورد.

طراحی جلد کتاب

اجتناب از پیچیدگی در طراحی جلد کتاب

ترکیب زیبا و حرفه ای تصاویر، متن و استفاده از اشکال هندسی اگر بصورت هوشمندانه صورت گیرد، در نهایت باید طرحی بدون پیچیدگی را به همراه داشته باشد تا چشم بیننده با دیدن آن دچار خستگی و ابهام نشود. سعی کنید جلد کتاب را کاملا ساده طراحی کنید تا راحت تر بتوانید هدف و موضوع اصلی کتاب را نشان دهید.

فونت طراحی جلد کتاب را با دقت انتخاب کنید

استفاده از تایپوگرافی و به کارگیری فونت های مختلف بر روی طرح جلد کتاب یکی از اصلی ترین المان های طراحی می باشد و به جرات می توان گفت جلد کتاب بدون نوشته و متن تقریبا بی معنا می باشد. نام و مشخصات مربوط به کتاب باید با فونت های مناسب و خوانا بر روی جلد کتاب درج گردد و سعی کنید حداکثر از ۳ فونت بیشتر استفاده نکنید.

طراحی جلد کتاب

در نظر گرفتن اصول چاپ کتاب در حین طراحی

اگر تا بحال تجربه ی طراحی و چاپ را داشته باشید، قطعا متوجه شده اید که آنچه شما به عنوان طرح نهایی بر روی مانیتور میبینید با چیزی که بعد چاپ مشاهده خواهد شد، تفاوت بسیار زیادی دارد. اگر طراحی جلد کتاب را به طراح گرافیک حرفه ای و با تجربه سپرده باشید، قطعا طراح از این تفاوت ها آگاه است و با توجه به اصول چاپ، جلد کتاب را طراحی خواهد کرد.

ترجیح دادن وکتور به پیکسل در طراحی جلد کتاب

در زمان تهیه ی فایل های دیجیتال برای جلد کتاب، بهترین گزینه بین طرح های برداری و پیکسلی بدون شک برداری یا همان وکتور می باشد زیرا کیفیت بالای تصاویر حفظ میشود. با این حال اگر مجبور به کار در محیط های پیکسلی مانند فتوشاپ هستید، لازم است که از کیفیت بالای تصاویر اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که تصاویر کوچکتر از سایز مورد نیاز شما نباشد.

طراحی جلد کتاب انتشارات متخصصان

تیم طراحی جلد کتاب انتشارات متخصصان، با داشتن سابقه ی فعالیت در حوزه ی طراحی جلد کتاب، طراحی لوگو، طراحی بسته بندی و سایر عناصر تبلیغاتی در کنار شماست تا حاصل ماه ها و شاید سالها تلاش در حوزه ی نویسندگی تان را به بهترین شکل به نمایش بگذارد.

طراحی یک جلد کتاب را می توان آخرین مرحله قبل از انتشار یک کتاب دانست، زیرا این مرحله نیازمند از قبل مشخص شدن سایز کتاب ، رنگ کاغذ ها ، تعداد صفحات و ادیت نهایی نوشته می باشد .در طراحی جلد کتاب باید به این نکته توجه داشته باشید که مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ چه رنج سنی دارند ؟ از چه جنسیتی و چه فرهنگی می باشند ؟ این نکات باعث می شود که یک دید کلی و بهتری برای انتقال پیام خود از طریق جلد کتاب به آنها داشته باشید .

چند نکته که ما به شما پیشنهاد می دهیم و می تواند در طراحی جلد کتاب به شما کمک کند.
بهتر است قبل از طراحی جلد کتاب چندین کتاب مختلف را که در موضوع شما است را بررسی کنید. برای مثال از چه تصاویری استفاده کرده اند، سایز فونت ها ، طیف رنگ های استفاده شده و… و نکات مهم هر کتاب را به صورت خلاصه یاداشت برداری کنید .حتی می توانید با ورود به یک کتاب فروشی به صورت نگاهی سطحی بررسی کنید چه کتاب های بیشتر از میان صدها کتاب نظر شما را جلب می کند آیا برای مثال رنگ کتاب شما را جذب کرده یا عنوان یک کتاب تمامی این نکات را به صورت نکات مهم یاداشت کنید و قبل از طراحی این نکات را با طراح خود در میان بگذارید .

طراحی جلد کتاب

پیشنهاد یک راحل خلاقانه

درسایت دانادیزاین که یک شبکه طراحی است و شما می توانید با ده ها طراح از سراسر کشور در ارتباط باشید می تونید جلد کتاب خودتون به صورت مسابقه میان ده ها طراح از سراسر کشور برگزار کنید و با ایده و فکر چندین طراح بهترین جلد برای کتابتون انتخاب کنید .

چگونه؟

ابتدا شما به عنوان یک کارفرما در داخل سایت یک مسابقه طراحی ایجاد می کنید و توضیحات لازم که از قبل جمع آوری کرده اید مثل رنگ ، سایز ، تعداد صفحات و … در سایت وارد می کنید. سپس یه مبلغ و زمان برای پروژه خودتون انتخاب می کنید و سفارش ثبت می کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراحل چاپ کتاب، ثبت سفارش طراحی جلد کتاب و یا دریافت مشاوره رایگان جهت افزایش جذابیت طرح جلد کتاب، همین حالا با کارشناسان انتشارات متخصصان تماس بگیرید.

تماس با نشر متخصصان

فروشگاه کتاب متخصصانفرم تماس و اطلاعات

82

عملی اگر کاشتید، عادتی درو خواهید کرد. عادتی اگر کاشتید، اخلاقی درو خواهید کرد. اخلاقی اگر کاشتید، سرنوشتی درو خواهید کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان