نوشتن چکیده مقاله

نوشتن چکیده مقاله زمان مطالعه: 5 دقیقه
چکیده مقاله اولین بخش و یکی از تاثیرگذارین قسمت های هر مقاله است، برخلاف تصور چکیده مقاله به هیچ عنوان کم اهمیت نیست و باید برای نوشتن درست و اصولی زمان و دقت لازم را صرف کرد؛ نشر متخصصان به عنوان یکی از ناشران برتر چاپ کتاب و مقاله در چندسال اخیر در این مقاله قصد دارد شما را با اصول نوشتن یک چکیده عالی برای مقاله آشنا کند، پس تا انتها همراه ما باشید.

چکیده مقاله (Abstract) چیست؟

به طورکلی بخش ابتدایی هر مقاله که دربردارنده خلاصه ای جامع از تحقیق و موضوع آن میباشد را چکیده یا Abstract مینامند، طول چکیده و نوع آن بستگی به سازمانی دارد که شما قصد ارسال مقاله خود را به آنجا دارید، برای مثال اغلب ژورنال‌ ها و کنفرانس ‌ها اندازه دقیق و مجازی که برای چکیده معرفی میکنند،

نکته: هنگان نوشتن Abstract  مقاله همواره این نکته را به خاطر داشته باشید که چکیده نقش تبلیغ  یک مقاله را بازی میکند، بنابراین به گونه‌ای بنویسید که خوانندگان و درموارد خاص توجه داوران را جلب کند.

هدف از نوشتن چکیده برای مقاله 

تا این قسمت از مقاله به اهمیت نوشتن و وجود چکیده برای مقالات پی بردیم در ادامه نیز لیستی تهیه کردیم که با خواندن آن به اهداف نوشتن چکیده بهتر پی خواهید برد:

  • آشنایی سریع با موضوع مقاله
  • کمک به خواننده در ارزیابی مدرک و ارتباط بالقوه آن با موضوع یا موضوعات مورد نظر
  • افزایش آگاهی رسانی و به روز نگه داشتن اطلاعات برای قشر محصل
  • صرفه جویی در وقت
  • سهولت جستجو و انتخاب
  • رعایت سلسه مراتب و نظم مقالات

معرفی انواع چکیده یا Abstract

چکیده ها معمولا در چندین دسته میتوان جای دادی که مهم ترین آن ها عبارت اند از چکیده تمام نما، راهنما، آمیخته، انتقادی،تلگرافی، سوگرفته، مؤلف و چکیده آماری. نشر متخصصان در این بخش به شما دو مدل بسیار رایج چکیده یعنی چکیده تمام نما و راهنما را توضیح خواهد داد، دانستن این نکات در استخراج مقاله از پایان نامه مفید خواهد بود.

چکیده تمام نما (informative)

چکیده ی تمام نما یا جامع به طور کلی بهترین، کامل ترین و رایج ترین نوع چکیده و از نظر تهیه مشکل ترین آنهاست که سعی دارد تا حد امکان کمیت و کیفیت اطلاعات موجود در متن اصلی را ارائه نماید: یک چکیده تمام نما فشرده ای از مباحث اساسی و نتایج بدست آمده را ارائه می دهد. استفاده از این نوع چکیده برای تهیه مقالات دقیق، تحقیقی و تخصصی که بر موضوعی واحد متمرکز هستند به شدت توصیه می شود؛ این نوع چکیده معمولاً طولانی تر از انواع دیگر چکیده هاست ولی طول آن از ۱۰% طول کل متن اصلی تجاوز نمی کند.

چکیده راهنما (indicative)

چکیده راهنما بیشتر برای معرفی موضوع متن اصلی به کار می رود، صرفاً بر محتوای متن اصلی دلالت دارد و شامل مطالبی کلی درباره متن اصلی است؛ این نوع چکیده هدف و روش را معرفی کرده ولی معمولا نتایج را در خود ندارد؛ برای تهیه چکیده از مقالاتی که موضوعات مختلفی را دربردارند نیز از این چکیده استفاده می شود.

تماس با نشر متخصصان

فروشگاه کتاب متخصصانفرم تماس و اطلاعات

82

عملی اگر کاشتید، عادتی درو خواهید کرد. عادتی اگر کاشتید، اخلاقی درو خواهید کرد. اخلاقی اگر کاشتید، سرنوشتی درو خواهید کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان