چاپ کتاب دیجیتال – چاپ دیجیتالی کتاب در تیراژ دلخواه

چاپ دیجیتال زمان مطالعه: 11 دقیقه

چاپ دیجیتال کتاب ، یکی از سوالاتی که برای هر نویسنده و یا هر مولفی پیش می‌آید، نوع چاپ کتاب، مقاله و یا … است ، و همینطور اینکه چاپ دیجیتال کتاب چیست ؟ در این مقاله به طور کامل به تعریف چاپ دیجیتال تفاوت چاپ دیجیتال و افست، مزایای چاپ دیجیتال، هزینه، انواع و اصولی که باید رعایت کنید خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

رواج این چاپ در ایران را می توان همزمان باورود کامپیوتر به کشور دانست. در واقع با ورود کامپیوتر و به همراه آن پرینترها به ایران  آغاز شد و روند پیشرفت سریعی را به خود گرفت. در سال ۱۳۸۰ با ورود ماشین های چاپ لارج فرمت تبلیغات محیطی نیز به صورت دیجیتال درآمد و با دادن فایل کامپیوتری تصاویری در ابعاد بسیار بزرگ در کوتاه ترین زمان امکان چاپ به خود گرفت و از همان زمان تبلیغات شهری و محیط رنگ تازه ای پیدا کرد.

در گذشته وقتی قصد چاپ کارت تبریک ، کارت پرسنلی ومواردی از این دست را داشتیم برای هر نمونه می بایست یک پلیت جداگانه طراحی می شد و لیتوگرافی صورت می گرفت اما چاپ دیجیتال باعث شده که بتوانیم کارت های پرسنلی و تبریک را به صورت کاملا شخصی چاپ و به خواسته های مشتریان توجه بیشتری کنیم.

به طور کلی کیفیت چاپ تکرنگ مشکی در دیجیتال بهتر از افست می باشد مگر اینکه چاپ تکرنگ مشکی در چاپخانه های جدید الاحداث یا دارای دستگاه های جدید، چاپ گردد که در این حالت کیفیت چاپ افست بهتر از دیجیتال خواهد بود.

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال کتاب

وقتی نویسندگان معروف کتابی می نویسند که صدها هزار نسخه از آن چاپ می شود، ناشران معمولا از تکنولوژی به نام آفست برای چاپ کتاب استفاده می کنند. نتیجه ای که از چاپ آفست حاصل می شود بسیار کم هزینه و با کیفیت است و برای تیراژ بالا بسیار مناسب محسوب می شود. امّا قطعا چاپ آفست برای تمام کاربردها مناسب نیست. در بعضی از مواقع، استفاده از چاپ دیجیتال برای چاپ کتاب از چاپ آفست برای شما بسیار مقرون به صرفه تر و مناسب تر خواهد بود. در ادامه اطلاعات کاملی در خصوص چاپ دیجیتال را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

با روی کار آمدن چاپ دیجیتال عملا مرحله قبل از چاپ یا همان لیتوگرافی حذف شده و سرعت چاپ به شکل چشم گیری افزایش یافته است. همچنین دقت دستگاه های چاپ دیجیتال امکان خطای انسانی را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. پیشتر هزینه چاپ به تعداد نسخه های چاپی بستگی داشت در حالی که در چاپ دیجیتال تعداد نسخه اهمیتی ندارد.

 

 

برای دریافت مشاوره و ثبت سفارش چاپ کتاب همین حالا با ما تماس بگیرید

تماس با نشر متخصصان

در چاپ دیجیتال ضایعاتی مثل کاغذ ، رنگ و…. به میزان قابل توجهی کاهش می یابد چراکه تمام اصلاحات در نسخه دیجیتال صورت می گیرد و نیاز به تست تا حد زیادی کاهش می یابد. و عدم استفاده از پلیت باعث شده در هر دور از چاپ بتوان نسخه متفاوتی را به چاپ رساند.

چاپ دیجیتال کتاب

چاپ دیجیتال چیست و چه مزایایی نسبت به چاپ افست دارد؟

در این نوع از چاپ فایل دیجیتالی کتاب مستقیما به دستگاه چاپ فرستاده می شود و سپس فرآیند چاپ مستقیما از طریق آن دستگاه آغاز می شود. برخلاف چاپ آفست که در آن از ورقه های فلزی برای چاپ استفاده می شود، در چاپ دیجیتال هیج نیازی به استفاده از چنین ورق هایی نیست. فایل های دیجیتالی مانند فایل های PDF و یا فایل های تصویر مستقیما به وسیله نرم افزار به پرینتر ارسال می شوند و از آن جا روی کاغذ یا هر متریال مخصوص دیگری چاپ می شوند.

چاپگرهای دیجیتال هم دقیقا مانند پرینترهای شخصی به دو دسته جوهرافشان و لیزری تقسیم می شوند. هنگام چاپ دستگاه باید به کامپیوتر متصل شود. بعد از آن کامپیوتر همه ی اطلاعات را به دستگاه منتقل می کند. چاپ دیجیتال را می توان جزء گرانترین چاپ ها دانست. در این مدل چاپ، لیتوگرافی حذف شده است بنابراین سرعت چاپ چند برابر می شود. همچنین ضایعاتی مثل کاغذ، رنگ و… کاهش پیدا کرده است. چون تمام اطلاعات در کامپیوتر انجام می شود.

چاپ دیجیتال

پیشنهاد بنده برای تیراژ کتاب هم تعداد بسیار محدود در حد ۵۰ الی ۱۰۰ جلد است. بنا به دلایلی که عرض می کنم برای مولفین نوقلم و کتاب اولی پیشنهاد می شود که از روش چاپ دیجیتال استفاده شود تا پس از گرفتن بازخورد نسبت به کتاب و اثر شان در چاپ بعدی تصمیم بر انتخاب تیراژ مناسبتری اتخاذ نمایند. در ادامه مزایای این روش چاپ را برای شما شرح می دهیم:

  • اول: اینکه نیاز به سرمایه گذاری زیادی ندارد
  • دوم : نیاز به بازار یابی خاص و پیچیده ای ندارد و در شبکه های اجتماعی خود شما مانند اینستاگرام به سرعت به فروش می رسد
  • سوم : خیلی سریع فروش انجام می شود و کتاب به چاپ دوم می رسد و قطعا تجدید چاپ برای کتاب یک نقطه قوت محسوب می شود
  • چهارم : شما در چاپ بعدی می توانید افزایش قیمت داشته باشید و از این راه هم کسب درآمد داشته باشید
  • پنجم : باز خورد و فیدبکی که از تعداد تماس های دریافتی برای فروش کتاب خواهید داشت به شما این قدرت تحلیل رو می دهد که برای چاپ بعدی روی چه تیراژی اقدام به چاپ کنید
  • ششم : با تکنولوژی چاپ دیجیتال مراحل پیش از چاپ یا همان لیتوگرافی، عملا حذف شده و دیگر نیازی به صرف هزینه برای تهیه زینک کتاب وجود ندارد
  • هفتم : زمان چاپ کتاب با استفاده از تکنولوژِی چاپ دیجیتال بسیار کوتاهتر است
  • هشتم : وقتی از تکنولوژی چاپ دیجیتال استفاده می کنیم هزینه هرجلد کتاب چاپ شده ثابت خواهد بود و به تعداد نسخه های چاپی ارتباطی نخواهد داشت و می توان با توجه به بودجه ای که قصد سرمایه گذاری آن را دارید تیراژ کتاب را انتخاب کنید
  • نهم : با استفاده از این تکنولوژی حتی پس از چاپ و در صورت وجود خطا در محتیویات و یکی از صفحات داخلی می توان با هزینه اندکی، محتویات آن در هر صفحه از کتاب را تغییر داد
  • دهم : همه چیز دیجیتالی است و بر خلاف چاپ افست نیاز به استفاده از ابزار های مکانیکی مثل دستگاه تاکن، یا دستگاه های چاپ افست وجود نخواهد داشت.

هزینه چاپ کتاب با تکنولوژی چاپ دیجیتال چطور است ؟

تکنولوژی دیجیتال هزینه نهایی را برای هر هر جلد محاسبه می نماید که البته در مقایسه با چاپ افست، بیشتر می باشد ولی این هزینه بالاتر مزایایی نیز دارد که برای فهمیدن آن پیشنهاد میکنم این مقاله را تا انتها بخوانید.

با پیشرفت هر روزه ماشین های چاپ دیجیتال و بالارفتن کیفیت چاپ، همچنین پایین آمدن بهای تمام شده هر جلد کتاب در تکنولوژی چاپ دیجیتال خبر از این می دهد که چاپ دیجیتال درحال رقابت با چاپ افست و حتی پیشی گرفتن از آن است.

هم چنین فرمول محاسبه قیمت چاپ دیجیتال به شرح ذیل است:

( تعداد صفحات داخلی کتاب ) ضربدر ( ۷۰ ) به علاوه ( ۴۵۰۰) بعلاوه ( ۲۰% )

تعرفه چاپ دیجیتال

قیمت و هزینه بر حسب مواردی از جمله نوع کاغذ، تیراژ چاپ و رنگی بودن یا سیاه و سفید بودن مشخص می‏شود. یکی از نکات مهم در رابطه با چاپ دیجیتال، امکان چاپ در تیراژهای کم می‏باشد. در عین حال آنچه که موجب امتیاز این نوع چاپ شده، امکان تغییر مطالب مورد نظر، در چاپ های بعدی است که این امر، هزینه و تعرفه  را تا حد زیادی کاهش می‎دهد.

بطور کلی هزینه چاپ دیجیتال در کاغذهای تحریر به نسبت کاغذ گلاسه کمتر است که این امر بر حسب وزن محاسبه می‏شود. بدین معنا که هر چقدر کاغذ گلاسه وزن بیشتری داشته باشد، قیمت چاپ آن نیز بیشتر می‏شود. تعرفه چاپ بر روی لیبل و کتان نیز به مراتب بیشتر از انواع قبلی می‏باشد.

چاپ دیجیتال

همانطور که گفته شد رنگی بودن یا سیاه و سفید بودن چاپ نیز معیار دیگری برای تعیین تعرفه چاپ دیجیتال به شمار می‏رود. به این معنا که چاپ رنگی هزینه بیشتری نسبت به چاپ سیاه و سفید دارد. هزینه چاپ دو رو ۲ برابر چاپ یکرو محاسبه می‏شود. همچنین چاپ در برگه های A3 بیشتر از A4 می‏باشد. در صورتی که برای چاپ دیجیتال، نوع تنپلات (در آن از نقاط رنگی فراوان استفاده می‏شود که با زوایای مختلف در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند) سفارش داده شود، هزینه چاپ افزایش پیدا می‏کند. با توجه به اینکه در چاپ دیجیتال امکان طراحی و عکاسی نیز وجود دارد، لذا با چاپ تصاویر، قیمت و تعرفه چاپ نیز بیشتر خواهد بود.

انواع چاپ دیجیتال بر اساس نحوه کار ؟

روش دیجیتالی نوری یا پرتوی: متن مورد نظر از طریق تابش شعاع‌های نوری روی کاغذهای حساس به نور، چاپ می‎شود. این روش چاپ به دو مرحله چاپ و ظهور نیاز دارد.

روش چاپ دیجیتالی الکتروفتوگرافی: در این روش از جوهر‎ها‎ی مایع و یا مرکب جامد پودری (تونر) استفاده می‎شود.

روش چاپ مارکرهای لیزری: در این روش سطوح مورد چاپ باید به حرارت حساس باشند که حرارت ناشی از لیزر و یا ماتریس‎ها‎ی حرارتی با ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی بر روی سطح کاغذ حساس، فرآیند چاپ را بر عهده می‎گیرند.

تاریخچه چاپ دیجیتال

روش چاپ دیجیتال تصعید رنگ: سرعت و کیفیت این روش بالاست و مواد رنگی بر روی سلفون‌هایی قرار می‎گیرند که پرتوهای گوناگون از قبیل لیزر و یا ماتریس‌های حرارتی،‌ رنگ را از روی نوارهای سلفون بخار و سپس بر روی سطح مورد نظر چاپ می‎کنند.

انواع چاپ دیجیتال براساس ابعاد

چاپ با فرمت متوسط: حداکثر ابعاد کارهای چاپی با ابعاد متوسط در برگه‎ها‎ی A3 و با سایزهای ۳۳×۴۸ سانتیمتر می‎باشد. در این فرمت، چاپ می‎تواند با روش‎ها‎ی تونری، جوهر افشار و یا نوری انجام شود. چاپ متوسط برای چاپ کارت ویزیت، چاپ بروشور، چاپ کاتالوگ، لفاف‎ها‎ی بسته بندی، لیبل، عکس، چاپ روی سطوح مختلف ابعاد متوسط قابل استفاده است.

چاپ با فرمت بزرگ: در این روش ابعاد چاپ در برگه‎ها‎ی A3 و با عرض ۱۵۰ سانتیمتر می‎باشد. برای چاپ ابعاد بزرگ نیز از شیوه چاپ تونری و جوهرافشان یا نوری استفاده می‎شود. برای چاپ پوستر تا عرض ۱۵۰ سانتیمتر و مصارف فضای داخلی(Indoor) این روش کاربرد دارد.

چاپ با فرمت عریض : ابعاد این نوع چاپ ۱۵۰ * ۵۰۰ سانتیمتر می‎باشد که به دلیل مقاومت بالا، بیشتر برای مصارف فضای باز مورد استفاده قرار می‎گیرد.

در چاپ دیجیتال باید به چه نکاتی توجه کرد؟

در چاپ دیجیتال تصاویر دیجیتالی تبدیل به محصولات چاپی می شوند. این چاپ معمولا نسبت به روش های سنتی چاپی موجود هزینه های بیشتری دارد. اما حقیقت این است که استفاده از وسایل دیجیتال به عنوان عنصر جدا نشدنی پیشرفت تکنولوژی بخش جدا ناپذیر زندگی بشر شده پس می توان انتظار داشت تکمیل این فرآیند در آینده نه چندان دور نه تنها صنعت چاپ بلکه زندگی ما را تحت تاثیر قرار بدهد. تفاوت اصلی بین این چاپ و روشهای سنتی چاپ مثل لیتوگرافی و چاپ افست در استفاده نکردن از پلیتهای چاپ است که در نتیجه مراحل آماده سازی پیش از چاپ سریع تر و ارزان تر هستند.

چاپگر های دیجیتال هم دقیقا مثل پرینترهای شخصی به دو دسته جوهر افشان و لیزری تقسیم می‌شوند. در این روش دستگاه چاپ به یک کامپیوتر متصل می شود و سپس کامپیوتر همه اطلاعات مورد نیاز دستگاه چاپ را به دستگاه منتقل کرده به این ترتیب دستگاه چاپگر کار خود را آغاز می کند. چاپ دیجیتال اگرچه در حال حاضر گرانترین شیوه چاپ به حساب می آید و اغلب در نسخه های محدود به کار می رود اما حقیقت این است که دارای مزایای بیشماری است که کار صنعت چاپ را به شکل چشمگیری متحول کرده است. در واقع صرفه جویی های خاص دیگری به همراه دارد که استفاده از چاپ دیجیتال را محبوب می کند.

چاپ دیجیتال

همه چیز درباره چاپ دیجیتال کتاب

چاپ دیجیتال عموما برای تیراژهای کم مورد استفاده قرار می گیرد. بر این اساس زمانی می توان از چاپ دیجیتال برای چاپ کتاب استفاده نمود که در تیراژهای پایین باشد. یکی از امتیازات چاپ دیجیتال کتاب، کیفیت و سرعت کار می باشد.

از آنجا که در چاپ دیجیتال پلیت حذف می شود و چاپ مستقیم از کامپیوتر بر روی کاغذ صورت می گیرد، لذا کالیبراسیون دستگاه امکان چاپ در تیراژ محدود حتی یک نسخه با هزینه پایین امکانپذیر می باشد. برای چاپ نمونه کتاب و عرضه آن در بازار به منظور سنجش مخاطبان در رابطه با محتوای، می توان از روش چاپ دیجیتال استفاده کرد.

یکی از نکات مهم در این مورد، امکان تغییر نسخه های مختلف می باشد. بدین معنا که با چاپ آزمایشی و ورود کتاب به بازار، نظریات خوانندگان مورد بررسی قرار می گیرد سپس در نسخه های بعدی تغییرات مطابق با نظریات خوانندگان اعمال شود. تغییر اطلاعات و محتوای کتاب می تواند در زمان فرآیند چاپ و بدون وقفه نیز صورت بگیرد. اطلاعاتی که تغییر می کند می تواند شامل شماره سریال و یا نام گیرنده و یا تصویر هر فرد باشد.

 

چاپ تصاویر با کیفیت در کتاب نیز یکی از سفارشات اغلب مشتریان می باشد. بدین منظور چاپ دیجیتال قابلیت اجرای این امر را دارا می باشد. اگر چه هزینه چاپ کتاب بواسطه چاپ دیجیتال بیشتر از سایر روش ها می باشد اما با صرفه جویی در هزینه‌های دیگری که در تهیه پلیت های چاپ صورت می گیرد، برای تیراژهای کم تعداد قابل جبران است.

متقاضیانی که برای چاپ کتاب خود عجله دارند و تمایل دارند که فرایند چاپ بلافاصله پس از تقاضا صورت بگیرد، می توانند از این روش استفاده نمایند. صرفه‌جویی در نیروی انسانی و توان رو به گسترش ماشین‌های چاپ دیجیتال در بالا بردن کیفیت و کاهش هزینه های چاپ در تیراژها، موجب شده تا این روش چاپ برای بسیاری از مشتریان چاپ کتاب از محبوبیت بالایی برخودار باشد.

روش کار چاپ دیجیتال

در این چاپ دو مورد اهمیت دارد که این دو مورد براساس نحوه ی کار مشخص می شود. روش های چاپ دیجیتال: نوری، لیزری، الکتروفتوگرافی و تصعید رنگ می باشد.

چاپ دیجیتال

در روش نوری متن از روش تابش نور روی کاغذ های حساس به نور چاپ می شود. (مراحل انجام کار: چاپ و ظهور می باشد) در دیجیتال لیزری هم سطوح باید به حرارت حساس باشد زیرا در آن از فعل و انفعالات شیمیایی استفاده می شود. چاپ الکتروفتوگرافی هم از جوهر مایع و جامد تونر استفاده می کند. روش چاپ دیجیتال تصعید رنگ هم سرعت و کیفیت بالایی دارد و مواد رنگی روی سلفون هایی قرار میگیرد که پرتوهای گوناگون دارد. این پرتوها لیزر یا ماتریس های حرارتی هستند.

چگونه چاپ دیجیتال کتاب صورت می‌گیرد؟

 • در اولین گام برای چاپ دیجیتال کتاب باید با مراحل این نوع چاپ آشنا شوید.
 • در اولین گام باید نویسنده و یا مترجم محتوایی رو خلق و یا گرد آوری بکند. وقتی که مولف و یا مترجم مطلب را آماده کرد، باید محتوا ها به مرحله تایپ و ویراستاری ارسال شود.
 • در گام دوم باید این محتواها تایپ و حروف چینی شود.
 • بعد از حروف چینی، متن توسط یک ویراستار و یا گروهی از ویراستاران، ویرایش و بازخوانی می‌شود.
 • سپس در گام چهارم، با نرم افزارهایی مانند Adobe indesign متن را صفحه‌آرایی می‌کنند.
 • بعد از صفحه آرایی، کتاب باید وارد مراحل گرفتن مجوز شود. خانه کتاب مسئول است که کد سیزده رقمی بین‎المللی (شابک) را ثبت ‌کند. در این قسمت تمام مشخصات کتاب ذکر می‌شود.
 • بعد از دریافت شابک کتاب برای اخذ فیپا (شناسنامه کتاب) به کتابخانه ملی ارسال می‌شود.
 • در آخرین مرحله کتاب توسط کتابخانه ملی بررسی و اطلاعات کامل آن به وزارت ارشاد اسلامی ارسال می‌شود و این وزارت خانه مجوزی را برای چاپ کتاب صادر می‌کند.
 • بعد از ارسال مجوز چاپ کتاب ناشر، کتاب را برای لیتوگرافی، چاپ و صحافی به چاپخانه ارسال می‌کند.
 • زمان تکمیل چاپ دیجیتال کتاب از فاکتورهای زیادی تاثیر می‌گیرد. اما مهم‌ترین فاکتور، اداره‌ها و مراکزی است که کتاب را بررسی می‌کنند. اگر این مراحل به سرعت طی شود و ناشر مربوطه، منظم کار کند، کتاب در زمان بین ۱ الی ۴ ماه مراحل چاپ را طی می‌کند.

مدرک خاصی برای چاپ دیجیتال کتاب لازم است؟

همه می‌توانند کتاب بنویسند و آن را به چاپ برسانند. هیچ محدودیتی در این مورد وجود ندارد. اما در برخی کتاب‌ ها نویسنده یا مترجم با عناوینی مثل دکتر و … معرفی می‌شوند. در این صورت ارسال مدارکی جهت احراز هویت و اثبات آن به مرکز انتشارات ضرورت دارد.

برای چاپ دیجیتال کتاب خارجی باید چه کاری انجام بدهیم؟

به دلیل قانون کپی رایت بهتر است با نویسنده کتاب مکاتبه کنید و با پرداخت مقداری پول از نویسنده بالقوه اجازه ترجمه بگیرید. حتی می‌توانید از او یادداشتی دریافت کرده و آن را در صفحه اول کتاب چاپ کنید.

اما اگر ترجیح می‌دهید کتاب را بدون اجازه نویسنده چاپ کنید. چون ایران عضو کنوانسیون جهانی حق کپی رایت نیست، برای چاپ دیجیتال کتاب‌های ترجمه شده هیچ مانعی وجود ندارد. و شما بدون اجازه گرفتن از نویسنده می‌توانید آن را به چاپ برسانید.

چاپ دیجیتال

بهترین انتشارات جهت چاپ دیجیتال کدام است ؟ 

انتشارات زیادی در سطح کشور وجود دارند که چاپ دیجیتال را با کیفیت و قیمت مناسبی انجام میدهند، خوشبختانه نشر متخصصان به عنوان یکی از برندهای نظر کتاب فارسی توانسته اعتماد مستریان خود را در زمینه چاپ دیجیتال بدست آورد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص چاپ کتاب دیجیتال، ثبت سفارش چاپ دیجیتال با تیراژ کم و یا دریافت مشاوره رایگان، همین حالا با کارشناسان انتشارات متخصصان تماس بگیرید

تماس با نشر متخصصان

فروشگاه کتاب متخصصانفرم تماس و اطلاعات

 

دیدگاه کاربران
 • چاپ دیجیتال 7 اسفند 1398 / 3:02 ب.ظ

  چاپ دیجیتال به صرفه تر از بقیه روش های چاپ کتاب هست 👌🏾👌🏾👌🏾

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان