مجوز چاپ کتاب – استعلام مجوز چاپ کتاب

مجوز های چاپ کتاب زمان مطالعه: 7 دقیقه

مجوز چاپ کتاب و نحوه دریافت مجوزها جهت نشر و چاپ کتاب موضوع این مقاله از انتشارات متخصصان میباشد، چنانچه برای کتاب خود نیاز دارید تا تمام مجوز ها را از وزارت ارشاد بگیرید و اطلاعات لازم از مراحل انجام کار ندارید ، تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا شما را به طور کامل با مراحل گرفتن مجوز چاپ کتاب و پروانه نشر آشنا کنیم. در ابتدا خوب است بدانید که چه مجوزهایی برای چاپ کتاب مورد نیاز است :

 • مجوز چاپ و انتشار کتاب

 • مراحل اداري چاپ كتاب

 • مجوز چاپ کتاب و پروانه نشر

 • مجوز نشر کتاب الکترونیکی

 • مجوز نشر کتاب

 • مجوز قبل از چاپ کتاب

 • مجوز ارشاد برای چاپ کتاب

مجوزهای لازم برای چاپ کتاب

چرا مجوز های چاپ کتاب الزامی و مهم هستند؟ هیچ کتابی بدون داشتن مجوز های چاپ کتاب، ارزش و اعتباری ندارند. مجوز های چاپ کتاب در حقیقت اعتبار و شناسنامه ی کتاب می باشند. محل قرار گرفتن مجوز ها در صفحات اولیه می باشد. داشتن این مجوز ها نشانه ی داشتن حقوق مادی و معنوی برای نویسندگان است.

مجوز نشر کتاب وزرات ارشاد

یعنی کتاب هایی که این مجوز را ندارند به هیچ عنوان حق داشتن پیگرد قانونی و مالکیت را ندارند. بحث مجوز های چاپ کتاب یکی از مهم ترین و الزامی ترین مراحل و خدمات پیش از چاپ می باشد. در این مقاله قصد داریم مراحل و مدارک لازم برای گرفتن مجوز های چاپ کتاب را به صورت کامل و جزء به جزء ارائه دهیم.

مراحل گرفتن مجوز های چاپ کتاب چیست؟

 برای گرفتن مجوز چاپ کتاب با مراجعه به دفتر انتشارات متخصصان که دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است ، میتوانید در خصوص دریافت مجوز چاپ کتاب مذاکره کرده و قرارداد منعقد نمایید، با ارائه مدارک لازم مراحل دریافت مجوز چاپ کتاب توسط انتشاراتی طرف قرارداد انجام می شود.

مرحله اول

 • اولین قدم برای گرفتن مجوز، آماده کردن فایل کتاب است. برای درست کردن فایل ویرایش شده می توانید از نرم افزار ایندیزاین استفاده کنید که آن را به صورت کامل در مقاله ی صفحه آرایی توضیح داده ایم.

مرحله دوم

 • انعقاد قرارداد چاپ کتاب، که برای چاپ کتاب های مختلف قراردادهای مختلفی وجود دارد که با توجه به نوع کتاب ها، سابقه مولف و یا حتی بودجه صاحب اثر می توان یکی از این قرارداد ها منعقد گردد.

سایر مراحل دریافت مجوز نشر:

 • بعد از ثبت درخواست اولیه و انعقاد قرارداد فایل نهایی کتاب برای انتشارات ارسال می گردد تا اقدامات مربوط به ثبت و دریافت مجوز ها انجام شود.
 • فایل کتاب برای خانه کتاب توسط انتشارات ارسال می گردد و یک شابک اختصاصی برای کتاب ثبت و معرفی می شود (ناشر باید یک کد سیزده رقمی منحصر به فرد که تحت عنوان شابک شناخته می‌شود را به اثر اختصاص دهد که یک شماره‌ی استاندارد بین‌المللی کتاب است و جهت شناسایی اثر در سطح ملی و بین المللی به کار می‌رود)
 • ارسال فایل کتاب برای کتابخانه ملی توسط انتشارات جهت گرفتن فیپا کتاب (ناشر اثر را جهت دریافت فهرست‌ نویسی پیش از انتشار (فیپا) در وب سایت کتابخانه ملی به ثبت می‌رساند)
 • ارسال فایل کتاب و طرح جلد کتاب برای وزارت فرهنگ و ارشاد و درخواست دریافت مجوزهای لازم، در این مرحله با توجه با نوع و موضوع کتاب که تخصصی، علمی، کودکان، دینی و مذهبی و …باشد.
 • فایل کتاب برای مراجع و اشخاص ذیصلاح ارسال می گردد و ویرایشات و یا تائید نهایی کتاب صورت می پذیرد. (این مرحله  زمانبرترین مرحله در روند مراحل چاپ کتاب می باشد که ممکن است برای برخی کتب به چندین ماه نیز به طول بیانجامد)
 • چاپ کتاب و دریافت اعلام وصول (در آخرین مرحله پس از چاپ کتاب، باید تعدادی مشخص از نسخه‌های کتاب جهت دریافت اعلام وصول به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل گردد.
 • تحویل کتاب به نویسنده با توجه به نوع قرارداد منعقد شده

شابک (خانه کتاب)

همانطور که در مقاله ی هزینه چاپ کتاب گفتیم، انتشارات لیستی از شابک های موجود و صادر شده دارد و هر یک از این شابک ها مخصوص یک کتاب جدید می باشد. به همین دلیل ناشران قانونی، شماره شابکی را در اختیار دارند که بعد از آماده شدن کتاب، شماره شابک را به کتاب ارائه می دهد. گرفتن مجوز شماره ی شابک کار زمانبری نیست.

می توانید بعد از آماده شدن کتاب، شماره شابک را برای آن دریافت کنید. شابک یک شماره ای می باشد که می توان به صورت سیستماتیک  آن را پیگیری کرد و نشانه ی شناسنامه دار شدن کتاب می باشد. شماره شابک از طرف خانه ی کتاب صادر می شود.

مجوز چاپ کتاب و پروانه نشر

شابک ها ۱۳ رقمی و بین المللی هستند که هر کدام از آن ها نشان دهنده ی یک نماد (به طور مثال ارتقاء از استادیاری به دانشیاری، ارتقاء از دانشیاری به پروفسوری و… است. عدد ۹۴۶ شماره یا شناسه ی ملی ایران است که در تمام شابک ها باید وجود داشته باشد. (اگر می خواهید کتاب را در ایران چاپ کنید.) عدد صفر برای کشور های انگلیسی زبان است.

بقیه ی رقم ها مربوط به ناشر و منطقه ی جغرافیایی می باشد. شابک ها حکم سند ثبتی برای احراز مالکیت یک ملک را دارند. برای کتاب های موسیقی از شابم استفاده می شود. شابم هم مانند شابک می باشد. اگر یک شابک برای چندین کتاب استفاده شود، رقم آن به صورت کلی باطل می شود و همه ی امتیازات تعلق گرفته به آن حذف می شود.

فیپا (سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران)

در این مرحله حداقل ۳۰ درصد از متن کتاب و شابک مربوط به کتاب و مدرک شناسایی نویسنده یا نویسندگان به کتابخانه ملی ارسال می شود. برای زمانی که کتاب ترجمه شده است باید مشخصات کتاب اصلی هم ارسال شود. در بعضی موارد دیده شده کتابخانه ملی تقاضای ارسال پی دی اف کامل کتاب را دارد. بازه زمانی بررسی توسط کتابخانه بین ۲ هفته تا ۲۰ روز است.

مجوز چاپ کتاب
مجوز چاپ کتاب

فیپا اطلاعات زیادی از کتاب از جمله: نویسنده ی اصلی، نویسندگان دوم به بعد، شماره شابک، رده بندی کنگره ای و… را دارد. بهترین کاری که در این بازه ی دو هفته ای تا ۲۰ روز می توانید انجام دهید، ویراستاری، صفحه آرایی و طراحی جلد کتاب می باشد. برای گرفتن مجوز فیپا داشتن کارت ملی نویسنده و یا نویسندگان الزامی است. طرح جلد تنظیم شده برای کتاب هم باید مورد تایید وزارت سازمان ارشاد باشد. فیپا در حقیقت فهرست نویسی می باشد.

مجوز ارشاد برای چاپ کتاب به چه صورت است؟

یکی از مهم ترین مجوز های چاپ کتاب، مجور ارشاد از سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد. این مجوز برای جلد کتاب می باشد. ۳ نسخه از کتاب چاپ می شود و برای اداره ی فرهنگ و ارشاد ارسال می شود. اداره ی ارشاد کتاب را با شناسنامه تطبیق می دهد و متن کتاب را از نظر مسائل سیاسی، اخلاقی، مذهبی و… بررسی می کند و وقتی دستور صدور مجوز کتاب را ارسال کند، انتشارات اجازه دارد کتاب را در شمارگان زیاد چاپ کند.

مجوز ارشاد برای چاپ کتاب

توجه کنید که ناشران جعلی کتاب زیاد شده اند و اقدام به مجوز های جعلی برای مولفان می کنند. مولفان هم با توجه به اطلاعات، گمان می کنند این مجوز ها قانونی هستند. معمولا شماره شابک و فیپا هم جعلی می باشد.
این ها در شناسنامه کتاب درج می شود و شما نمی توانید صحت آن را متوجه شوید. بنابراین از قانونی بودن مجوز ها حتما استعلام بگیرید. مدت زمان چاپ در این بازه هم بستگی به نوع چاپ و حجم کتاب دارد.

هزینه اخذ مجوز نشر کتاب

هزینه های اخذ مجوز برای نشر کتاب قبل از چاپ و نشر کتاب از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای هر کتاب حدود چهارصد هزار تومان می باشد که شامل کلیه هزینه های مربوط به اخذ شابک، فیپا و مجوز چاپ و نشر کتاب و اعلام وصول میشود. سایر هزینه های مربوط به چاپ کتاب جدا محاسبه خواهد شد.

دریافت مجوز پخش کتاب به چه صورت است ؟

مجوز پخش را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می کند. مدت زمان صدور مجوز وابستگی خاصی به نوع چاپ و موضوع کتاب ندارد. همیشه به مدت ۲ روز آماده می شود. وجود این مجوز برای نویسنده الزامی است زیرا پخش کتاب بدون این مجوز غیر قانونی است.

به همین دلیل اگر بدون مجوز باشد، کتاب از کتافروشی ها جمع آوری می شود. همچنین امتیازات دانشگاهی هم بدون دریافت این مجوز، وجه و پیگرد قانونی ندارد. این مجوز بسیار مهم، در چشم بسیاری از ناشران بی ارزش است و تعداد کمی از ناشران تلاش برای گرفتن این مجوز می کنند. اما توجه کنید که در نهایت داشتن این مجوز امری ضروری می باشد.

بعد از اخذ فیپا، شما می توانید اطلاعات کتاب خود را در سایت کتابخانه ی ملی مشاهده کنید. اگر اطلاعات خود را در سایت کتابخانه ملی مشاهده نکردید، مجوز های شما جعلی می باشد. البته گاهی ۳ الی ۴ روز طول می کشد تا بعد از اخذ فیپا، اطلاعات شما در سایت کتابخانه ملی ظاهر شود. کتابخانه ی ملی در بزرگراه حقانی، روبروی ایستگاه مترو قرار دارد.

نکات مهمباید درخواست مجوز را قبل از چاپ کتاب به ثبت برسانید. توجه کنید که اگر قبل نام نویسنده لقب (مهندس، دکتر و…) قرار بگیرد، باید مدرک تحصیلی مربوطه را هم در پیوست مدارک شناسایی برای اداره ارشاد و فیپا ارسال کنید.

برای  سفارش ثبت مجوز های چاپ کتاب تماس بگیرید. 

تماس با نشر متخصصان

فروشگاه کتاب متخصصانفرم تماس و اطلاعات

82

عملی اگر کاشتید، عادتی درو خواهید کرد. عادتی اگر کاشتید، اخلاقی درو خواهید کرد. اخلاقی اگر کاشتید، سرنوشتی درو خواهید کرد.

دیدگاه کاربران
 • علی حیدریان 22 شهریور 1399 / 8:31 ق.ظ

  تمام مجوز های لازم برای چاپ کتاب رو میگیرید برامون ؟ یا فقط شابک ؟

  • زهرا شهابی زاده 22 شهریور 1399 / 10:41 ق.ظ

   سلام و درود، بله در صورت در خواست نویسنده تمام مجوز های چاپ کتاب را نشر متخصصان برای شما دریافت خواهد کرد.

 • مهدی 28 اردیبهشت 1400 / 5:57 ب.ظ

  سلام ، ببخشین میشه کل هزینه های گرفتن مجوز چاپ ونشر کتاب الکترونیکی رو بفرمایین چقدره ؟

  • مهدی قهاری 2 خرداد 1400 / 6:03 ب.ظ

   سلام وقت بخیر لطفا با شماره تلفن 09157757443 تماس حاصل بفرمایید

  • مهدی قهاری 2 خرداد 1400 / 6:16 ب.ظ

   سلام وقت بخیر لطفا با شماره 09157757443 تماس حاصل بفرمایید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان