قرارداد با ناشر – انتشارات متخصصان

قرار داد با ناشر زمان مطالعه: 11 دقیقه

 انواع قرارداد با ناشر برای چاپ کتاب بین ناشر و مولف منعقد میگیردد به چه صورت است ؟

اولین کلام سلام است و آرزوی سلامتی برای شما

از اینکه انتشارات متخصصان که مفتخر به کسب عنوان ( بهترین و پرکارترین ناشر سال ۱۳۹۷)  شده را، برای چاپ و نشر کتاب خود برگزیده اید صمیمانه متشکریم. همچنین سپاسگذاریم که با توجه به رشد و تبلیغات قارچ گونه موسسات غیر تخصصی و مختلف، در انتخاب ناشرتان نهایت دقت را به خرج داده و پس از انجام تحقیقات لازم نشر متخصصان را آگاهانه و با دیدی باز انتخاب نموده اید. این برای ما افتخاریست که شما موشکافانه عملکرد ما را مورد بررسی قراداده و ما از این آزمایش سربلند بیرون آمده ایم.

جهت اطلاعات کامل از هزینه ی چاپ کتاب با کارشناسان انتشارات متخصصان تماس بگیرید.

تماس با نشر متخصصان

در این مقاله سعی داریم تا شما مخاطبین عزیز را با انواع قراردادهایی که ممکن است بین ناشر و مولفین منعقد گردد آشنا کنیم. در ابتدا باید به اطلاع شما مخاطب عزیز برسانم که قرارداد های زیر با توجه به سیاستگذاری ناشرین کشور بوده و با توجه به نوع آثار مولفین، نویسندگان، شعرا و هر آنکس که نیاز به چاپ کتاب دارد منعقد خواهد شد. قرارداد های چاپ و نشر کتاب، که به با عنوان قرارداد های ناشر و نویسنده هم شناخته می شوند در چند مدل مختلف که مشروح آن را در زیر توضیح داده ایم، تقسیم بندی می شوند.

قرارداد سرمایه گذاری مولف

نوع اول قرارداد سرمایه گذاری مولف: این نوع قرارداد بسیار مشهور و رایج ترین نوع قرارداد چاپ کتاب در کشور است. در این نوع قرارداد چاپ و نشر کتاب با سرمایه گذاری مولف، انجام شده و مولف تمام هزینه های هر دو مرحله چاپ و نشر را پرداخت می نماید.

پس از پرداخت هزینه های چاپ کتاب ضمن واگذاری کلیه حق و حقوقات اثر، مالکیت مادی و معنوی اثر هم به صورت مادام العمر به مولف تعلق خواهد گرفت. در این مدل از قرارداد چاپ کتاب تمامی منافع و عواید حاصل از فروش در چاپ اول و سایر چاپ های کتاب به مولف تعلق دارد. همچنین در صورتی که کتابی به موفقیت نسبی و فروش خوبی دست پیدا کند مولف می تواند در چاپ های بعدی نوع قرارداد خود را تغییر داده و حقوق مادی  کتاب خود را برای یک چاپ یا بیشتر به ناشری که با آن به توافق رسیده است واگذار نماید.

بند اول قانون نانوشته در بین ناشرین این است که معمولا یک کتاب پس از اینکه به چاپ سوم رسید و دو چاپ قبلی نیز به صورت کامل توزیع شده بود ناشر به مشارکت در سرمایه گذاری ( نوع دوم قرارداد ) رغبت پیدا خواهند کرد. ولی سرمایه گذاری توسط ناشر برای چاپ اول تقریبا جز افسانه هاست.

همان طور که عرض کردیم واگذاری منافع مادی کتاب با محدودیت زمانی می تواند توسط مولف به فرد دیگری واگذار یا منتقل شود. اما حقوق معنوی مخصوص خود مولف است و قابل واگذاری به شخص دیگری نیست مگر اینکه مولف در وصیت نامه اش حق واگذاری معنوی اثرش را بعد از مرگ به فرد خاصی واگذار کند. این حقوق معنوی لازمه ی اخلاقی جامعه است. قانون های حقوق مولف حافظ منافع و روابط روحی و روانی اثر با خالق اثر بوده و در برابر سوء استفاده های احتمالی از آن ها محافظت کنند.

قرارداد های سرمایه گذاری مولف، بیشتر بین ناشرین و مولفین نوقلم ( کتاب اولی ها ) و در اولویت بعد بین مولفین قلم فرسا (کتاب چندمی ها) که فروش کتابشان از قبل تضمین شده یا آثاری با موضوع خاص دارند منعقد می شود.

خوب چنانچه تا اینجای مقاله را مطالعه فرموده باشید دریافته اید که :

 • چاپ کتاب نوقلمان (کتاب اولی ها) یا مولفین خاص با سرمایه گذاری مولف انجام خواهد شد.
 • کلیه حقوق و حقوقات مادی و معنوی اثر متعلق به نویسنده است.
 • مولف در صورت تمایل برای چاپ های بعدی می تواند با ناشر خود یا هرکس که صلاح بداند وارد مشارکت شود.
 • چنانچه مولف برای چاپ های بعدی تصمیم به مشارکت جهت چاپ اثر خود گرفت بهتر است مشارکت به صورت زمانی یا نوبت چاپی انجام شود.
 • در تمامی مدل های قرارداد با ناشر، حقوق دو طرف قرارداد به طور کامل رعایت شده است.

قرارداد سرمایه گذاری مشارکتی

نوع دوم قرارداد سرمایه گذاری مشارکتی: در این مدل قرارداد ها ناشر با نویسنده و یا مترجم در هر دو مرحله چاپ و نشر یک کتاب  مشارکت می نمایند. به گونه ای که تمام هزینه های چاپ و نشر با نسبتی توافقی ( درصد مشارکت ) به صورت شراکتی انجام شده و به همان میزان در سود حاصله از فروش کتاب نیز با هم شریک می باشند.

بنده دوم  قانون نانوشته بین ناشرین اینگونه تفسیر میشود که قرارداد سرمایه گذاری مشارکتی چاپ کتاب معمولا برای کتاب هایی که به چاپ سوم رسیده و در چاپ های قبلی موفقیتی نسبی را کسب نموده پس از بررسی موفقیت کتاب توسط ناشر  و (محاسبات سود و زیان، همچنین مدت زمان بازگشت سرمایه گذاری مشارکتی ) با صلاحدید و بنا به سیاست های کاری اش درصد مشارکت را اعلام نموده تا در صورت توافق قرارداد مشارکت در چاپ کتاب منعقد گردد.

در این حالت هم تعهداتی در مورد حقوق مادی و معنوی در نظر گرفته می شود و محفوظ می باشد. هر یک از طرفین قرارداد می تواند به صورت مستقل نسبت به فروش سهم خود اقدام کند.

از شماکه که صبوری فرموده و تا اینجای مقاله را مطالعه فرمودین سپاسگذاریم. ما در این قسمت فهمیدیم که :

 • تمامی هزینه های هر دو مرحله چاپ کتاب به صورت مشارکتی بین ناشر و مولف انجام خواهد شد.
 • این نوع قرارداد ها میتواند طبق توافق فی ما بین ناشر و مولف برای یک چاپ یا بیشتر منعقد شود.
 • معمولا کتاب هایی که به چاپ سوم رسیده باشند مورد بررسی جهت عقد سرمایه گذاری مشارکتی چاپ کتاب قرار خواهند گرفت.
 • ناشر مختار است و می تواند پس از بررسی کتاب طبق پیشنهادش مسئولیت تامین و پرداخت ۱۰ تا ۹۰ درصد از کل هزینه ی تولید و چاپ یک مقدار معین از کتاب را بر عهده گرفته و این موضوع با توافق هر دو طرف انجام خواهد شد.

قرارداد سرمایه گذاری چاپ کتاب توسط ناشر

نوع سوم قرارداد سرمایه گذاری چاپ کتاب توسط ناشر( انتخاب ناشر و رزومه مترجم ) : دیده شده است که ناشرین با این نوع قرارداد این امکان را به نویسندگان یا مترجمینی که آثار خوب و قابل قبولی داشته و یا ترجمه نموده اند ، می دهد که بدون هزینه کتاب خود را به چاپ برسانند. در این نوع قرارداد هیچ گونه هزینه­ ای از مولف دریافت نشده و همچنین ۵ جلد کتاب به عنوان هدیه به صاحب اثر داده می شود و تا شش ماه پس از زمان انتشار و چاپ اول کتاب  به تعداد درخواستی صاحب اثر، کتاب با ۵۰ درصد تخفیف از قیمت پشت جلد در اختیار صاحب اثر قرار خواهد گرفت.

این نوع قرارداد نیز بنا به صلاحید ناشر انتخاب شده و کلیه حق و حقوقات مادی کتاب برای همیشه از طرف مولف به انتشارات واگذار خواهد شد.

بنده سوم قانون نانوشته بین ناشرین اینطور است که، فقط پس از بررسی کارشناسانه و بسیار دقیق کتاب و رعایت سایر بند های قانون نانوشته بین ناشرین این نوع قرارداد را منعقد کنند. معمولا بررسی و اعلام نظر برای عقد این قرارداد طی یک فرآیند یک ماهه صورت می پذیرد. احتمال عقد این نوع از قرارداد برای چاپ کتاب های تالیفی بسیار کم و در کتاب های ترجمه شده بیشتر است.

اگر تا اینجای مقاله را مطالعه فرمودید به شما خدا قوت گفته و نکاتی را که در مورد این نوع قرار اموختیم مرور خواهیم کرد.

 • در این نوع قرارداد مولف هیچ هزینه ای نخواهد کرد و هزینه چاپ کتاب توسط انتشارات پرداخت می شود.
 • تمامی حق و حقوقات کتاب به ناشر واگذار خواهد شد.
 • معمولا از برای کتاب های ترجمه شده و موفق این قرارداد منعقد می شود.
 • ناشر در انعقاد این نوع قرارداد مختار بوده و ممکن است پس از بررسی کتاب این نوع قرارداد را نپذیرید.

قرارداد سرمایه گذاری ناشر جهت چاپ کتاب (خرید اثر توسط ناشر): 

این نوع از قرارداد با ناشر هم مثل مدل قبلی، قرارداد واگذاری کتاب است با این تفاوت که نویسنده یا مترجم مبلغی را از ناشر دریافت کرده و تمامی امتیازات کتاب را به ناشر واگذار می کند. یعنی صفر تا صد مراحل انتشار و چاپ کتاب بر عهده ی ناشر می باشد و تمامی حقوق مادی و معنوی مربوط به ناشر است.

این نوع از قرارداد معمولا برای کتاب های سفارشی و خاص بوده و توسط ناشر به مولف یا مترجم شناخته شده سفارش داده میشود منعقد میگردد. در این مدل مولف یا مترجم، پس از نوشتن کتاب سفارشی، مبلغ قرارداد را دریافت خواهند کرد.

قرارداد واگذاری چاپ اول

سرمایه گذاری ناشر :  قرارداد واگذاری چاپ اول: در این نوع قرارداد مولف فقط انتشار نوبت اول کتاب خود را به ناشر واگذار نموده و با پرداخت مبلغ یک میلیون و پنجاه هزار تومان ( در زمان نگارش این مقاله – مهرماه ۱۳۹۸ ) به انتشارات متخصصان هر دو مرحله چاپ و نشر کتاب را طی  میکند و کتاب خود را به چاپ خواهد رسانید، ضمن اینکه حق چاپ و امتیاز چاپ کتاب در چاپ های بعدی را در اختیار خود خواهد داشت. پرداخت مبلغ قرارداد در زمان عقد قرارداد صورت خواهد پذیرفت. در این نوع قرارداد انتشارات متخصصان حق انتشار و فروش تا ۱۰۰۰ نسخه فقط برای چاپ اول را خواهد داشت.

در این نوع قرارداد ۱۰ جلد از کتاب چاپ شده به عنوان هدیه به مولف تحویل داده می شود و تا زمان اتمام یافتن تیراژ چاپ شده کتاب در چاپ اول و با فرض بر اینکه چاپ اول کتاب به اتمام نرسیده باشد، مولف می تواند با اعلام قبلی به ناشر، درخواست هر تعداد جلدی را که مورد نیازش است را بدهد.

پس از درخواست مولف چنانچه ناشر به تعداد درخواستی مولف از کتاب مذکور را در اختیار داشت، با احتساب پنجاه درصد تخفیف از قیمت درج شده در پشت جلد تعداد درخواستی مولف را در اختیارش خواهد گذاشت. در این نوع قرارداد هیچ پولی به صاحب اثر پرداخت نمی شود. در این نوع قرارداد امتیاز و حق و حقوقات کتاب در اختیار صاحب اثر بوده و مولف بلافاصله بعد از انتشار کتاب توسط ناشر، اجازه عقد قرارداد جهت چاپ بعدی با هر ناشر دیگری را دارد.

قرارداد سرمایه گذاری ناشر جهت چاپ کتاب (پرداخت حق تالیف به مولف):

حق تالیف و ترجمه به این معنا می باشد که ناشر با نویسنده و یا مترجم طبق قراردادی که منعقد می نماید برای هر چاپ ، درصدی از قیمت پشت جلد کتاب را  (قبل از فروش و بعد از چاپ کتاب ) به نویسنده و یا مترجم اختصاص داده و پرداخت میکند. این درصد از مبلغ قیمت پشت کتاب باید ضربدر تیراژ شود و همان عدد به عنوان حق تالیف در هر چاپ به نویسنده تعلق بگیرد.

برای مثال قیمت یک کتاب در زمان انتشار این مقاله ( پاییز ۱۳۹۸ ) سی هزار تومان بوده و مبلغ توافقی بین مولف و ناشر ده  درصد باشد.طبق فرمول بالا ده درصد از قیمت پشت جلد هر کتاب که میشود سه هزار تومان را ضربدر تیراژ کتاب ( مثلاً دو هزار جلد ) میکنیم که م حاصلضرب این دو عدد یعنی شش میلیون تومان قبل از فروش کتاب به مولف پرداخت خواهد شد.

اگر تا این جای قرار داد را خوانده باشید حتما در ذهن خود به این فکر کرده اید و دلتان خواسته که قرارداد چاپ کتاب شما هم این مدلی باشد. لطفا پس از پاک کردن ابرهای شکل گرفته بر روی سر خود به خواندن ادامه مقاله بپردازید. ضمن اینکه این لبخندتان را دوست داریم.

همان طور که حدس زدید این نوع قرارداد برای نویسندگان حرفه ای، معروف سوپر هیرو و ابر قهرمانان حوزه نویسندگی است. در واقع ناشر خودش تمایل به بستن قرارداد با نویسندگان و مترجمان معروف و بنامی دارد که موفقیتشان از قبل تضمین شده  است و برای کتاب جدیدشان هم مردم در صف انتظارند و یا کتاب های چاپ قبلی که با انواع مدل های قراردادی و به واسطه پیگیری و ممارست نویسنده به فروشی بالا دست پیدا کرده اند.

خودمان می دانیم که قرارداد سرمایه گذاری و قرارداد با ناشر و پرداخت حق تالیف برای مولفین بسیار جذاب است. زیار نه هزینه ای پرداخت می کنند و نه ذره ای از مشکلات قسمت پخش و فروش کتاب به عهده آنهاست. امیدواریم کتاب شما هم روزی به انعقاد این نوع قرارداد نائل شده تا هم شما و هم ناشر سود خوبی از فروش کتاب تان داشته باشید.

اگر قصد چاپ کتاب  در تیراژ پایین را دارید تا پس از بررسی و بازخورد های مخاطبین نسبت به ویرایش و هرچه بهتر شده کتاب تان در چاپ های بعدی اقدام نمایید ، پیشنهاد ما به شما قرارداد چاپ کتاب با سرمایه گذاری مولف می باشد. 

قرارداد با ناشر

انواع قرارداد با انتشارات متخصصان و قرارداد با ناشر

توصیه و پیشنهاد دوستانه ما به تمام عزیزان نوقلم که برای اولین بار قصد چاپ آثارشان را دارند، چاپ کتاب در تیراژ بسیار محدود است و قرارداد نوع اول (سرمایه گذاری مولف) است. جهت دلگرمی و اطمینان خاطر شما هم عرض میکنیم که چاپ کتاب در تیراژ محدود (کمتر از دویست جلد) از نظر کیفیت چاپ تفاوت محسوسی با تیراژ بالا نداشته و در مرحله آماده سازی اثر و طی روال اداری و اخذ مجوز ها نیز هیچ تفاوتی با چاپ کتاب در تیراژ بالا ندارد و در واقع تمام امتیازاتی که برای یک کتاب با تیراژ بالا در نظر گرفته می شود برای کتاب با تیراژ محدود هم منظور خواهد شد. پس معقولانه تر است که از تیراژ کمتر شروع به چاپ کتاب نمایید.

البته که انتشارات متخصصان هم با تمامی روش های یاد شده اقدام به قبول آثار و عقد قرارداد با مولفین می نماید. منت ها سیاستگذاری فعلی انتشارات متخصصان، چاپ کتاب بر اساس تقاضای مخاطبین بوده و بدیهی است که با رعایت یکی دیگر از بنده های قانون نانوشته بین ناشرین که اصل محرمانه گی حرفه ای را در بر دارد. هیچگونه توضیحی در مورد دلیل عدم قبول اثر و یا نوع قرارداد پیشنهادی خود به صاحب اثر نخواهیم داد و با توجه به اولویت ­های خود، پیشنهاد خود را پس از بررسی اثر به مولف اعلام خواهیم نمود .

توجه کنید فرمایید که تمامی ناشرین در قبول و یا رد اثر برای چاپ کتاب مختار می باشند و هیچگونه توضیحی در مورد دلیل عدم قبول اثر به صاحب اثر نخواهند داد.و انتشارات متخصصان هم از این قاعده مستثنی نیست.

 توج شرایط عمومی عقد قرارداد با ناشر

۱- داشتن مدرک دانشگاهی و یا مدرک مبتنی بر تحصیل در زمینه اثر در مورد کتاب­های دانشگاهی و تخصصی،

۲- تایید اثر توسط انتشارات متخصصان در مورد کتاب­های ادبی و عمومی.

نحوه عقد قرارداد با انتشارات متخصصان

قرارداد با ناشر و به طور اختصاصی با انتشارات کتاب متخصصان به دوصورت حضوری و غیر حضوری امکان پذیر میباشد. در صورتی که مولفین عزیز قصد انعقاد قرارداد به صورت حضوری را داشته ضمن تماس با کارشناسان انتشارات در تهران و یا مشهدمقدس  و تعیین وقت قبلی میتوانند با مراجعه به دفاتر انتشارات در این دو شهر نسبت به عقد قرارداد حضوری اقدام نمایند.

البته معمولا این اتفاق نمی افتد و با توجه به دسترسی عمومی و همگانی به شبکه های اجتماعی، بزرگواران ترجیح میدهند تا به صورت غیر حضوری قراردادچاپ کتابشان را منعقد نموده و با توجه به خدمات انتشارات، به صورت کاملا آنلاین از کارشناسان ما به صورت روزانه گزارش کار دریافت کنند.برای تنظیم قرارداد های غیر حضوری باید مدارک زیر را از طریق یکی از راه های ارتباطی انتشارات به دست ما رسانده و تایید دریافت مدارک را اخذ نمایید.

 • تصویر صفحه اول کارت ملی
 • تصویر صفحه اول شناسنامه
 • آدرس دقیق پستی به همراه کد پستی
 • شماره تماس مستقیم
 • در صورت انتخاب نام کتاب ( در صورت عدم انتخاب پیشنهادات ما جهت انتخاب نام اثر متناسب با موضوع به اطلاع شما خواهد رسید).
 • در مرحله بعد واحد قراردادی انتشارات متخصصان اقدام به تنظیم و ارسال قرارداد برای مولف می نماید.
 • پس از دریافت قرارداد مولف محترم ، متن قرارداد را مورد مطالعه دقیق قرارداده و در صورتی که مغایرت و ابهامی در متن وجود نداشت اقدام به گرفتن پرینت از متن قرارداد می نماید.
 • پس از گرفتن پرینت مولف صفحه ی آخر قرارداد را امضا میکند.
 • قرارداد امضا شده را  اسکن نموده و یا با دوربینی که از کیفیتی بالا برخواردار باشد عکس  گرفته و برای انتشارات اراسل میکند.
 • چنانچه در زمان مطالعه دقیق پیش قرارداد برای مولفین عزیز ابهاماتی به وجود آمد میتوانند سوالات خویش را از کارشناسان نشر پرسیده تا ابهامات شان مرتفع گردد.
 • آخرین توصیه ما این است که همیشه و همه جا و در خواندن متن تمام قراردادهایی که منعقد مینمایید، دقت فرمایید.

و همانطور که در بالا اشاره کردیم قرارداد شما هم تعیین کننده ی حقوق مادی و معنوی کتاب تان خواهد بود و مهم ترین موضوع بین ناشر و مولف و نویسنده، حق انتشار فیزیکی کتاب است.

کارشناسان موسسه انتشارات متخصصان آماده ی پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

تماس با نشر متخصصان

فروشگاه کتاب متخصصانفرم تماس و اطلاعات

78

عملی اگر کاشتید، عادتی درو خواهید کرد. عادتی اگر کاشتید، اخلاقی درو خواهید کرد. اخلاقی اگر کاشتید، سرنوشتی درو خواهید کرد.

دیدگاه کاربران
 • S 10 اردیبهشت 1399 / 11:30 ق.ظ

  سلام. وقتتون به خیر. خیلی ممنونم از توضیحاتتون. یه سوال داشتم. تو قرارداد نوع سوم و چهارم اسم مترجمو رو کتاب نمی زنن؟

  • زهرا شهابی زاده 10 اردیبهشت 1399 / 4:46 ب.ظ

   سلام دوست عزیز، بستگی داره به توافق طرفین

 • نسرین شریفی 27 اردیبهشت 1399 / 5:43 ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید
  ببخشین من کتاب کودک مینویسم ولی تا حالا چاپشون نکردم . ما خودمون میتونیم طراحی و نقاشی کتاب رو هم انجام بدیم . شما میتونین در چاپ کتابهام بهم کمک کنین؟

  • زهرا شهابی زاده 28 اردیبهشت 1399 / 4:40 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   بله چاپ کتاب کودک یکی از خدمات ویژه ما در نشر متخصصان هست، حتما در تماس باشید.

 • شکوفه ایوبی 9 خرداد 1399 / 8:39 ب.ظ

  سلام من کتابی در باره مشکلات زنان وراهکار آن با طب سنتی نوشتم میخوام آن را چاپ کنم آنچه میخوام یک ویراستاری،طراحی پشت وروی جلد کتاب،گرفتن مجوز ها ،چون کتابم را میخوام به پنج زبان ترجمه کنم میخوام واقعا صفحه ارایی عالی باشه و برای فروشش میخوام تو آمازون بذارم پس اولین چاپ خیلی برام مهم هست تیراژ ۲۰۰ تا ومیخوام دیجیتال چاپ کنم وسایر چیزها را نمیدونم سایز کتاب فونت وسایر موارد را اطلاع ندارم میشه لطف کنید بهم اطلاع بدید هزینه چقدر هست وچی مدت طول میکشه کتاب آماده برای عرضه بشه ممنون

  • زهرا شهابی زاده 10 خرداد 1399 / 2:52 ب.ظ

   سلام خانم ایوبی عزیز میتونید برای اطلاعات دقیق تر تماس بگیرید با شماره تلفن ۰۹۱۲۹۶۷۹۱۸۰؛ چون ارائه توضیحات کامل در قالب کامنت امکان پذیر نیست.

 • محمد 29 خرداد 1399 / 12:37 ب.ظ

  با سلام
  چندین جلد کتاب شعر کودک و بزرگسال و علمی دارم ..لطفا جهت چاپ راهنمایی بفرمائید ..ممنونم

  • زهرا شهابی زاده 31 خرداد 1399 / 9:05 ق.ظ

   از طریق شماره تماس های درج شده در سایت با ما در ارتباط باشید.

 • ترانه اسحاقزهی 15 تیر 1399 / 12:10 ب.ظ

  سلام
  من میخوام کتابم به صورت الکتریکی چاپ بشه چگونه باید با ناشر قرار داد ببندم و با چه ناشری؟
  ممنون

 • میم.ف 26 مرداد 1399 / 7:20 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر.
  در حال حاضر اثر تألیفی رو از مولف نشر متخصصان می خره؟

  • زهرا شهابی زاده 2 شهریور 1399 / 11:55 ق.ظ

   سلام و درود، در شرایط خاص بله.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان
مشاوره رایگان