چاپ کتاب داستان

چاپ کتاب داستان زمان مطالعه: 5 دقیقه

گاهی اوقات ممکن است با خود بگویید که برای نشر و چاپ داستان های که نوشته اید باید چه کاری انجام دهید. ما در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم که برای چاپ کتاب داستان خود باید چه کاری انجام دهید. نشر متخصصان به شما خواهد گفت برای اینکه معروف شوید و بتوانید داستان های خود را به مخاطب بگویید باید چه کاری انجام بدهید. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مراحل چاپ کتاب داستان

بسیاری از افراد علاقه دارند نامی از خود بر روی یک کتاب داشته باشند. گاهی اوقات این کتاب می‌تواند محتوای بسیار ارزشمندی داشته باشد و توسط مردم یا اگر کتابی علمی باشد توسط اهالی علم و دانشگاهیان مورد استقبال قرار گیرد. گاهی اوقات نیز هدف نویسنده یا مترجم از چاپ کتاب عرضه آن به تعداد محدود و برای یک جامعه هدف خاص است. در هر دو صورت، چاپ کتاب مراحلی دارد که گاهی اوقات برای یک نویسنده پیچیده و مبهم است اما برای موسساتی که در این حوزه فعالیت دارند و روزانه کتاب‌هایی را به آماده چاپ می‌کنند بسیار ساده هستند.

چاپ کتاب داستان

مرحله اول: آماده سازی محتوای کتاب

نویسنده و یا مترجم در این مرحله به اماده سازی کتاب می‌پردازند.. این محتوا می‌تواند شامل شعر، داستان، رمان، داستان کوتاه، دستنوشته، خاطرات و یا یک کتاب علمی باشد. همچنین کتاب مورد نظر می‌تواند به صورت تالیف یا ترجمه باشد. در هر صورت نویسنده باید محتوای کتاب را به صورت دستنوشته یا تایپ شده به ناشر تحویل دهد تا مراحل چاپ کتاب و یا مراحل چاپ کتاب داستان طی شود.

مرحله دوم: آماده سازی مراحل اولیه کتاب

در این مرحله کارهایی مانند بررسی غلط‌های املایی و نگارشی، تایپ، صفحه‌آرایی و ویراستاری انجام می‌شود. افرادی که در این زمینه تخصص دارند به بررسی و تصحیح فایل می‌پردازند. فایل کامل کتاب باید در این مرحله آماده شود و این فایل باید تا حد امکان کامل و بدون ایرادات علمی و نگارشی باشد.

مرحله سوم: دریافت شابک (ISBN)

شابک مخفف عبارت شماره استاندارد بین المللی کتاب یا به انگلیسی International Standard Book Number است. شابک یک کد ۱۰ الی ۱۳ رقمی است که به هرکتاب نسبت داده می‌شود. باید توجه نمود که با تجدید چاپ یک کتاب شابک آن تغییر نمی‌کند. همچنین از سال ۲۰۰۷ به بعد شابک از ۱۰ رقم به ۱۳ رقم افزایش یافت تا بتوان کتاب‌های بیشتری را چاپ کرد. نهادی که در ایران وظیفه صدور شابک را دارد، خانه کتاب است. به این صورت که ناشر شابک‌هایی که از خانه کتاب دریافت کرده است را به یک کتاب نسبت می‌دهد و سپس فرم مربوطه را پر کرده و به خانه کتاب ارسال می‌کند.

مرحله چهارم: دریافت فیپا

فیپا چیست؟ فیپا مخفف فهرست‌نویسی پیش از انتشار است که شامل اطلاعاتی است در پشت صفحه عنوان کتاب چاپ می‌شود. دریافت مجوز فیپا برای کتاب یکی از مراحلی است که باید طی شود. در ایران نهادی که مسول صدور مجوز فیپا برای هر کتابی است، اداره کل پردازش و سازمان‌دهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی است و برای اخذ فیپا باید از طریق این سازمان اقدام کرد. برای دریافت فیپا، کتاب به کتابخانه ملی ارسال می‌شود که شامل شابک، پرینت کتاب و فایل آن در سی دی و درنهایت فرم تکمیل‌شده درخواست فهرست‌نویسی است. فیپا کتاب داستان شما ممکن است به مدت ۱۰ روز طول بکشد که صادر شود.

چاپ کتاب داستانی

مرحله پنجم: دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

در این مرحله پرینت کتاب به همراه فایل آن در قالب سی دی و اطلاعات مربوط به فیپا و شابک و همچنین طرح رنگی جلد برای صدور مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می‌گردد. به طور معمول مجوز وزارت ارشاد یک هفته الی ۴ ماه بعد از تحویل کتاب صادر می‌شود که بستگی به موضوع کتاب دارد. کتاب‌های علمی و دانشگاهی معمولاً در کمترین زمان بررسی می‌شوند اما کتاب‌های شعر یا با موضوعات حساس ممکن است چند ماه پس از ارسال مجوز را دریافت نمایند. همچنین گاهی اوقات ممکن است برای دریافت مجوز نیاز به تغییرات و اصلاحاتی در محتوای کتاب باشد.

مرحله ششم: صحافی و چاپ کتاب داستان

بعد از اتمام مراحل فوق کتاب برای چاپ به چاپخانه ارسال می‌شود. برای کتاب‌های دارای تیراژ بالای ۱۰۰۰ جلد معمولاً از چاپ افست استفاده می‌شود و برای کتاب‌های زیر ۱۰۰۰ نسخه معمولاً چاپ دیجیتالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از آماده شدن کتاب چاپ شده، صحافی آن نیز انجام می‌گیرد. با توجه به اینکه این مرحله در اختیار خود ناشر قرار دارد معمولاً به سرعت انجام می‌گیرد.

مرحله هفتم: ارسال کتاب به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعلام وصول

پس از اینکه کتاب به چاپ رسید، ناشر باید ۱۰ نسخه از آن به وزارت ارشاد ارسال کند و با دریافت اعلام وصول، عملاً فرایند چاپ کتاب داستان به اتمام رسیده است.

چاپ کتاب داستان کودکان 

داستان ها و کتاب های داستانی با اینکه سلیقه همه افراد است ، اما در بین کودکان محبوبیت بیشتری دارند ، درواقع کودکان داستان هارو بیشتر باور میکنند و دنیای بچگی خود را با همین قصه ها میسازند ، به هرحال انتشارات ما در چاپ کتاب داستانی و قصه برای کودکان نیز تجربه دارد.

چاپ رایگان کتاب داستان

آیا تمایل دارید داستان ها و دست نوشته های خود را به چاپ برسانید؟
ممکن است بسیاری از افراد که دستی به قلم دارند به دلایل پیچیدگی روند اداری گرفتن مجوزها و یا هزینه های بالای چاپ کتاب از این موضوع صرف نظرکنند و داستان ها و دست نوشته ها و دل نوشته هایشان در گوشه کتابخانه منزلشان جا خوش کرده باشد و از چاپ کتاب داستان خود منصرف شوند. در صورتیکه شاید برخی از این آثار آنچنان ارزشمند و خواندنی باشند که اگر چاپ شوند و در دسترس عموم قرار گیرند بتوانند با موفق ترین آثار و کتاب های موجود رقابت کنند و نویسنده خود را به یکی از نویسندگان موفق تبدیل کنند و آغازی برای موفقیت های بیشتر باشند.

چاپ داستان کوتاه

اگر داستان نوشته شده شما در دسته بندی داستان های کوتاه قرار میگیرد و نگران هستید که ایا انتشاراتی داستان کوتاه شما را چاپ میکند یا خیر، باید بگوییم که جای هیچ نگرانی نیست و خیلی از انتشارات از این مدل کتاب ها حمایت کرده و آنها را به انتشار میرسانند. کافی است از برداشتن قدم اول نترسید و با نشر مورد نظر جهت چاپ کتاب داستان کوتاه ارتباط بگیرید.

چاپ داستان کوتاه

بهترین انتشارات برای چاپ کتاب داستان

این مورد بارها مشاهده شده که کتاب چاپ شده یک نویسنده گمنام چنان مورد استقبال قرار می گیرد که در چاپ های بعدی در تیراژهای بسیار بالا به چاپ  و فروش میرسد. البته مسلما هیچ نویسنده ای نباید در چاپ اول کتاب خود انتظار سود مالی داشته باشد، اما مسلما چاپ هر کتاب می تواند شما را به موفقیت در مسیر نویسندگی نزدیک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراحل چاپ کتاب داستان، ثبت سفارش چاپ کتاب با تیراژ کم و یا دریافت مشاوره رایگان در خصوص چاپ کتاب داستان، همین حالا با کارشناسان انتشارات متخصصان تماس بگیرید.

تماس با نشر متخصصان

فروشگاه کتاب متخصصانفرم تماس و اطلاعات

82

عملی اگر کاشتید، عادتی درو خواهید کرد. عادتی اگر کاشتید، اخلاقی درو خواهید کرد. اخلاقی اگر کاشتید، سرنوشتی درو خواهید کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان