چگونه کتاب چاپ کنیم؟ مراحل چاپ کتاب چیست؟

چگونه کتاب را چاپ کنیم؟ زمان مطالعه: 9 دقیقه

بسیاری از افراد به نویسندگی علاقه مند هستند. اگر شما هم فکر نویسندگی در زمینه های مختلف را دارید حتما با سوال چگونه کتاب چاپ کنیم؟ مواجه شده اید. این سوال یکی از مهم ترین سوالاتی است که در ذهن نویسنده بوجود می آید. اغلب افراد با تصور اینکه مراحل چاپ کتاب سخت و دشوار می باشد، اقدام به نویسندگی و چاپ نمی کنند. اما چاپ کتاب کار آسانی است.

هر فردی با داشتن اندک دانش علمی و رعایت نکات و قواعد نگارشی و همچنین تمرین زیاد می تواند به راحتی اقدام به چاپ کتاب نماید. این را فراموش نکنید که هیچ فردی از ابتدا یک نویسنده به دنیا نیامده است و با تلاش و پشتکار و درس گرفتن از شکست ها، به درجه های بالای نویسندگی رسیده است. در ادامه این مقاله به نکات ضروری برای چاپ و مراحل چاپ کتاب می پردازیم. اگر شما هم قصد نوشتن دارید با انتشارات متخصصان همراه باشید.

مشاوره رایگان جهت چاپ کتاب 

تماس با نشر متخصصان

چگونه کتاب بنویسیم؟

قبل از هر توضیحی، سپردن کتاب به انتشارات امن ترین حالت ممکن برای چاپ کتاب می باشد. در ایران انتشاراتی های زیادی وجود دارد که می توانید چاپ را به آن ها بسپارید. اما مناسب ترین حالت این است که کتاب خود را به انتشاراتی مناسب حوزه ی موضوع کتابتان بسپارید. مثلا انتشاراتی که در حوزه ی چاپ کتاب های مدرسه فعالیت دارد می تواند رمان هم چاپ کند اما چون حوزه ی اصلی چاپش متفاوت است شاید در انتشار کتاب شما موفق نباشد.

برای پیدا کردن انتشارات مناسب زمینه ی کاری شما، می توانید در کتاب های مشابه خود یا اینترنت تحقیق کنید. شماره تلفن انتشاراتی ها در صفحه ی شناسنامه ی کتاب وجود دارد. روش دیگر هم پرس و جو از کارشناسان می باشد.

مراحل چاپ کتاب چیست ؟

اولین گام برای کسانی که می پرسند چگونه کتاب را چاپ کنیم؟ تعیین هدف از نگارش کتاب می باشد. کتاب شما می تواند تالیفی از تفکرات، اعتقادات و گردآوری مطلب باشد.در این حالت مولف، اطلاعات مورد نیاز و ضروری را برای یک موضوع خاص جمع آوری می کند و نکات جالب و مفیدی را به زبان کشور خودش ترجمه می کند تا هموطنانش از این اطلاعات بهره ببرند. در مرحله ی بعدی ” چگونه کتاب را چاپ کنیم؟ “، نگارش بر اساس مشخص شدن هدف انجام می شود.

چگونه کتاب را چاپ کنیم؟ (مراحل)

دومین مرحله چاپ کتاب: ویراستاری

مرحله ی بعد، ویراستاری کتاب می باشد. ترس از نادرست بودن مطالب و داشتن مشکلات ویرایشی برای همه ی مولفان و نویسندگان وجود دارد. این ترس در بیشتر مواقع مانع اقدام برای به چاپ رسیدن کتاب می شود. همین موضوعات باعث می شود خلاقیت و استعداد ها دیده نشود.

اما نباید نگران این موارد بود زیرا با یک بازبینی دقیق و ساده می توان خطاها را به حداقل رساند.

ویراستاری کتاب را می توانید به کارشناسان حرفه ای ما در انتشارات متخصصان بسپارید. علاوه بر این، کتاب های مفیدی در زمینه ی یادگیری ویراستاری درست وجود دارد که می توانید از آن ها کمک بگیرید. اگر خطایی در ویرایش بوجود آمد نگران نباشید. زیرا در چاپ دوم، سوم و… این مشکلات رفع خواهد شد.

اخذ مجوزها یکی از مراحل مهم در چاپ کتاب

بعد از ویراستاری باید اقدام به اخذ مجوز ها کنید. گرفتن مجوز ها کار ساده ای نمی باشد و زمان بر است. پیشنهاد ما به شما سپردن اخذ مجوز ها به انتشارات می باشد. این مجوزها شامل دریافت شابک، فیپا، مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد.

زیرا انتشارات با توجه به تجربه ای که در کار دارند راحت تر مجوز را در یافت می کنند از طرفی می دانند برای کتاب شما کدام مجوز لازم است. برای انتخاب ناشر، سابقه و تجربه را در نظر بگیرید. مراحل اخذ مجوز ها، جزء روند اداری چاپ کتاب محسوب می شود.

تاییدیه وزرات ارشاد بعد از چاپ

توجه کنید که بعد از گرفتن مجوز و چاپ کتاب هم باید چند نسخه را برای وزارت فرهنگ و ارشاد جهت اعلام وصول ارسال کنید. در مورد روند اجرایی هم بعد از اخذ مجوزها، متن و جلد کتاب به مرحله ی آماده سازی می رسد. سپس باید فیلم، زینک متن و جلد، چاپ متن و جلد، سلفون کشی برای جلد و صحافی هم انجام شود.

این یک روند طبیعی و زمان بر می باشد. یعنی باید زمان مشخص طی شود تا مجوز صادر شود. زمان هم به نوع موضوع وابسته است. وزارت فرهنگ و ارشاد باید نسخه ی پی دی اف شده را به طور کامل بررسی کند و بعد تایید نهایی را ارسال کند.

در قسمت آخر ” چگونه کتاب را چاپ کنیم؟ ” باید به چاپ و صحافی کتاب توجه کنید. بعد از گرفتن مجوز ها، صفحه آرایی و طراحی جلد کتاب باید تیراژ را انتخاب کنید. در مورد تیراژ های بالاتر از ۱۰۰۰ جلد معمولا از افست استفاده می شود. در تیراژ های کمتر از ۱۰۰۰ جلد، نوع چاپ دیجیتال است. بعد از آماده شدن کتاب چاپ شده، صحافی آن هم انجام می شود.

چگونه می توانیم کتاب را چاپ کنیم؟

اگر مراحل چاپ کتاب را به انتشارات بسپارید، قراردادی بین شما و ناشر منعقد می گردد. این قرارداد می تواند حضوری و یا غیر حضوری (برای نویسندگان شهر های دیگر) باشد. اگر قرارداد به صورت غیر حضوری باشد باید اثر انگشت اسکن شود و ثبت شده باشد.

در تنظیم قرارداد به مسئله ی امتیاز کتاب توجه کنید که حتما صاحب امتیاز شخص شما باشید. قرارداد بین نویسنده/مولف و ناشر انواع متفاوتی دارد که شما با توجه به نوع نیاز، یکی از آن ها را انتخاب می کنید. برای آشنایی بیشتر، مطلب قرارداد با ناشر را مطالعه فرمایید.

نویسنده برای چاپ کتاب می تواند بخشی از مراحل را خودش انجام دهد و بخش دیگر که نیاز به حرفه و تجربه دارد (مانند اخذ مجوز، طراحی جلد و…) را به عهده ی ناشر بگذارد. یکی از مهم ترین مراحل در ” چگونه کتاب را چاپ کنیم؟ ” انتخاب عنوان مناسب برای کتاب می باشد.

متاسفانه به این موضوع کمتر توجه می شود اما نام کتاب تاثیر فوق العاده ای در انتخاب خواننده برای خرید آن دارد. زیرا می تواند تمامی حس و هدف آن کتاب را در قالب یک کلمه به مخاطب القا کند. بنابراین به انتخاب نام کتاب دقت کنید. مورد بعدی که اهمیت دارد، طراحی جلد کتاب است. پیشنهاد می کنیم طراحی جلد کتابتان را طراحان حرفه ای بسپارید. زیرا مخاطب با دیدن عکس روی کتاب، تصمیم به خریدن می گیرد.

طراحی جلد و صفحه آرایی

در نهایت با دریافت اعلام وصول، پروسه اداری چاپ یک کتاب به پایان می رسد. اگر کتابی اعلام وصول نشود، یعنی چاپ نشده است و هیچ ارزشی ندارد. زیرا کتاب در کتابخانه ملی و ارشاد ثبت نشده است بنابراین حق مالکیت و پیگرد قانونی در آن وجود ندارد. می توانید بین ۶ ماه تا ۱ سال پس از چاپ کتاب، وارد سایت کتابخانه ملی شوید و اسم کتابتان را سرچ کنید.

مراحل چاپ کتاب

هرچقدر که دنیای تکنولوژی پیشرفت می‌کند، بازهم هیچ چیزی جای کتاب را نمی‌گیرد. کتاب به شما حسی را منتقل می‌کند که بهترین پی‌دی‌اف ها و بهترین موبایل ها به منتقل نمی‌کند.

به همین دلیل کتاب مخاطب خاص و همیشگی خود را داد. اگر شما تصمیم گرفته اید که احساسات و تفکر خود را بر روی کاغذ پیاده بکنید و آن را تبدیل به کتاب بکنید باید تبریک گفت.

ما در این مقاله به شما توضیح خواهم داد که چگونه می‌توان یک کتاب چاپ کرد تا هم فروش خوبی داشته باشد و هم جزو بهترین آثار خود باشد. چاپ کتاب امروزه یکی از دغدغه‌های هر نویسنده ای است که ما در این مطلب توضیحات لازم را به شما داده ایم.

چه تیراژی برای چاپ کتاب مناسب است؟

یکی از مسائلی که ممکن است برای کسی که قصد چاپ کتاب دارد مهم باشد، تیراژ کتاب است. شمارگان واژه‌ای است پارسی که در برابر واژه «تیراژ» که واژه ای فرانسوی است استفاده می‌شود. این واژه جمع «شماره» است و منظور از آن تعداد نسخه‌هایی از یک مجله، کتاب، لوح فشرده (سی‌دی)، نوار کاست، روزنامه یا فیلم است که در یک بار تکثیر و منتشر می‌شود.

تیراژ کتاب از اهمیت بالایی برخورد دار است. ممکن است مخاطبین کتاب شما صد هزار نفر باشند ولی تیراژ کتاب شما بیست هزارتا باشد. در این صورت نصفی از این کتاب‌ها روی دست شما باد کرده و به فروش نمی‌رسد. دقت داشته باشید که تیراژ کتاب خود را با هدف انتخاب کنید.

بدین معنی که متناسب با تعداد مخاطب خود تعداد تیراژ کتاب خود را حساب کنید. گاهی اوقات ممکن است فقط برای سنجش مزاج مخاطب خود فقط تعداد بسیار اندکی کتاب چاپ کنید.

 

صفحه آرایی چیست و صفحه آرا باید چه کاری انجام بدهد؟

شاخصه دیگری که باعث می‌شود چاپ کتاب شما موفقیت آمیز باشد و به فروش خوبی برسد صفحه آرایی است.به مجموعه تکنیک های غالباً بصری که باعث جذب مخاطب و تداوم مطالعه است را اصول صفحه آرایی میگویند. برای مثال صفحه آرایی مانند تبلیغات است. بدین معنی که همواره تلاش می‌کند تا با جلوه های بصری به جذب مخاطب بپردازد.

در واقع ظاهر مکوبات مانند مجلات و کتاب ها تأثیر بسیار زیادی بر روی فروش آن‌ها دارد. زیرا که جلوه های ظاهری باید به گونه ای باشد که مخاطب بدون هیچ گونه تبلیغات پیشینی و بدون هیچ پیش قضاوتی به سمت کتاب شما بیاید. این روش فقط از طریق صفحه آرایی خوب، مناسب به دست می‌آید.

اگر بخواهیم هدف اصلی از صفحه آرایی را جذب مخاطب بدانیم، باید دقت داشته باشیم که به قدری صفحه آرایی و طراحی گرافیک قدرتمند و جذاب باشد که مخاطب با یک نگاه جذب کتاب شما شود.

صفر تا صد چاپ کتاب

هدف دیگری که ما در صفحه آرایی دنبال می‌کنیم تداوم مطالعه مخاطب است. شما باید در صفحه آرایی کتاب و یا مجله‌تان دقت داشته باشید که چشم و ذهن مخاطب از خواندن کتاب شما خسته نشود. کتاب را تا آخر بخواند.

وظایف صفحه آرا در چاپ کتاب

صفحه آرا و طراح همیشه در صدد این هستند که به این هدف به ظاهر کوچک ولی مهم دست پیدا کنند. در واقع تنها چیزی که خواننده را در زمان اولیه در دست گرفتن کتاب جذب می‌کند و باعث موفقیت چاپ کتاب شما می‌شود همین فاکتورهای ذکر شده است. اگر بخواهیم دقیق‌تر حرف بزنیم باید گفت که صفحه آرایی کتاب کمی متفاوت تر از صفحه آرایی روزنامه و مجله است.

اغلب هدف مخاطب صرفاً مطالعه کتاب و طراحی های جذاب در کتاب باعث حواس پرتی مخاطب می‌شود. به همین دلیل بهتر است از کتاب در شکل سادگی طراحی شود. به همین دلیل صفحه آرایی کتاب بیشتر به معنای حروف چینی می‌باشد.

برای طراحی کتاب باید چه کاری انجام بدهیم؟

طراحی یک جلد کتاب را می‌توان جزو مهم‌ترین و آخرین مرحله چاپ کتاب دانست. زیرا این مرحله نیازمند از قبل مشخص شدن سایز کتاب، رنگ کاغذ ها، تعداد صفحات و ویرایش نهایی نوشته می‌باشد.

همان‌طوری که در گذشته بیان شد، مخاطب کتاب شما عامل تاثیر گذاری در محتوا و همینطور در صفحه آرایی و طراحی شما است. در طراحی کتابتان باید به این دقت داشته باشید که مخاطب شما در چه رنج سنی قرار دارد. مخاطب شما چه کسانی هستند؟

چند درصد از مخاطبین شما مرد و چند درصد زن هستند. پاسخ دادن به این سوالات باعث می‌شود که دید کلی و خوبی نسبت به انتقال پیام به مخاطب خود داشته باشید.

قبل از طراحی کتاب بهتر است که چندین کتاب مختلف در حوزه مربوط به موضوعتان را مورد بررسی قرار بدهید. نکاتی که باید به آن دقت بکنین، اندازه فونت، طیف رنگی، مدل طراحی، حروف چینی و … است.

جلد کتاب معمولا از چند سطر و تصویر تشکیل شده است. جلد کتاب شما باید از کیفیت خوبی برخوردار باشد. به این دلیل که جلد کتاب شما هویت شما است و نقش بسیا مهمی در فروش کتاب شما دارد. نوع فونت، سایز فونت، طیف رنگ و … همه جزو مسائل مهمی است که دست در دست هم خواهد داد تا هویت کتاب شما را شکل دهند.

چاپ کتاب

ویراستاری چیست و ویراستار چه کاری انجام می‌دهد؟

امروزه می‌توان یکی از هنرهای نویسندگی را ویراستاری دانست که نقش بسیار مهمی در چاپ کتاب دارد. از این جهت ویراستاری نوعی هنر به حساب می‌آید که  ویراستار با مهارت خود در نگارش و تسلطی که بر متون و دستور زبان دارد می‌تواند هر نوشته‌ای را مرتب کرده و  خطاهای آن را تصحیح و به آن نظم دهد.

به عبارت دیگر، ویرایش شامل بررسی دقیق یک سند کتبی است. ویراستار با ایجاد تغییرات، حذف و یا اضافه کردن  برای مطابقت با یک استاندارد خاص و توافق شده به منظور آماده ‌سازی برای یک موضوع خاص یک سند را اصلاح می‌کند.

زمانی که شما به عنوان ویراستار متنی را ویراستاری می‌کنید باید اشتباهات نگارشی، فنی، زبانی و دستوری را اصلاح کنید پس باید مهارت کافی را در ویرایش متون داشته باشید این مهارت از طریق مطالعه، نوشتن و تسلط بر دستور زبان به دست می‌آید.

 • ما انواع مختلفی ویراستاری داریم که به شرح زیر است:
 • ویرایش فنی
 • ویرایش زبانی

چه انتشاراتی انتخاب کنیم؟

کتاب شما دارای مضمونی است که ممکن است هر ناشری چاپ کتاب و انتشار آن را بر عهده نگیرد. باید دقت داشته باشید که سمت انتشاراتی بروید که چاپ کتاب هایی را بر عهده می‌گیرند که مضمونی نزدیک به هدف و مضمون کتاب شما داشته باشند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراحل چاپ کتاب، ثبت سفارش چاپ کتاب با تیراژ کم و یا دریافت مشاوره رایگان در خصوص چاپ کتاب، همین حالا با کارشناسان انتشارات متخصصان تماس بگیرید.

تماس با نشر متخصصان

فروشگاه کتاب متخصصانفرم تماس و اطلاعات

82

عملی اگر کاشتید، عادتی درو خواهید کرد. عادتی اگر کاشتید، اخلاقی درو خواهید کرد. اخلاقی اگر کاشتید، سرنوشتی درو خواهید کرد.

دیدگاه کاربران
 • لیلیوم 14 اسفند 1398 / 11:40 ق.ظ

  سلام.
  میخاستم راجب هزینه های چاپ کتاب بپرسم. میشه بگید برای چاپ کتاب چقدر باید هزینه کنیم؟ یه کف و سقف هم بدین خوبه

  • زهرا شهابی زاده 14 اسفند 1398 / 11:47 ق.ظ

   سلام دوست من
   چاپ کتاب هزینه ها بستگی به تیراژ مورد نظر و صفحه ارایی و جلد کتاب شما داره و در حالت کلی عوامل مختلفی برای تعیین قیمت تاثیر گزار هست ، پیشنهاد میکنم برای ارتباط بهتر و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما ارتباط بگیرید.

 • ۰ 8 مهر 1399 / 6:25 ب.ظ

  سلام اگه من کتابم رو از نشر متخصصان چاپ کنم وظیفه فروش کتاب با خودم هست؟
  نشر کتاب هارو نمیفروشه ؟

  • زهرا شهابی زاده 8 مهر 1399 / 9:31 ب.ظ

   سلام و درود
   نشر متخصصان به بازاریابی و فروش کتاب شما کمک خواهد کرد.

  • مهدی قهاری 12 آذر 1399 / 12:15 ب.ظ

   سلام و درود لطفا با این شماره تماس بگیرید و اطلاعت کافی رو کسب کنید: 09055436985 سرکار خانم خسروجردی

 • بانو 7 آذر 1399 / 4:53 ب.ظ

  سلام
  اگر کسی جایی برای نگهداری کتاب های چاپ شده نداشته باشه
  این امکان هست که کتاب ها به در خواست مولف مستقیم از طریق نشر به فروش برسه

  • مهدی قهاری 17 آذر 1399 / 4:24 ب.ظ

   سلام در صورتی که مولف خود انتشارات باشید بله ،درغیر این صورت فعلا خیر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان