ویراستاری

ویراستاری زمان مطالعه: 8 دقیقه

ویراستاری چیست و چگونه ویراستاری را انجام دهیم؟ اگر شما مولف یک کتاب، مقاله و متن باشید حتما با این واژه آشنایی دارید و به چشمتان خورده است. یکی از اصولی ترین خدماتی که قبل از چاپ باید انجام شود و همه ی ناشران آن را رعایت می کنند، ویراستاری و ویرایش می باشد، در این قسمت با این مفهوم آشنا می شوید و نکاتی که باید در انجام ویراستاری رعایت کنید را توضیح می دهیم.

ویرایش خوب زمانی اتفاق می افتد که متنی از نظر نگارشی چنان تغییر داده شود که خواننده با یکبار خواندن آن را بفهمد و دوباره به اول متن بازنگردد.

ویراستاری چیست و ویراستار کیست؟

ویراستار کیست و ویراستاری چیست؟

ویراستاری در واقع احیای دوباره ی یک نوشته است و شما با انجام آن به متن تازگی می دهید، قوی تر کردن نکات و دستورات ادبی به غنی تر شدن محتوا هم کمک می کند. کاری که یک ویراستارادبی انجام می دهد جان بخشیدن به نوشته می باشد. ویراستارادبی قبل از داشتن تخصص در وبراستاری باید یک نویسنده ماهر باشد و بعد از آن باید در فن ویرایش مهارت داشته باشد.

ویراستار کیست و ویراستاری چیست؟

ویرایش از دسته ی شغل هایی محسوب می شود که نیاز شدیدی به تخصص دارد اما از طرفی لازم نیست در محل کار انجام شود. یعنی اگر مهارت لازم و کافی را داشته باشید می توانید در خانه هم این کار را انجام دهید. ویراستار ادبی هم یعنی کسی که تسلط کامل بر زوایای زبان برای بیان مفاهیم دارد.

نکته: برای درک بهتر کار ویراستار می توان آن را به آرایشگر نسبت داد. یک متن خام دست نویس مثل یک مو می ماند که آن را به بهترین حالت ممکن آراسته می کند.

تفاوت نویسنده و ویراستار

ویراستاری نیازمند این است که ویراستار حتما در تمام زمینه ها اطلاعات جامع و کاملی داشته باشد و به طور کلی مطالعه ی خوبی در همه ی زمینه ها داشته باشد. علاوه بر این تمرکز بسیار بالایی داشته باشد.

مثلا کسی که ویرایش در زمینه ی کتاب های مهندسی عمران انجام می دهد باید با تمام نکات علوم مهندسی عمرانی و حتی مطالب جدید آن آشنایی داشته باشد و کتاب های زیادی در این زمینه مطالعه کرده باشد. ویرایش تنها برای متن کاربرد ندارد بلکه در فیلم، موسیقی و حتی عکس هم استفاده می شود.

تفاوت اصلی نویسنده و ویراستار در همینجا مشخص می شود. نویسنده ای که در مورد آزمایشگاه بتن مطلب می نویسد نیازی نیست از بقیه ی شاخه های عمرانی مانند آب، خاک و… آشنایی داشته باشد.

اما یک ویراستار باید از همه ی شاخه های علوم مهندسی عمران اطلاعات داشته باشد. بسیاری از مولفان به دلیل کاهش هزینه ها کار ویراستاری را به خوبی انجام نمی دهند و یا این امر را به عهده ی ویراستار ماهر و متخصص نمی گذارند. اما اگر این کار به صورت قوی انجام نشود قطعا چاپ نهایی کتاب به بهترین نحو ممکن انجام نخواهد شد. ابزاری که برای ویراستاری مورد نیاز است فقط یک کامپیوتر می باشد.

باورهای غلط در رابطه با ویراستاری

باور غلط شماره 1: جدول های اثر ارسالی من بهم ریخته و حتی بعد بازبینی گفتم که جداول تصحیح شود. ولی این کار انجام نشد!

همانطور که  بیان شد در مرحله ویراستاری متن خام شامل: جملات و کلمات داخل جدول مورد بررسی قرار م یگیرد. ایجاد جدول و یا ویرایش جدول در مرحله صفحه آرایی انجام می شود.

باور غلط شماره 2: پاورق یهایی که مشخص کردم در جایگاه درستش قرار نگرفته و مشخص نشده است!

در رابطه با این باور غلط هم قبلاً عرض کردیم که مؤلفین معمولاً و به منظور تفهیم مخاطب کتاب، کلماتی که نیاز به توضیح بیشتر دارند را در پاورقی مشخص می نماید. اما قراردادن و مرتب سازی پاورقی در جایگاه مخصوص به خود در مرحله ویراستاری کاری عبث و بیهوده است، زیرا در پروسه انتقال اثر از نرم افزار مایکروسافت ورد به نرم افزار مخصوص صفحه آرایی (ایندیزاین) تمام پاورق یها دچار بهم ریخته شده و در مرحله صفحه آرایی مجدد باید این عمل تکرار شود. چنانچه پاورقی در نرم افزار ورد و به صورت FootNote ایجاد شده باشد، مشکلی جهت انتقال از نر مافزار ورد به ایندیزاین پیش نخواهد آمد.

باور غلط شماره 3: اعداد داخل متن کتاب به صورت انگلیسی است و چرا فارسی نشداند!

این باور غلط هم مانند دو مورد قبلی بدلیل مشکلات پروسه انتقال در مرحله صفحه آرایی انجام میشود. تا خروجی کار فاقد اشکال باشد.

باور غلط شماره 4: بعد از اینکه متن ویراستاری شده را برای بازبینی برای من ارسال کردند یک آن تصمیم میگیرم قسمتی از متن را حذف، اضافه و یا تغییر دهم. به عنوان کارشناسان ویراستاری نشر که با این مورد خاص به وفور روبرو شده ایم باید به اطلاعتان برسانیم این عمل بعد از انجام ویراستاری بر روی اثر شما تاثیری بسیار منفی خواهد گذاشت.

با توجه به اینکه بلافاصله پس از اتمام مرحله ویراستاری هر اثر وظیفه ای جدید به ویراستار محول خواهد شد، قاعدتاً شخص مورد نظر از حال و هوای اثر شما خارج شده و با فضای اثر جدید مأنوس خواهد شد. شاید با خود بگویید که تغییرات را به ویراستار اطلاع خواهم داد.

حتی در این صورت هم زیرا قبلاً عمل ویراستاری بر روی کتاب شما انجام شده و در حال حاضر ممکن است ویراستار قبلی شما اثری دیگر را در دست داشته باشد، ممکن است کتاب به فردی دیگر ارجاع داده شود که در این صورت یکدستی متن اثر از بین می رود. اما عمق فاجعه آنجاست که مؤلف به صلاحدید خود پس از ویراستاری اقدام به حذف یا اضافه کردن بخشی از متن می نماید و تغییرات مذکور را هم به اطلاع ویراستار نمیرساند. این عمل محیر العقول منجر به این میشود که قسمتی از کتاب شما

ویراسته نشده باشد و ناظر نمونه خوان هم که از همه جا بی خبر است در زمان چاپ با کتابی مواجه خواهد شد که دارای اشکالات املایی و نگارشی است.

باور غلط شماره 5: چرا متن ارسالی من خط به خط مورد بررسی قرار نگرفته و پاراگراف هایی که نیاز به علامت گذاری نگارشی بوده است. علامت گذاری نشده است.

در رابطه با این باور غلط باید کمی به عقب بازگردیم تا تفاوت بین ویراستاری فنی و ادبی را به دقت درک کنیم.

در قراردادهای نشر متخصصان ویراستاری فنی کاملاً رایگان بر روی اثر شما اعمال خواهد شد. در ویراستاری فنی: موارد مربوط به دستور خط، نویسه ها و سجاوندی موجود در اثر مورد بررسی قرار گرفته و تلاش خواهد شد که در اثر کلمه ای با اشکال املایی و نگارشی وجود نداشته باشد. همچنین از نظر نگارشی فاصله و نیم فاصله و… بررسی شده و علائم نگارشی که توسط شخص مؤلف در اثر درج شده مورد بازبینی قرار خواهد گرفت تا جایگذاری آن مناسب و درست باشد.

در صورتی که مؤلف درخواست ویراستاری ادبی اثر خود را داشته باشد اثر ارسالی به ویراستار ادبی ارجاع داده می شود. که توضیحات آن از حوصله این مقاله خارج خواهد بود.

در این مثال علائم نگارشی نادرست تصحیح می شود: (او به علی گفت «:….؟ او به علی گفت:«…؟)

باور غلط شماره 6: بعضی از جملات کتابم بعد از ویراستاری تغییر کرده و یا بعضی از علائم نگارشی حذف یا جا به جا شده است. باید به حالت قبل بازگردد. بعضی از آثار دارای اشکالات املایی و نگارشی است و این موضوع را ما به وفور دیده ایم. برای رفع این اشکالات و به اصطلاح تمیز شدن اثر، ویراستار وظیفه رفع اشکالات را به عهده دارد. این گونه آثار به منظور کنترل کیفیت نهایی پس از انجام ویراستاری متن اثر به نمونه خوان ارجاع داده می شود. در این مرحله نمونه خوان با خواندن متن ویراسته اشکالات احتمالی که ممکن است از دید ویراستار پنهان مانده باشد را مشخص کرده و دوباره آن را به ویراستار ارجاع م یدهد تا موارد مذکور هم رفع شود.

چه نکاتی را باید در ویراستاری رعایت کرد؟

همانطور که گفته شد در ویرایش یک سری مطالب حذف می شوند و یک سری مطالب اضافه می شوند تا متن مطابق با اصول نگارشی و محتوایی جامعه شود. ویراستار تسلط کامل به دستور زبان دارد.

 • رعایت تمامی نکات فنی

برای این کار ابتدا یک ویرایش صوری انجام دهید که ساده ترین حالت ویرایش است و صرفا برای یافتن غلط های املایی و تایپی و روش صحیح رسم الخط می باشد. عوامل دیگر فنی شامل: رفع اشتباهات دستوری، علامت ها، نابه سامانی در استفاده از کلمه ها، وجود ضعف در پاراگراف ها، غلط املایی، رفع اشتباهات رایج در سرفصل ها، نمودار ها و همخوانی متن می باشد.

 • مطالعه ی دقیق متن

در ابتدا متن را به صورت دقیق مطالعه کنید تا عیب های ظاهری آن نمایان شود. گاهی چشم بسیاری از نابسامانی های داخل متن را پیدا می کند. به این حرکت سریع ساکاد گفته می شود.

 • ویرایش ادبی

ویرایش ادبی شامل ویرایش زبانی و چک کردن درستی واژه ها و کاربرد افعال و جملات می باشد.

 • بررسی ساختار و محتوای کتاب

این موضوع پیچیده ترین نوع ویراستاری است و برای آن باید مطالعه ی زیادی صورت بگیرد. در این قسمت از ویرایش ویراستار نیازمند تجربه است.

نکات ویراستاری کتاب

فاکتور‌های بررسی کار برای ویراستاری

ویرایش کردن یک حرفه ی میان رشته ای می باشد و در شیوه های انجام آن اختلاف نظر زیادی وجود دارد. میان رشته بودن یعنی لازم نیست دقیقا رشته ی ویراستاری را خوانده باشید و حتی رشته های پرستاری هم در این زمینه حرفی برای گفتن دارند.

در نهایت ویراستاری مهم ترین امر در چاپ کتاب یه شمار می آید و ویراستار باید کاملا متخصص باشد و مهارت لازم برای انجام امور ویرایش را داشته باشد. اگر قصد دارید مقاله یا کتاب غنی ای را منتشر کنید حتما آن را به ویراستار حرفه ای بسپارید.

هزینه ویراستاری با توجه به موضوع کتاب

هنگام محاسبه‌ هزینه‌ ویراستاری کتاب و هر متن دیگری ابتدا باید فاکتورهای لازم در نظر گرفته شوند و در فرمول نهایی سهم هر یک گنجانده شده تا قیمت نهایی مشخص شود. یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در نحوه محاسبه هزینه های ویراستاری موضوع کتاب میباشد.

برخی کتاب ها ادبیاتی سخت و سنگین دارند و یا فایل رونوشت اولیه اشتباهات نگارشی زیادی دارد که تمام این موارد باعث میشود، ویرستار زمان بیشتری برای کار خود بگذارد. هنگام محاسبه‌  قیمت ویرایش کتاب در صورتی که تحویل نیمه فوری باشد، هزینه‌ی کل در ۱٫۵ و در صورتی که فوری باشد هزینه‌ی نهایی در ۲ ضرب خواهد شد.

همچنین خوب است که بدانید، متون ویرایشی در ویراستاری کتاب، مقاله و پایان نامه مبتنی بر نوع، قیمت و ضریب جداگانه دارند به صورتی که ادبیات و شعر، فقه و علوم اسلامی، زبانشناسی و واژه نامه ضریب ۲، فلسفه، قراردادهای تجاری و بازرگانی، اسناد تجاری و حقوق ضریب ۱٫۵ و متون پزشکی، معماری، شهرسازی و نفت و گاز و پتروشیمی با ضریب ۱٫۲۵ محاسبه خواهند شد.

در صورتی که قصد دارید متن اولیه و مقاله خود را ویرایش کنید و یا سوالی تخصصی در زمینه ویرستاری و چاپ کتاب دارید، با مشاورین ما در نشر متخصصان تماس بگیرید.

تماس با نشر متخصصان

فروشگاه کتاب متخصصان

{فرم تماس و اطلاعات


سخن آخر

ویراستاری در واقع احیای دوباره ی یک نوشته است و شما با انجام آن به متن تازگی می دهید. قوی تر کردن نکات و دستورات ادبی به غنی تر شدن محتوا هم کمک می کند. کاری که یک ویراستار انجام می دهد جان بخشیدن به نوشته می باشد. ویراستار قبل از داشتن تخصص در وبراستاری باید یک نویسنده ی ماهر باشد و بعد از آن باید در فن ویرایش مهارت داشته باشد. ویرایش از دسته ی شغل هایی محسوب می شود که نیاز شدیدی به تخصص دارد اما از طرفی لازم نیست در محل کار انجام شود. یعنی اگر مهارت لازم و کافی را داشته باشید می توانید در خانه هم این کار را انجام دهید. ویراستار هم یعنی کسی که تسلط کامل بر زوایای زبان برای بیان مفاهیم دارد.

 همانطور که گفته شد در ویرایش یک سری مطالب حذف می شوند و یک سری مطالب اضافه می شوند تا متن مطابق با اصول نگارشی و محتوایی جامعه شود. ویراستار تسلط کامل به دستور زبان دارد.”

82

عملی اگر کاشتید، عادتی درو خواهید کرد. عادتی اگر کاشتید، اخلاقی درو خواهید کرد. اخلاقی اگر کاشتید، سرنوشتی درو خواهید کرد.

دیدگاه کاربران
 • مریم فرح بخش 9 مهر 1399 / 12:53 ب.ظ

  سلام
  هزینه ویرستاری نوشته چطوری هست ؟

  • زهرا شهابی زاده 9 مهر 1399 / 12:55 ب.ظ

   سلام و درود
   دوست عزیز پیشنهاد میکنم برای کسب اطلاعات وپبیشتر در مورد خدمات ویراستاری نشر متخصصان از طریق شماره های درج شده در سایت با مشاورین ما تماس بگیرید.

 • مهدی قهاری 6 آذر 1399 / 0:27 ق.ظ

  بسیار عالی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان