ویراستاری چیست؟ چگونه کتاب و مقاله را ویراست کنیم؟

ویراستاری چیست زمان مطالعه: 14 دقیقه

ویراستاری چیست و چگونه ویراستاری کتاب را انجام دهیم؟ اگر شما مولف یک کتاب، مقاله و متن باشید حتما با این واژه آشنایی دارید و به چشمتان خورده است.

یکی از اصولی ترین خدماتی که قبل از چاپ باید انجام شود و همه ی ناشران آن را رعایت می کنند، ویراستاری و ویرایش کتاب می باشد، در این قسمت با این مفهوم آشنا می شوید و نکاتی که باید در انجام ویراستاری رعایت کنید را توضیح می دهیم.

ویرایش خوب زمانی اتفاق می افتد که متنی از نظر نگارشی چنان تغییر داده شود که خواننده با یکبار خواندن آن را بفهمد و دوباره به اول متن بازنگردد.

ویراستاری چیست
ویراستاری چیست

ویراستاری چیست؟

ویراستاری در واقع احیای دوباره ی یک نوشته است و شما با انجام آن به متن تازگی می دهید، قوی تر کردن نکات و دستورات ادبی به غنی تر شدن محتوا هم کمک می کند. کاری که یک ویراستار ادبی انجام می دهد جان بخشیدن به نوشته می باشد. ویراستار ادبی قبل از داشتن تخصص در ویراستاری باید یک نویسنده ماهر باشد و بعد از آن باید در فن ویرایش کتاب مهارت داشته باشد.

ویراستار کیست و ویراستاری چیست؟

ویرایش از دسته‌ی شغل هایی محسوب می شود که نیاز شدیدی به تخصص دارد اما از طرفی لازم نیست در محل کار انجام شود. یعنی اگر مهارت لازم و کافی را داشته باشید می توانید در خانه هم این کار را انجام دهید. ویراستار ادبی هم یعنی کسی که تسلط کامل بر زوایای زبان برای بیان مفاهیم دارد.

ویراستاری تخصصی به این صورت است که گاهی بخش‌هایی از یک متن حذف می شود، گاهی چیزهایی به آن اضافه می شود و در بعضی موارد هم اشکالات محتوا، ایرادات ظاهری یا دستوری مقالات و متون مختلف، در حین ویراستاری از بین می روند.

هر نوشته‌ای هرچقدر هم که بادقت و تسلط نوشته شده باشد، بدون اینکه به دست ویراستار سپرده شود، امکان چاپ و انتشار بی دغدغه در نشریات و بسترهای مختلف نشر را ندارد.

چرا؟ به دلیل اینکه انسان می‌تواند بنا به ناآگاهی، خستگی یا بی‌دقتی دچار اشتباهاتی در حین نگارش شود که فقط ویراستاری خبره از عهده رفع آنها برمی آید.

نکته: برای درک بهتر کار ویراستار می توان آن را به آرایشگر نسبت داد. یک متن خام دست نویس مثل یک مو می ماند که آن را به بهترین حالت ممکن آراسته می کند.

 

ویراستار کیست؟

بهترین شخصی که میتواند بگوید ویراستاری چیست !! ویراستار کسی است که به تمام سطوح و جوانب ویرایش کاملاً تسلط داشته باشد و بتواند متن های مختلف را به شکلی آماده خوانش کند که دیگر هیچ اشکال و ایرادی در ظاهر، محتوا یا قواعد جملات آنها وجود نداشته باشد. خواندن متن خوبی که ویرایش نشده مانند بازدید از خانه های زیباست که اگرچه نقشه و اسباب و اثاثی های زیبا دارد اما به شدت کثیف است و به نظافت آن رسیدگی نشده است.

متونی که ویرایش می شوند از نظر ظاهری و روانی کلام قابل قبول هستند و خوانندگان را برای درک و خواندن قسمت‌های مختلف خود به دردسر نمی اندازند. حتی ساده‌ترین متن‌ها هم نیاز به ویرایش دارند.

اگر متن‌تان را قبل از ارسال، یک بار نخوانید و درست نویسی و علائم نگارشی را رعایت نکنید، احتمال بروز سوءتفاهم هایی جدی به وجود می‌آید. سوءتفاهم هایی که می‌توانند یک قرار کاری را خراب کنند، دوستی را برنجانند یا ناخواسته پیام دیگری را از سوی شما به دیگران منتقل کنند. حال نیاز به ویرایش در نگارش متون جدی تر و رسمی تر را در نظر بگیرید که چقدر مهم است.

 

اهمیت نقش ویراستار و تفاوت آن با نویسنده

تا به اینجا درباره ویراستاری چیست و ویراستار کیست و انواع ویراستاری صحبت کردیم حال به بررسی تفاوت بین ویراستار و نویسنده می‌پردازیم

ویراستاری نیازمند این است که ویراستار حتما در تمام زمینه ها اطلاعات جامع و کاملی داشته باشد و به طور کلی مطالعه ی خوبی در همه ی زمینه ها داشته باشد. علاوه بر این تمرکز بسیار بالایی داشته باشد.

مثلا کسی که ویرایش در زمینه ی کتاب های مهندسی عمران انجام می دهد باید با تمام نکات علوم مهندسی عمرانی و حتی مطالب جدید آن آشنایی داشته باشد و کتاب های زیادی در این زمینه مطالعه کرده باشد. ویرایش تنها برای متن کاربرد ندارد بلکه در فیلم، موسیقی و حتی عکس هم استفاده می شود.

تفاوت اصلی نویسنده و ویراستار در همینجا مشخص می شود. نویسنده ای که در مورد آزمایشگاه بتن مطلب می نویسد نیازی نیست از بقیه ی شاخه های عمرانی مانند آب، خاک و… آشنایی داشته باشد.

اما یک ویراستار باید از همه ی شاخه های علوم مهندسی عمران اطلاعات داشته باشد. بسیاری از مولفان به دلیل کاهش هزینه ها کار ویراستاری را به خوبی انجام نمی دهند و یا این امر را به عهده ی ویراستار ماهر و متخصص نمی گذارند. اما اگر این کار به صورت قوی انجام نشود قطعا چاپ نهایی کتاب به بهترین نحو ممکن انجام نخواهد شد. ابزاری که برای ویراستاری مورد نیاز است فقط یک کامپیوتر می باشد.

 

ویژگی های یک متخصص ویراستاری

یک ویراستار کتاب وظیفه سنگین ایجاد ارتباط بین نویسنده کتاب و خواننده‌های کتاب را دارد. ویراستار باید بتواند در هر لحظه خود را به جای خواننده کتاب و به طور هم زمان به جای نویسنده کتاب بگذارد تا بتواند مفهوم و محتوای نویسنده را آنگونه به بهترین شکل به خواننده کتاب برساند.

ویراستار ها باید جدای از داشتن اطلاعات تئوری کاری خود و دانستن مفاهیم پایه ای همچون ویراستاری چیست و چند نوع دارد، باید دارای تجربه کار نیز باشند.

در امر ویراستاری دانش عمومی، علاقه، تجربه و تخصص اهمیت بسیاری دارد. یک نویسنده کتاب تاریخ فقط نیاز دارد تا درباره تاریخ بداند اما ویراستار متخصص باید درباره تمامی جوانب وابسته به آن اطلاعات کافی کسب کرده باشد تا توانایی بررسی و ویراست متن را از هر جهتی داشته باشد.

ویراستاران از طریق تجربه و تمرین به تسلط کافی برای آماده سازی متون مختلف می رسند. هر چقدر که تجربه و دانش این افراد بیشتر باشد، متون مختلف را دقیق تر و صحیح تر برای قرارگرفتن در معرض دید مخاطب آماده می کنند.

برای محاسبه به روز و آنی هزینه ویراستاری کتاب از ماشین حساب نشر متخصصان استفاده کنید.

 

محاسبه آنلاین هزینه ویراستاری کتاب | کلید کنید.

 

انواع ویراستاری

برای  اینکه بتوانیم بهترین جواب را برای سوال ویراستاری چیست پیدا کنیم و با عمق مطالب ویراستاری آشنا شویم بهتر است تا انواع ویراستاری را بشناسیم.

ویراستاری دارای سطوح و ابعاد مختلفی است. شاید اگر از کسانی که با دنیای ویرایش آشنایی کافی ندارند، درباره تعریف ویراستاری پرسش شود، پاسخ‌هایی مانند رسیدگی ویراستار به ظاهر نوشته، رفع غلط‌های املایی و دستوری و مواردی از این دست درباره ویراستاری بدهند. هرچند که اینها همگی درست است و هریک به نوعی در سطحی از ویراستاری می‌گنجند اما اجازه بدهید که تقسیم‌بندی دقیق‌تری برای درک بهتر ویرایش و انواع آن به شما ارائه دهیم:

 ویراستاری فنی

ویرایش فنی یعنی رسیدگی به ظاهر نوشته ها و رفع کردن تمام اشتباهات املایی و نکاتی که ظاهر نوشته ها را مخدوش می کند. مثلاً انتخاب فونت مناسب برای تایپ کردن یا تنظیم پاراگراف ها از جمله نکاتی است که در ویراستاری اولیه یا موارد دیگر لحاظ می شود.

مقایسه فایل اصلی و ویراستاری

فرقی نمی کند که محتوای کتاب انگلیسی باشد یا متون فارسی از جمله مقالات علمی یا اشعار و داستان های فارسی و… باشد؛ در هر حال، هرنوع متنی نیاز به ویرایش فنی دارد. همه متن های استاندارد باید عاری از هرگونه اشتباه و غلط املایی باشند و رسم الخط واژگان هم باید در آن‌ها کاملاً صحیح و درست نوشته شود.

 

ویرایش فنی به معنای کشیدن دستی بر سر و روی نوشته است تا خوانش متن از نقطه نظر مسائل ظاهری برای مخاطبان ساده و راحت شود. یادتان باشد که غنی ترین محتوا هم بدون ویرایش، به سندی بی ارزش بدل می شود که برای ارائه آن، وقت و زمان کافی به کار نرفته است.

ویراستاری ادبی

رعایت نکات دستوری و قواعد زبان هم در ویراستاری متن‌های مختلف بسیار مهم است. دستور زبان و قواعد آن به معنای موضوعاتی مانند جایگاه اجزای کلمه در جملات، انتخاب افعال مناسب در هر عبارت، توجه به ساختارهای زبان و مسائلی از این دست است.

حتماً درس زبان فارسی را در دوران دبیرستان به خاطر دارید. شاید هم این درس بنا به سن و دوره تحصیلی‌تان با عناوین متفاوت دیگری در مدرسه آموزش داده می شده است. در هر حال، نکاتی که در آن دروس می خواندید، همان ویرایش زبانی و ساختاری را ممکن می‌کنند.

باید هر متنی چه مقالات علمی، چه متون ترجمه، چه متون ادبی و هر متن دیگری از نقطه نظر زبانی و ساختاری ویراستاری شوند.

اگر جملات و عبارات از نظر دستوری دچار اشکالاتی باشند، امکان دارد که پیام متن به درستی به مخاطب منتقل نشود و علاوه بر آن، سرعت درک متن هم از سوی مخاطب پایین خواهد آمد.

ویراستاری محتوایی و علمی

ویرایش محتوایی و علمی هم از انواع بسیار مهم ویرایش است که فقط ویراستاری خبره و آگاه نسبت به موضوع تخصصی موجود در متن از عهده انجام آن برمی آید.

به طور مثال کتاب‌های تخصصی ترجمه شده باید به گونه ای ویراستاری شوند تا مفهوم و محتوای کتاب اصلی تغییری نکند و همینطور در صورت نیاز به توضیحات برای کلماتی که معادل فارسی ندارند باید در پاورقی درج گردد.

 

نمونه متن ویراست شده

در تصویر نمونه‌ایی از یک متن را می‌بینید که با استفاده هر سه روش ویراست شده است.

 1. ویرایش فنی: زیر کلمات خط کشیده شده است.
 2. ویرایش ادبی: با رنگ قرمز نشان داده می‌شود.
 3. ویرایش تخصصی: با رنگ آبی مشخص می‌شود.

 

نمونه متن ویراست شده

مراحل ویراستاری کتاب

در کنار مباحث ویراستاری چیست بیایید درباره مراحل ویراستاری کتاب نیز اطلاعات مفیدی کسب کنیم.

نحوه ویراستاری کتاب بسته به نوع کتاب تا حدی تغییر می‌کند اما به طور کلی ویراستاری شامل 4 مرحله است که این مراحل به عنوان اصول اصلی و پایه‌ای ویراستاری کتاب محسوب میشوند و باید در هر ویراستی لحاظ گردند.

1. نشانه‌گذاری:

نشانه‌گذاری شاید ساده به‌نظر برسد اما بسیار مهم است. گاهی نشانه‌گذاری نادرست یا عدم نشانه‌گذاری باعث می‌شود منظور نویسنده آن‌طور که باید به خواننده منتقل نشود.

جمله معروف «بخشایش لازم نیست اعدامش کنید» را حتماً به‌خاطر دارید. فقط یک ویرگول می‌تواند مشخص کند که جمله را چطور باید خواند.

برخی علائم رایج در زبان فارسی

برخی علائم رایج در زبان فارسی

2. اصلاح جدانویسی یا پیوسته‌نویسی:

هر کلمه که یک واحد معنایی مستقل را تشکیل می‌دهد یا پیوسته نوشتن آن موجب دشواری در خواندن و نوشتن و طولانی و پُردندانه شدن کلمه می‌شود، جدا نوشته می‌شود.

در این مورد بحث نیم‌فاصله هم پیش می‌آید. کلمه‌هایی که در کنار هم یک کلمه مستقل را تشکیل می‌دهند با نیم‌فاصله به هم وصل می‌شوند.

مانند:

دانش آموز: دانش‌آموز

تقسیم بندی: تقسیم‌بندی

ستاره ها: ستاره‌ها

رو به رو: رو‌به‌رو

نکته: کلمه‌هایی را که شیوه نوشتن آن‌ها به‌صورت پیوسته پذیرفته شده است به همان صورت معمول می‌نویسیم.

مانند لبخند، دانشگاه، گلبرگ، خوشحال و…

بهم چسبیدگی واژه‌ها

3. املای درست واژگان:

یکی از مواردی که کمک می‌کند تا منظور نویسنده بدون ابهام به خواننده منتقل شود املای صحیح واژگان است. گاهی یک اشتباه در تلفظ یا نوشتن کلمه‌ای می‌تواند مفهوم جمله را به سمتی که نباید هدایت کند.

نمونه‌هایی از اشتباهات رایج املایی

نمونه‌هایی از اشتباهات رایج املایی

4. سیاق

منظور از خطای «سیاق» به‌کارگیریِ صورت‌های زبانیِ نایک‌دست و به‌تبعِ آن نادرست برای بازنمودِ تمایز میان گونه‌ی گفتاری و گونه‌ی نوشتاری است. هرچند این خطا اساساً خطایی زبانی محسوب می‌شود، اما چون یگانه بُروزش در خط است و اغلب بر اثر کم‌دقتیِ نویسنده در حروف‌چینی رخ می‌دهد، آن را در بخش ویرایش صوری گنجانده‌ام. در ادامه چند نمونه‌ی غلط را همراه با صورت درست نوشتاری و صورت درست گفتاری آن آورده‌ام:

مثال اول:

غلط: اگه برویم خیلی بد می‌شه.

درستِ گفتاری: اگه بریم خیلی بد می‌شه.

درستِ نوشتاری: اگر برویم خیلی بد می‌شود.

مثال دوم:

غلط: مگر دیگه دوسَم نداری؟

درستِ گفتاری: مگه دیگه دوسَم نداری؟

درستِ نوشتاری: مگر دیگر دوستم نداری؟

 

نرم افزارهای ویراستاری

نرم افزارهای مختلفی برای ویراستاری و ویرایش کتاب داریم، ما در مقاله ویراستاری چیست بهترین آن ها را برای ویراست کتاب به شما معرفی میکنیم

نرم افزار ویراستیار از یکی از محبوب ترین نرم افزارهای ویراستاری می‌باشد، برای استفاده از این نرم افزار شما نیاز دارید تا نرم افزار ورد مایکروسافت را بر روی سیستم خود نصب داشته باشید. برای استفاده از این نرم افزار نیاز به تخصص زیادی ندارید و با حداقل مهارت می‌توانید از آن استفاده کنید.

با استفاده از ویراستیار می‌توانید به صورت اتوماتیک تمام محتوای خود را ویراستاری کنید اما بعد از این ویراستاری نیاز است تا حتما تمام متن را دوباره بخوانید و قسمت هایی را که نرم افزار دچار اشتباه شده را تصحیح کنید.

نرم افزار ویراستیار تا حد زیادی نیاز شما را برای ویراست محتوای کتاب برطرف خواهد کرد اما درباره کتاب هایی که محتوای آن ها تخصصی و علمی هستند نمی توانیم به این نرم افزار اطمینان کامل داشته باشیم، زیرا برخی واژه های علمی و تخصصی در برای نرم افزار قابل تشخیص نیست.

همینطور برای اصلاح نگارشی دستورات و جمله بندی نمی‌توان به این نرم افزار وابسته بود.

ویراستاری فنی، اشکالات املایی

 

چه نکاتی را باید در ویراستاری رعایت کرد؟

همانطور که در مقاله ویراستاری چیست گفته شد در ویرایش، یک سری مطالب حذف می شوند و یک سری مطالب اضافه می شوند تا متن مطابق با اصول نگارشی و محتوایی جامعه شود. ویراستار تسلط کامل به دستور زبان دارد.

 • رعایت تمامی نکات فنی

برای این کار ابتدا یک ویرایش صوری انجام دهید که ساده ترین حالت ویرایش است و صرفا برای یافتن غلط های املایی و تایپی و روش صحیح رسم الخط می باشد. عوامل دیگر فنی شامل: رفع اشتباهات دستوری، علامت ها، نابه سامانی در استفاده از کلمه ها، وجود ضعف در پاراگراف ها، غلط املایی، رفع اشتباهات رایج در سرفصل ها، نمودار ها و همخوانی متن می باشد.

 • مطالعه ی دقیق متن

در ابتدا متن را به صورت دقیق مطالعه کنید تا عیب های ظاهری آن نمایان شود. گاهی چشم بسیاری از نابسامانی های داخل متن را پیدا می کند. به این حرکت سریع ساکاد گفته می شود.

 • ویرایش ادبی

ویرایش ادبی شامل ویرایش زبانی و چک کردن درستی واژه ها و کاربرد افعال و جملات می باشد.

 • بررسی ساختار و محتوای کتاب

این موضوع پیچیده ترین نوع ویراستاری است و برای آن باید مطالعه ی زیادی صورت بگیرد. در واقع این قسمت بخشی از تخصص های یک ویراستار با سابقه محسوب می‌گردد.

هزینه ویراستاری کتاب

فاکتور‌های بررسی کار برای ویراستاری

ویرایش کردن یک حرفه ی میان رشته ای می باشد و در شیوه های انجام آن اختلاف نظر زیادی وجود دارد. میان رشته بودن یعنی لازم نیست دقیقا رشته ی ویراستاری را خوانده باشید و حتی رشته های پرستاری هم در این زمینه حرفی برای گفتن دارند.

در نهایت ویراستاری مهم ترین امر در چاپ کتاب به شمار می آید و ویراستار باید کاملا متخصص باشد و مهارت لازم برای انجام امور ویرایش را داشته باشد. اگر قصد دارید مقاله یا کتاب غنی‌ای را منتشر کنید حتما آن را به ویراستار حرفه ای بسپارید.

چه افرادی می توانند کتاب ویرایش کنند؟

در انتشارت معروف هر کشور در اکثر اوقات ویرایش کتاب را از جهت اهمیت آن ناشر اصلی و سردبیر انتشارات انجام میدهد، نسخه اولیه کتاب برای ویرایش سه مرحله بررسی میشود و در نهایت کتاب باارزشی که در کتاب فروشی ها مشاهده میکنید حاصل گذر ار این مراحل میباشند:

 • ویرایش کلی اولیه
 • ویرایش خط به خط
 • ویرایش نهایی نسخه کتاب

نویسنده ای که قصد ویرایش کتاب خود را دارد، با اینکه منابع و فوت و فن یک ویرایشگر حرفه و انتشاراتی را ندارد، با این حال برای پیش بردن کار خود با چند گزینه برای اقدام ویرایش روبه رو میباشد. در این قسمت سه مسیر برای ویرایش کتاب را معرفی میکنیم.

ویرایش کتاب توسط خود شخص نویسنده

اگر نویسنده کتاب به مبانی ویرایش و ویراستاری آشنا باشد، میتواند پروسه ویرایش را به تنهایی انجام دهد و نسخه اولیه کتابش را بارها بارها مطالعه کرده تا بتواند اشتباهات آنرا برطرف نماید، شخصیت پردازی کارکتر های داستان را بهینه کند و در نهایت بهترین نسخه را برای ارائه و چاپ کتاب خود آماده کند.

اگر شما نوبسنده ای کمالگرا هستید و میخواهید عالی ترین نسخه کتاب را روانه بازار کتاب کنید، منطقی است که از کمک و نظر افراد متخصص دیگری نیز برای کار خود در ویرایش کتاب بهره من شوید، به یاد داشته باشید که همیشه این گزینه برای شما وجود دارد که ابتدا کتاب را خودتان ویرایش کنید ، سپس آن را به شخص ثالث تحویل دهید تا از دیدگاه خود نظرش را بگوید و بررسی کند.

طی کردن این روند یک ویرایش کتاب کامل را تضمین می کند، حتی اگر از افراد متخصص با پرداخت هزینه برای ویرایش کتاب کمک بگیرید، درصورتی که خودتان هم کارهایی روی نسخه اولیه انجام داده باشید، بدون شک پول کمتری به آنها پرداخت خواهید کرد.

ویرایش کتاب توسط خوانندگان 

خوانندگانی که نسخه اولیه و بدون ادیت کتاب را میخوانند، یکی از گزینه هایی هستند که برای نویسنده جهت ویرایش کتاب در نقش نیروی کمکی و معجزه میمانند. پیشنهاد هایی که این افراد ارائه میدهند دید بازتری نسبت به کتاب و محوریت داستانی آن در اختیار نویسنده قرار میدهد و باتوجه به این نظرات نویسنده میتواند متوجه شد آنچه را که هدف از نوشتن کتاب بوده توانسته به درستی به مخاطب القا کند با خیر.

میتوانید از دوستان نزدیک خود، خانواده و یا اعضای گروه های آنلاین خود در شبکه های اجتماعی بخواهید که خواننده کتاب شما باشند و حتی به آنها هزینه اندکی هم پرداخت کنید تا نظراتشان را درباره کتاب، نوع نوشتار و شخصیت پردازی ها بیان کنند. از آنجا که این افراد عزیزان شما هستند کتاب را با دقت تر میخوانند و نظرات صادقانه و کاربردی تر ارائه میدهد و به این صورت شما به عنوان یک نویسنده یه یک راهنمای جامع برای ویرایش کتاب دست پیدا میکنید.

ویرایش کتاب توسط افراد متخصص

اخرین و بهترین گزینه برای ویرایش کتاب، استخدام افراد متخصص و حرفه ای در زمینه ویرایش و ویراستاری میباشند، افرادی که به مباحث تئوری ویراستاری و ویرایش کتاب ( همچون آشنایی با تعریف ویراستاری چیست و انواع روش های ویراستاری ) تسلط دارند و تجربه کاری بالایی داشته باشند.

بسیاری از انتشارات جدا از مبحث چاپ کتاب، خدمات ویرایش را نیز اتجام میدهند و شما با مبلغ ناچیزی میتوانید از خدماتی بهره مند شوید که تمام نگرانی های شما را درباره کتابیتان و ویرایش درست و دقیق آن بر طرف نماید. خیلی از ناشران خدمات ویرایش را به صورت دورکار و شخصی انجام میدهند تا نیازی به مراجعه حضوری و اتلاف وقت شما نباشد. اگر شما قصد دارید اولین کتاب حرفه ای خود را به چاپ برسانید بهتر است در ویرایش آن کوتاهی نکنید و از یک انتشارات معتبر کمک بگیرید.

ویرایش کتاب توسط افراد متخصص📝
ویراستاری چیست

در واقع، ویرایش های حرفه ای که توسط انتشارات انجام میشود به دلیل تجریه کاری بالای افراد و ساده کردن مطالب با داشتن دانش فنی کافی، قابل قیاس با هیچ نوشته و ویرایش دیگری نیست. استفاده از تجربه یک ناشر کهنه کار کتاب شما را به بهترین نحو ویرایش کرده و آماده چاپ و نشر میکند.

نکته: سپردن ویرایش نهایی کتاب به متخصصین ویرستار بهترین گزینه برای اطمینان از کیفیت نوشته شما برای چاپ خواهد بود.

سوال از شما درباره ویراستاری!

بعد از خواندن مقاله ویراستاری چیست نوبت به شماست تا به پرسش این سوال پاسخ دهید که ویراستاری چیست و چرا ما باید متن کتاب خود را برای ویراستاری و ویرایش کتاب در اختیار یک متخصص ویراستاری قرار دهیم؟ منتظر جوابتون در نظرها هستیم.

هزینه ویراستاری با توجه به موضوع کتاب

هنگام محاسبه‌ هزینه‌ ویراستاری کتاب و هر متن دیگری ابتدا باید فاکتورهای لازم در نظر گرفته شوند و در فرمول نهایی سهم هر یک گنجانده شده تا قیمت نهایی مشخص شود. یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در نحوه محاسبه هزینه های ویراستاری موضوع کتاب میباشد.

برخی کتاب ها ادبیاتی سخت و سنگین دارند و یا فایل رونوشت اولیه اشتباهات نگارشی زیادی دارد که تمام این موارد باعث میشود، ویرستار زمان بیشتری برای کار خود بگذارد. هنگام محاسبه‌  قیمت ویرایش کتاب در صورتی که تحویل نیمه فوری باشد، هزینه‌ی کل در ۱٫۵ و در صورتی که فوری باشد هزینه‌ی نهایی در ۲ ضرب خواهد شد.

همچنین خوب است که بدانید، متون ویرایشی در ویراستاری کتاب، مقاله و پایان نامه مبتنی بر نوع، قیمت و ضریب جداگانه دارند به صورتی که ادبیات و شعر، فقه و علوم اسلامی، زبانشناسی و واژه نامه ضریب ۲، فلسفه، قراردادهای تجاری و بازرگانی، اسناد تجاری و حقوق ضریب ۱٫۵ و متون پزشکی، معماری، شهرسازی و نفت و گاز و پتروشیمی با ضریب ۱٫۲۵ محاسبه خواهند شد.

ویراستاری کتاب در انتشارات متخصصان

امیدواریم که مقاله ویراستاری چیست برای شما مفیده بوده باشد. ما در انتشارات متخصصان با داشتن تیمی مجرب از ویراستاران میتوانیم بهترین آثار را برای شما به ارمغان بیاوریم در صورتی که قصد دارید متن اولیه و مقاله خود را ویرایش کنید و یا سوالی تخصصی در زمینه ویرستاری و چاپ کتاب دارید، با مشاورین ما در نشر متخصصان تماس بگیرید.

تماس با نشر متخصصان

فروشگاه کتاب متخصصان

فرم تماس و اطلاعات


سخن آخر

در پاسخ به جواب ویراستاری چیست ؟ باید بگوییم: ویراستاری کتاب در واقع احیای دوباره ی یک نوشته است و شما با انجام آن به متن تازگی می دهید. قوی تر کردن نکات و دستورات ادبی به غنی تر شدن محتوا هم کمک می کند. کاری که یک ویراستار انجام می دهد جان بخشیدن به نوشته می باشد. حال شما میتوانید پاسخ مناسبی به سوال ویراستاری چیست ارائه دهید

ویراستار قبل از داشتن تخصص در وبراستاری باید یک نویسنده ی ماهر باشد و بعد از آن باید در فن ویرایش مهارت داشته باشد. ویرایش از دسته ی شغل هایی محسوب می شود که نیاز شدیدی به تخصص دارد اما از طرفی لازم نیست در محل کار انجام شود.

یعنی اگر مهارت لازم و کافی را داشته باشید می توانید در خانه هم این کار را انجام دهید. ویراستار هم یعنی کسی که تسلط کامل بر زوایای زبان برای بیان مفاهیم دارد.

همانطور که گفته شد در ویرایش یک سری مطالب حذف می شوند و یک سری مطالب اضافه می شوند تا متن مطابق با اصول نگارشی و محتوایی جامعه شود. ویراستار تسلط کامل به دستور زبان دارد.”

60

ما در تمام مراحل چاپ کتاب در کنار شما هستیم تا چاپ کتاب خود را به سرانجام برسانید. این تخصص ماست. « با ما در تماس باشید »

دیدگاه کاربران
 • مریم فرح بخش 9 مهر 1399 / 12:53 ب.ظ

  سلام
  هزینه ویرستاری نوشته چطوری هست ؟

  • زهرا شهابی زاده 9 مهر 1399 / 12:55 ب.ظ

   سلام و درود
   دوست عزیز پیشنهاد میکنم برای کسب اطلاعات وپبیشتر در مورد خدمات ویراستاری نشر متخصصان از طریق شماره های درج شده در سایت با مشاورین ما تماس بگیرید.

 • مهدی قهاری 6 آذر 1399 / 0:27 ق.ظ

  بسیار عالی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان

جشنواره پاییز طلایی چاپ کتاب ! با تخفیف های فوق العاده !! به مدت محدود ...