ویراستاری
07
مرداد

ویراستاری

زمان تقریبی مطالعه این مطلب: 4 دقیقه

ویراستاری چیست و چگونه ویراستاری را انجام دهیم؟ اگر شما مولف یک کتاب، مقاله و متن باشید حتما با این واژه آشنایی دارید و به چشمتان خورده است. یکی از اصولی ترین خدماتی که قبل از چاپ باید انجام شود و همه ی ناشران آن را رعایت می کنند، ویرایش می باشد. در این قسمت با این مفهوم آشنا می شوید و نکاتی که باید در انجام آن رعایت کنید را توضیح می دهیم.

ویرایش خوب زمانی اتفاق می افتد که متنی از نظر نگارشی چنان تغییر داده شود که خواننده با یکبار خواندن آن را بفهمد و دوباره به اول متن بازنگردد.

ویراستاری چیست و ویراستار کیست؟

ویرایش خود را به انتشارات متخصصان بسپارید

تماس با نشر متخصصان

ویراستار کیست و ویراستاری چیست؟

 

ویراستاری در واقع احیای دوباره ی یک نوشته است و شما با انجام آن به متن تازگی می دهید. قوی تر کردن نکات و دستورات ادبی به غنی تر شدن محتوا هم کمک می کند. کاری که یک ویراستار انجام می دهد جان بخشیدن به نوشته می باشد. ویراستار قبل از داشتن تخصص در وبراستاری باید یک نویسنده ی ماهر باشد و بعد از آن باید در فن ویرایش مهارت داشته باشد. ویرایش از دسته ی شغل هایی محسوب می شود که نیاز شدیدی به تخصص دارد اما از طرفی لازم نیست در محل کار انجام شود. یعنی اگر مهارت لازم و کافی را داشته باشید می توانید در خانه هم این کار را انجام دهید. ویراستار هم یعنی کسی که تسلط کامل بر زوایای زبان برای بیان مفاهیم دارد.

پیشنهاد متخصصان:   طراحی جلد کتاب

برای درک بهتر کار ویراستار می توان آن را به آرایشگر نسبت داد. یک متن خام دست نویس مثل یک مو می ماند که آن را به بهترین حالت ممکن آراسته می کند.

ویراستاری نیازمند این است که ویراستار حتما در تمام زمینه ها اطلاعات جامع و کاملی داشته باشد و به طور کلی مطالعه ی خوبی در همه ی زمینه ها داشته باشد. علاوه بر این تمرکز بسیار بالایی داشته باشد. مثلا کسی که ویرایش در زمینه ی کتاب های مهندسی عمران انجام می دهد باید با تمام نکات علوم مهندسی عمرانی و حتی مطالب جدید آن آشنایی داشته باشد و کتاب های زیادی در این زمینه مطالعه کرده باشد. ویرایش تنها برای متن کاربرد ندارد بلکه در فیلم، موسیقی و حتی عکس هم استفاده می شود.

تفاوت اصلی نویسنده و ویراستار در همینجا مشخص می شود. نویسنده ای که در مورد آزمایشگاه بتن مطلب می نویسد نیازی نیست از بقیه ی شاخه های عمرانی مانند آب، خاک و… آشنایی داشته باشد. اما یک ویراستار باید از همه ی شاخه های علوم مهندسی عمران اطلاعات داشته باشد. بسیاری از مولفان به دلیل کاهش هزینه ها کار ویراستاری را به خوبی انجام نمی دهند و یا این امر را به عهده ی ویراستار ماهر و متخصص نمی گذارند. اما اگر این کار به صورت قوی انجام نشود قطعا چاپ نهایی کتاب به بهترین نحو ممکن انجام نخواهد شد. ابزاری که برای ویراستاری مورد نیاز است فقط یک کامپیوتر می باشد.

چه نکاتی را باید در ویراستاری رعایت کرد؟

همانطور که گفته شد در ویرایش یک سری مطالب حذف می شوند و یک سری مطالب اضافه می شوند تا متن مطابق با اصول نگارشی و محتوایی جامعه شود. ویراستار تسلط کامل به دستور زبان دارد.

  • رعایت تمامی نکات فنی=  برای این کار ابتدا یک ویرایش صوری انجام دهید که ساده ترین حالت ویرایش است و صرفا برای یافتن غلط های املایی و تایپی و روش صحیح رسم الخط می باشد. عوامل دیگر فنی شامل: رفع اشتباهات دستوری، علامت ها، نابه سامانی در استفاده از کلمه ها، وجود ضعف در پاراگراف ها، غلط املایی، رفع اشتباهات رایج در سرفصل ها، نمودار ها و همخوانی متن می باشد.
  • مطالعه ی دقیق متن= در ابتدا متن را به صورت دقیق مطالعه کنید تا عیب های ظاهری آن نمایان شود. گاهی چشم بسیاری از نابسامانی های داخل متن را پیدا می کند. به این حرکت سریع ساکاد گفته می شود.
  • ویرایش ادبی= ویرایش ادبی شامل ویرایش زبانی و چک کردن درستی واژه ها و کاربرد افعال و جملات می باشد.
  • بررسی ساختار و محتوای کتاب= این موضوع پیچیده ترین نوع ویراستاری است و برای آن باید مطالعه ی زیادی صورت بگیرد. در این قسمت از ویرایش ویراستار نیازمند تجربه است.
پیشنهاد متخصصان:   طرح لایه باز موکاپ کتاب

ویرایش های ترجمه هم در این قسمت قرار داده می شود. به طور کلی ویرایش ترجمه و ویرایش محتوایی از سخت ترین حالت های ویراستاری می باشد که در ایران توجه خاصی به آن نمی شود. وجود ویراستار برای متن های ترجمه هم الزامی است. به عبارتی هر مترجمی نیاز به ویراستار دارد.

  • رعایت شیوه ی مخصوص خود در ویراستاری= ویرایش کردن یک حرفه ی میان رشته ای می باشد و در شیوه های انجام آن اختلاف نظر زیادی وجود دارد. میان رشته بودن یعنی لازم نیست دقیقا رشته ی ویراستاری را خوانده باشید و حتی رشته های پرستاری هم در این زمینه حرفی برای گفتن دارند.
  • در نهایت ویراستاری مهم ترین امر در چاپ کتاب یه شمار می آید و ویراستار باید کاملا متخصص باشد و مهارت لازم برای انجام امور ویرایش را داشته باشد. اگر قصد دارید مقاله یا کتاب غنی ای را منتشر کنید حتما آن را به ویراستار حرفه ای بسپارید.