چاپ افست – مرکز چاپ افست در ایران

چاپ افست چیست؟ زمان مطالعه: 8 دقیقه

انتخاب بین چاپ افست و چاپ دیجیتال یکی از مواردی است که باید با آن آشنا شوید در این مقاله به طور کامل درباره اینکه چاپ افست چیست، ویژگی‌ها و کاربرد های آن در صنعت چاپ و نشر کتاب آشنا میشویم؛ پس برای افزایش اطلاعات خود در این زمینه تا پایان مقاله همراه ما باشید.

منظور از چاپ افست چیست؟

هنگامی که مراحل چاپ کتاب انجام شد، اولین سوالی که ناشر جهت انتشار کتاب از شما می پرسد، این است که نوع چاپ چگونه باشد؟ و از چه سیستم چاپی باید استفاده شود؟
برای پاسخ به این سوالات باید موارد زیر را در نظر داشته باشیم:

 • نوع کتاب
 • مدل چاپ

چاپ افست و ویژگی های آن

همچنین برای انتشار کتاب، لازم است با انواع سیستم های چاپ در صنعت چاپ نیز آشنایی داشته باشیم: چاپ های دستی مثل تامپو ، فلکس ، سیلک و …. / چابگرهای ماشینی مثل سیستم های چاپ افست و چاپ دیجیتال.
از آنجا که سیستم ها و سبک های مختلفی برای چاپ کردن وجود دارند ما در این مقاله فقط به بررسی چاپ افست می‌پردازیم.

 

چاپ افست چیست؟ کارکرد چاپ افست 

افست (Offset)، در معنای به معنی غیر تماسی بودن، است. یعنی متریال چاپی (کاغذ) در تماس مستقیم با پلیت چاپی(زینک) نمی باشد، در نتیجه در دسته بندی صنعت چاپ، چاپ افست در دسته بندی های چاپ های غیر تماسی قرار می گیرد.
چاپ افست یکی از رایج ترین چاپ ها در ایران می باشد. افست یک سیستم چاپ است که از سیستم رنگی مشکی، زرد، سرخابی و آبی آسمانی (CMYK) استفاده می کند. دستگاه های چاپ افست مدل های متفاوتی دارد که با توجه به قیمت آن ها بین ۱ تا ۵ ستون رنگ دارند.

چاپ افست، رایج‌ترین روش، برای چاپ محصولات با تیراژ بالا است. نمونه‌ی این نوع را می توان در چاپ روزنامه روی رول‌های بزرگ کاغذ دید.

مراحل کار در چاپ افست

 1. اولین بخش در این سیستم طراحی است. این امر بسیار حساس می باشد. لازمه ی طراحی، یاد داشتن فتوشاپ به تنهایی نمی باشد. این بخش نیاز به تجربه و تخصص هم دارد. پیشنهاد ما به شما این است که کار طراحی خود را به طراح گرافیست بسپارید تا این طراحی را به بهترین حالت ممکن برایتان انجام دهند. تیم حرفه ای انتشارات متخصصان شامل طراحان گرافیست خبره می باشد که شما را در این زمینه به صورت رایگان راهنمایی می کنند.
 2. مرحله ی دوم لیتوگرافی می باشد. در این مرحله پروژه ای که توسط طراحان گرافیست طراحی شده به لیتوگرافی می رود و با توجه به دستگاه ایمیج ستر ( Image settr) از طراحی خروجی فیلم گرفته می شود. نکته: در کار های چهار رنگ، چهار فیلم به صورت جداگانه برای هر رنگ تهیه می شود. در نهایت فیلم های هر رنگ به صورت جداگانه در دستگاهی به نام قید کپی قرار می گیرد. سپس در آن نوردهی و قرار گرفتن در زینک انجام می شود. به همین ترتیب چهار زینک از هر رنگ تهیه می شود.

3. آخرین مرحله چاپ می باشد. ماشین چاپ هم انواع مختلفی دارد که با توجه به کاربرد آن از غلطک های مختلفی تشکیل شده است و مرکب را یکنواخت می کند تا به زینک برسد. سپس نقش از روی زینک به روی لاستیک چاپ می افتد و به کاغذ منتقل می شود.

 

مراحل چاپ افست

 

چاپ افست در مقابل چاپ دیجیتال

 

ویژگی‌های چاپ افست – مزای و معایب

مزایای چاپ افست

 • تنوع در انواع کاغذ برای چاپ
 • امکان چاپ تیراژ بالا
 • هزینه پایین نسبت به هزینه چاپ دیجیتال
 • کیفیت بالای چاپ
 • تنوع در رنگ

معایب چاپ افست

 • غیر مقرون به صرفه بودن برای تیراژهای پایین
 • زمانبر بودن روند چاپ(به دلیل تهیه زینک و پلیت
 • عدم امکان تغییر اطلاعات اولیه چاپ پس از شروع به کار کردن دستگاه

هزینه چاپ افست چقدر می باشد؟

در مورد هزینه ی چاپ افست هم یک سری شرایط و پارامتر هایی دخیل می باشد که در ادامه به توضیح متخصر آن می پردازیم. ولی برای اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره 09055468985 تماس بگیرید.

تعرفه ها و هزینه ی چاپ افست

09355085000

موارد مصرفی، دستگاه ها و تجهیزات، نیروی انسانی و… در هزینه ی چاپ افست تاثیر دارد. قیمت های روزانه ی مواد مصرفی مانند کاغذ، جوهر، رنگ، روکش و… به صورت مستقیم بر قیمت های نهایی در چاپ افست تاثیر دارد. اکثر این مواد مصرفی از خارج از کشور تامین می شود و این قیمت ها بر اساس نوسانات دلار، تغییر می کند. دستگاه های چاپ معمولا گران قیمت هستند. به همین دلیل راه اندازی چاپخانه هزینه ی بالایی دارد. چاپ کتاب رابطه ی مستقیمی با دستگاه های چاپخانه دارد. یعنی هرچه دستگاه ها به روز تر و حرفه ای تر باشد، چاپ کتاب هم گران تر است.

در مورد نیروهای انسانی هم اتوماتیک ترین دستگاه های چاپ دنیا هم نیاز شدیدی به اپراتور دارند. اگر بخش های مختلف دستگاه نیاز به اپراتورهای مختلف داشته باشد، نیروی انسانی زیاد می شود و در نتیجه هزینه ها بیشتر می شود. توجه کنید که چاپخانه ها هم مانند کارخانه ها هستند به همین دلیل هزینه های زیادی را به صورت روزانه، ماهانه و سالانه پرداخت می کنند و این ها در قیمت نهایی چاپ افست تاثیرگذار است.

 

بطور کلی نحوه ی محاسبه چاپ افست به این شکل است که از تعداد ۱ برگه تا ۵۰۰۰ برگه هزینه ثابتی دارد. همچنین هزینه ی ساخت ساخت زینک هم ثابت است و به تعداد تیراژ وابستگی ندارد. حتی با افزایش تیراژ، هزینه چاپ کاهش می یابد.

 

کاربرد چاپ افست

کاربرد چاپ افست در چاپ انواع بروشور، کاتالوگ، پوستر، کارت ویزیت فرم های عمومی و هر چیزی که قرار است با کاغذ چاپ شود و با تیراژ بالا و کیفیت عالی باشد، می باشد. همچنین چاپ سربرگ، تراکت، برگه های تبلیغاتی، ست کامل اداری، کتاب راهنما، ساخت کارت پاکت و کارت تبلیغاتی از دیگر کاربرد های چاپ افست می باشد.

مزایای چاپ افست

دستگاه های چاپ افست باتوجه به مدل آن، دارای سایز چاپ از ۵۰*۳۵ سانتی متر تا ۱۰۰*۷۰ و یا حتی ۱۴۰*۱۰۰ می باشد. چاپ هر رنگ به وسیله ی یک ستون که به ستون رنگ معروف است انجام می گیرد. ترکیب رنگ های اصلی هم برای ساخت سایر رنگ ها بر روی کاغذ انجام می شود. روش کار دستگاه چاپ به این صورت است که نوشته و عکس را بر سطح لاستیکی یک استوانه گردان برمیگرداند و آن را با فشار استوانه دیگر روی کاغذ چاپ می کند.

زینکهایی که در لیتوگرافی استفاده می شود ورقه های نازک و قابل انعطاف آلومینیومی دارد که به راحتی خم می شوند. بنابراین می توان آنها را برروی سیلندر ماشین چاپ بست. زمانی که زینک بر روی سیلندر مخصوص خود در ماشین چاپ نصب شد استوانه ای را تشکیل می دهد که نوردهای آب و مرکب به راحتی می توانند به سطح آن برسند. به همین دلیل است که این چاپ را تقابل آب و مرکب می دانند.

در روش افست بر خلاف دیگر روشها نیازی نیست که زینک با کاغذ تماس پیدا کند. مطالب مرکب خورده از روی زینک به سیلندر دیگری منتقل می شود که با لایه ای از جنس لاستیک پوشیده شده است و به آن سیلندر لاستیک می گویند. سیلندر سوم هم که در کنار سیلندر لاستیک قرار گرفته است و کاغذ را با پنجه های خود می گیرد سیلندر چاپ نام دارد. در این وضعیت ،تصویر و مطالب مرکب خورده از سیلندر لاستیک به روی کاغذ منتقل می شوند. فشار بین سیلندر لاستیک و سیلندر چاپ ،فرایند چاپ را عملی می سازند.

انواع چاپ افست

 • قطع نیم ورقی:حد اکثر ۳۶×۲۲/۵ سانتیمتر
 • قطع یک ورقی: حد اکثر ۵۰×۳۵ سانتیمتر
 • دستگاه یک و نیم ورقی: حد اکثر ۴۵×۶۰ سانتیمتر
 • دستگاه دو ورقی: حد اکثر ۷۲×۴۵ سانتیمتر
 • دستگاه های دو نیم ورقی :  حد اکثر ۷۰×۵۰ سانتی متر
 • دستگاه سه ورقی : حد اکثر ۹۰×۶۰ سانتیمتر
 • دستگاه چهار ورقی : حد اکثر ۹۰×۷۲ سانتیمتر
 • دستگاه چهارو نیم ورقی : حد اکثر ۷۰×۱۰۰ سانتی متر
 • دستگاه پنج ورقی :حد اکثر ۱۴۰×۱۰۰ سانتیمتر
 • دستگاه شش ورقی :  حد اکثر ۱۶۰×۱۲۰ سانتیمتر
 • دستگاههای هشت ورقی : حد اکثر ۲۰۰×۱۴۰ سانتیمتر
 • دستگاه های رول : اندازه های استاندارد نداشته و بستگی به سفارش خریدار متغیرند

چاپ افست دو ورقی و کاربرد آن چیست ؟

وقتی صحبت از چاپ افست دو ورقی میشود ، هدف اصلی ابعاد ورودی ورق در دستگاه چاپ میباشد که ابعاد مختلفی دارد . چاپ ورقی مخصوص چاپ افست است و در دیگر تکنولوژی های چاپ از واژه ورقی برای اندازه دستگاه استفاده نمی شود. در زیر ابعاد ماشین افست را بر اساس اندازه ورقی که برای چاپ میپذیرد را لیست کرده ایم :

 • حداکثر ۳۵*۵۰ و حداقل ۲۵*۳۵  – با نام دستگاه Gto
 • حداکثر ۵۲* ۷۲ و حداقل ۳۳* ۷۲ – با نام دستگاه یک و نیم ورقی و یا دو ورقی
 • حداکثر ۶۰ * ۹۰ – با نام دستگاه سه ورقی
 • حداکثر ۱۰۰* ۷۰ – با نام دستگاه چهارو نیم ورقی

نکته قابل توجه و مهم در اینجا این هست که که ابعاد معرفی شده ، ابعاد معمول هستند و اصطلاحا نرمال برای چاپ و دستگاههایی خارج از این ابعاد هم موجود است ، همچنین خوب است بدانید که ابعاد کاغذ هایی است که به صورت معمول استفاد ه می شوند در  ابعاد ۱۰۰* ۷۰ و ۶۰*۹۰ هستند و تمام ابعادی که در بالا گفته شد مشتقاتی از این دو ابعاد هستند که در تعیین قیمت چاپ افست دو ورقی بسیار اهمیت دارند.

چاپ افست در انتشارات متخصصان

چرا چاپ افست؟

شاید در ابتدای مقاله اینطور به نظر می‌آمد که اصلا چرا باید به نوع چاپ کتاب اندیشید؟ مگر نهایتا همه ی روش‌ها منتج به چاپ نمی شوند؟ اما با توجه به مزایا و معیب و کاربرد انواع مختلف چاپ متوجه اهمیت انتخاب صحیح نوع چاپ شدید.
در ادامه به برخی از مواردی که منجر به انتخاب چاپ افست در مقابل چاپ دیجیتال می‌شود، اشاره می کنیم:

 •  ماشین چاپ افست به آسانی از ۶۰gsm تا ۵۰۰gsm را می‌توانند بپذیرند در حالیکه ماشین چاپ دیجیتال اینطور نیست.
 • در چاپ افست، دست شما برای انخاب نوع مواد کاملا باز است و شما انتخاب بسیار گسترده تری از مواد در دسترس دارید که عموما در صورت انتخاب موجودی خاص، ارزان تر هستند.
 • از گذشته تا کنون، هنوز کیفیت چاپ افست بیشتر موردقبول است.
 • در چاپ دیجیتال، جوهرهای متالیک خیلی خوب تولید نمی شود و به این ترتیب بهترین گزینه چاپ افست است.
 • لاک اشعه ماوراء بنفش یا UV روی محصولات چاپی دیجیتالی قرار نمی‌گیرد و در صورت نیاز به آن بایستی، چاپ افست را انتخاب کرد.

 

پیشنهاد میکنیم که برای پروژه های بزرگ حتما از چاپ افست استفاده کنید. زیرا هم مقرون به صرفه تر است و هم چاپ بالا را به بهترین کیفیت برای شما به ارمغان می اورد. فراموش نکنید که  از مزایای چاپ افست، سرعت کار و دقت بالای ماشین است. یعنی کارهای چاپی با تیراژ بالا، با سرعت بالا به شما تحویل داده می شود و طول عمر این دستگاه بالا است.

 

جهت مشاوره رایگان چاپ کتاب با ما در اتباط باشید

تماس با نشر متخصصان

فروشگاه کتاب متخصصانفرم تماس و اطلاعات

60

ما در تمام مراحل چاپ کتاب در کنار شما هستیم تا چاپ کتاب خود را به سرانجام برسانید. این تخصص ماست. « با ما در تماس باشید »

دیدگاه کاربران
 • شهیاد 7 فروردین 1399 / 11:19 ق.ظ

  چاپ افست واقعا نمیدونستم چه فایده هایی داره و برای چی استفاده میشه – مقاله خوبی بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان

جشنواره پاییز طلایی چاپ کتاب ! با تخفیف های فوق العاده !! به مدت محدود ...