چاپ افست – مرکز چاپ افست در ایران

چاپ افست چیست؟ زمان مطالعه: 6 دقیقه

نشر متخصصان به عنوان یکی از مراکز مهم چاپ افست در ایران در این مقاله شما را با چاپ افست و کاربرد های در صنعت چاپ و نشر کتاب آشنا میکند ، پس برای افزایش اطلاعات خود در این زمینه تا پایان مقاله همراه ما باشید.

منظور از چاپ افست چیست؟

هنگامی که مراحل چاپ کتاب انجام شد، اولین سوالی که ناشر جهت انتشار کتاب از شما می پرسد، این است که نوع چاپ چگونه باشد؟ با توجه به نوع کتاب، هدف چاپ آن و مقدار مشخص شده برای چاپ، مدل چاپ انتخاب می شود. این موضوع وابسته به موارد گوناگونی می باشد که در این مقاله قصد داریم این مراحل را توضیح دهیم. با انتشارات متخصصان همراه باشید.

چاپ افست چیست؟ کاربردهای چاپ افست

یکی از رایج ترین چاپ ها در ایران می باشد. این چاپ بسیار مقرون به صرفه می باشد. افست یک سیستم چاپ است که از سیستم رنگی مشکی، زرد، سرخابی و آبی آسمانی (CMYK) استفاده می کند. دستگاه های چاپ افست مدل های متفاوتی دارد که با توجه به قیمت آن ها بین ۱ تا ۵ ستون رنگ دارند.

مراحل انجام چاپ افست

اولین بخش در این سیستم طراحی است. این امر بسیار حساس می باشد. لازمه ی طراحی، یاد داشتن فتوشاپ به تنهایی نمی باشد. این بخش نیاز به تجربه و تخصص هم دارد. پیشنهاد ما به شما این است که کار طراحی خود را به طراح گرافیست بسپارید تا این طراحی را به بهترین حالت ممکن برایتان انجام دهند. تیم حرفه ای انتشارات متخصصان شامل طراحان گرافیست خبره می باشد که شما را در این زمینه به صورت رایگان راهنمایی می کنند.

مرحله ی دوم لیتوگرافی می باشد. در این مرحله پروژه ای که توسط طراحان گرافیست طراحی شده به لیتوگرافی می رود و با توجه به دستگاه ایمیج ستر ( Image settr) از طراحی خروجی فیلم گرفته می شود. نکته: در کار های چهار رنگ، چهار فیلم به صورت جداگانه برای هر رنگ تهیه می شود. در نهایت فیلم های هر رنگ به صورت جداگانه در دستگاهی به نام قید کپی قرار می گیرد. سپس در آن نوردهی و قرار گرفتن در زینک انجام می شود. به همین ترتیب چهار زینک از هر رنگ تهیه می شود.

هزینه چاپ افستآخرین مرحله چاپ می باشد. ماشین چاپ هم انواع مختلفی دارد که با توجه به کاربرد آن از غلطک های مختلفی تشکیل شده است و مرکب را یکنواخت می کند تا به زینک برسد. سپس نقش از روی زینک به روی لاستیک چاپ می افتد و به کاغذ منتقل می شود.

تعرفه و هزینه های چاپ افست چقدر می باشد؟

در مورد هزینه ی چاپ افست هم یک سری شرایط و پارامتر هایی دخیل می باشد که در ادامه به توضیح متخصر آن می پردازیم. ولی برای اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره ۰۹۳۵۵۰۸۵۰۰۰تماس بگیرید.

تعرفه ها و هزینه ی چاپ افست

09355085000

موارد مصرفی، دستگاه ها و تجهیزات، نیروی انسانی و… در هزینه ی چاپ افست تاثیر دارد. قیمت های روزانه ی مواد مصرفی مانند کاغذ، جوهر، رنگ، روکش و… به صورت مستقیم بر قیمت های نهایی در چاپ افست تاثیر دارد. اکثر این مواد مصرفی از خارج از کشور تامین می شود و این قیمت ها بر اساس نوسانات دلار، تغییر می کند. دستگاه های چاپ معمولا گران قیمت هستند. به همین دلیل راه اندازی چاپخانه هزینه ی بالایی دارد. چاپ کتاب رابطه ی مستقیمی با دستگاه های چاپخانه دارد. یعنی هرچه دستگاه ها به روز تر و حرفه ای تر باشد، چاپ کتاب هم گران تر است.

در مورد نیروهای انسانی هم اتوماتیک ترین دستگاه های چاپ دنیا هم نیاز شدیدی به اپراتور دارند. اگر بخش های مختلف دستگاه نیاز به اپراتورهای مختلف داشته باشد، نیروی انسانی زیاد می شود و در نتیجه هزینه ها بیشتر می شود. توجه کنید که چاپخانه ها هم مانند کارخانه ها هستند به همین دلیل هزینه های زیادی را به صورت روزانه، ماهانه و سالانه پرداخت می کنند و این ها در قیمت نهایی چاپ افست تاثیرگذار است.

کاربرد چاپ افست

کاربرد چاپ افست در چاپ انواع بروشور، کاتالوگ، پوستر، کارت ویزیت فرم های عمومی و هر چیزی که قرار است با کاغذ چاپ شود و با تیراژ بالا و کیفیت عالی باشد، می باشد. همچنین چاپ سربرگ، تراکت، برگه های تبلیغاتی، ست کامل اداری، کتاب راهنما، ساخت کارت پاکت و کارت تبلیغاتی از دیگر کاربرد های چاپ افست می باشد.

مزایای چاپ افست

دستگاه های چاپ افست باتوجه به مدل آن، دارای سایز چاپ از ۵۰*۳۵ سانتی متر تا ۱۰۰*۷۰ و یا حتی ۱۴۰*۱۰۰ می باشد. چاپ هر رنگ به وسیله ی یک ستون که به ستون رنگ معروف است انجام می گیرد. ترکیب رنگ های اصلی هم برای ساخت سایر رنگ ها بر روی کاغذ انجام می شود. روش کار دستگاه چاپ به این صورت است که نوشته و عکس را بر سطح لاستیکی یک استوانه گردان برمیگرداند و آن را با فشار استوانه دیگر روی کاغذ چاپ می کند.

زینکهایی که در لیتوگرافی استفاده می شود ورقه های نازک و قابل انعطاف آلومینیومی دارد که به راحتی خم می شوند. بنابراین می توان آنها را برروی سیلندر ماشین چاپ بست. زمانی که زینک بر روی سیلندر مخصوص خود در ماشین چاپ نصب شد استوانه ای را تشکیل می دهد که نوردهای آب و مرکب به راحتی می توانند به سطح آن برسند. به همین دلیل است که این چاپ را تقابل آب و مرکب می دانند.

 

در روش افست بر خلاف دیگر روشها نیازی نیست که زینک با کاغذ تماس پیدا کند. مطالب مرکب خورده از روی زینک به سیلندر دیگری منتقل می شود که با لایه ای از جنس لاستیک پوشیده شده است و به آن سیلندر لاستیک می گویند. سیلندر سوم هم که در کنار سیلندر لاستیک قرار گرفته است و کاغذ را با پنجه های خود می گیرد سیلندر چاپ نام دارد. در این وضعیت ،تصویر و مطالب مرکب خورده از سیلندر لاستیک به روی کاغذ منتقل می شوند. فشار بین سیلندر لاستیک و سیلندر چاپ ،فرایند چاپ را عملی می سازند.

چاپ افست دو ورقی و کاربرد آن چیست ؟

وقتی صحبت از چاپ افست دو ورقی میشود ، هدف اصلی ابعاد ورودی ورق در دستگاه چاپ میباشد که ابعاد مختلفی دارد . چاپ ورقی مخصوص چاپ افست است و در دیگر تکنولوژی های چاپ از واژه ورقی برای اندازه دستگاه استفاده نمی شود. در زیر ابعاد ماشین افست را بر اساس اندازه ورقی که برای چاپ میپذیرد را لیست کرده ایم :

  • حداکثر ۳۵*۵۰ و حداقل ۲۵*۳۵  – با نام دستگاه Gto
  • حداکثر ۵۲* ۷۲ و حداقل ۳۳* ۷۲ – با نام دستگاه یک و نیم ورقی و یا دو ورقی
  • حداکثر ۶۰ * ۹۰ – با نام دستگاه سه ورقی
  • حداکثر ۱۰۰* ۷۰ – با نام دستگاه چهارو نیم ورقی

 

نکته قابل توجه و مهم در اینجا این هست که که ابعاد معرفی شده ، ابعاد معمول هستند و اصطلاحا نرمال برای چاپ  و دستگاههایی خارج از این ابعاد هم موجود است ، همچنین خوب است بدانید که ابعاد کاغذ هایی است که به صورت معمول استفاد ه می شوند در  ابعاد ۱۰۰* ۷۰ و ۶۰*۹۰ هستند و تمام ابعادی که در بالا گفته شد مشتقاتی از این دو ابعاد هستند که در تعیین قیمت چاپ افست دو ورقی بسیار اهمیت دارند.

 

در مورد نحوه ی محاسبه چاپ افست هم به این شکل است که از تعداد ۱ برگه تا ۵۰۰۰ برگه هزینه ثابتی دارد. همچنین هزینه ی ساخت ساخت زینک هم ثابت است و به تعداد تیراژ وابستگی ندارد. حتی با افزایش تیراژ، هزینه چاپ کاهش می یابد.

پیشنهاد میکنیم که برای پروژه های بزرگ حتما از چاپ افست استفاده کنید. زیرا هم مقرون به صرفه تر است و هم چاپ بالا را به بهترین کیفیت برای شما به ارمغان می اورد. از مزایای چاپ افست، سرعت کار و دقت بالای ماشین است. یعنی کارهای چاپی با تیراژ بالا، با سرعت بالا به شما تحویل داده می شود. طول عمر این دستگاه بالا است.

جهت مشاوره رایگان چاپ کتاب با ما در اتباط باشید

تماس با نشر متخصصان

فروشگاه کتاب متخصصانفرم تماس و اطلاعات

82

عملی اگر کاشتید، عادتی درو خواهید کرد. عادتی اگر کاشتید، اخلاقی درو خواهید کرد. اخلاقی اگر کاشتید، سرنوشتی درو خواهید کرد.

دیدگاه کاربران
  • شهیاد 7 فروردین 1399 / 11:19 ق.ظ

    چاپ افست واقعا نمیدونستم چه فایده هایی داره و برای چی استفاده میشه – مقاله خوبی بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان