هزینه ی چاپ کتاب
06
مرداد

هزینه چاپ کتاب

زمان تقریبی مطالعه این مطلب: 9 دقیقه

اگر شما یک ناشر یا مولف کتاب باشید و اقدام به چاپ و انتشار کتاب خود کنید، اولین سوالی که ذهن شما را درگیر خود می کند، هزینه چاپ کتاب می باشد. هزینه ی چاپ کتاب به پارامتر های متفاوتی بستگی دارد. به طور کلی هزینه های چاپ یک کتاب با توجه به قیمت های روز متغیر می باشد.

هزینه چاپ کتاب در سال ۹۸

نشر متخصصان در این مقاله شما را با فاکتورهای مربوط به هزینه چاپ کتاب در سال ۹۸ آشنا خواهد کرد ، آشنایی با پارامتر های مربوط به هزینه چاپ کتاب و مراحل انتشار کتاب برای هر کسب و کاری مناسب است. همچنین تاثیر زیادی در موفقیت و افزایش اعتبار شما دارد. با چاپ و انتشار کتاب می توانید تمامی نکاتی که مد نظرتان هست را در اختیار کاربران قرار بدهید.

برای اطلاع دقیق از هزینه های چاپ کتاب می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.تماس با نشر متخصصان 

چاپ کتاب با کمترین هزینه و بهترین کیفیت

برای تخمین هزینه چاپ کتاب خود باید با فاکتور های تاثیر گذار در چاپ کتاب دقت کنید. موارد تاثیرگذار را در ادامه به اختصار توضیح داده ایم. هدف اصلی از چاپ کتاب، تالیف نگارش می باشد و با توجه به علم و پژوهش های انجام شده خود و دیگران می توانید نگارش کتاب را انجام دهید. مراحل چاپ کتاب را باید قبل از نوشتن برای خود مشخص نموده و در نظر بگیرید. برای درست انجام شدن مرحله ی ویراستاری که شامل اصلاح قواعد نگارشی و دستورالعمل های مورد ویرایش می باشد، باید کار را به عهده ی ویراستار گذاشت.

هزینه ی چاپ کتاب چقدر است؟

هزینه ی چاپ کتاب به نوع چاپ، فونت تحریر، طراحی جلد، صفحه آرایی، اخذ شابک، فیپا و مجوز ها، تایپ، ویراستاری، سایز کتاب و … بستگی دارد. بسیاری از نویسندگان معمولا کتاب خود را با تنظیم قرارداد ناشران به صورت رایگان چاپ می کنند. اما در ازای این ویژگی باید رضایت خود را جهت مشارکت ناشر در حقوق مادی و معنوی حاصل از فروش اعلام کرده و به آن متعهد شوند. به این نوع چاپ، خود انتشاری یا self- publishing می گویند. هزینه چاپ کتاب به مراتب ارزان تر از چاپ مقاله است. حتی اگر کتاب را با تیراژ بالا چاپ کنید، هزینه ی آن به ندرت از ۲ الی ۳ میلیون تومان بیشتر می شود.

هزینه ی چاپ کتاب چقدر است؟

 

 • جنس کاغذ:

یکی از عوامل مهم و موثر در تعیین هزینه ی چاپ کتاب، جنس کاغذ می باشد. به طور کلی کاغذ تحریر ارزان ترین و کاغذ گلاسه گران ترین نوع کاغذ می باشد. از انواع کاغذ تحریر می توان به کاغذ تحریر ۷۰ گرمی، کاغذ تحریر ۶۵ گرمی سوئدی که کرم رنگ می باشد، کاغذ تحریر ۸۰ گرمی سوئدی که کرم یا طوسی رنگ است اشاره کرد.

از انواع کاغذ گلاسه هم می توان به کاغذ گلاسه ۱۳۵ گرمی، ۱۵۰ گرمی، ۱۷۰ گرمی و کاغذ گلاسه نخودی ۹۰ گرمی اشاره کرد.

طراحی جلد تاثیر بسیار زیادی در جذب کاربر و همچنین هزینه ی چاپ کتاب دارد. بنابراین هرچه در طراحی جلد قوی تر کار کنید بهتر است. اگر قصد انجام طراحی جلد داشته باشید، هزینه به صورت جداگانه حساب می شود.

علاوه بر طراحی جلد خوب، طراحی صفحات داخلی کتاب هم مانند جلد کتاب باید زیبا، خوانا و جذاب باشد. تنظیم و طراحی صفحات درونی را صفحه آرایی می گویند. خواندن مطالب برخی کتاب ها برای خواننده بسیار دشوار است و این نشانه ی ضعف در صفحه آرایی آن می باشد. در صفحه آرایی حاشیه های صفحات کتاب، اصول استفاده از فونت، سرصفحه و پانویس و همچنین استفاده از سلیقه بسیار اهمیت دارد.

پیشنهاد متخصصان:   صفحه آرایی کتاب با ایندیزاین

اخذ مجوز یکی از مهم ترین مراحل چاپ کتاب می باشد که داشتن آن الزامی است. هزینه های اخذ مجوز کتاب براساس فیپا مشخص می شود و باتوجه به نوع کتاب، موضوع آن و مخاطبان کتاب هزینه های متفاوتی دارند. این هزینه ها از سوی وزارت ارشاد مشخص می شود و در طول یک سال پرداخت می شود همچنین ربطی به محتوای کتاب و تیتراژ ندارد.

 • شابک :

 کد استاندارد جهانی کتاب است. اعداد آن بین ۱۰ تا ۱۳ است. به هر کتاب یک شابک می دهند که اگر مجددا چاپ شد، تغییر داده نشود.

 • فیپا :

فیپا هم همان تهیه فهرست قبل از چاپ و آماده کردن اطلاعات مورد نیاز برای تشخیص کتاب می باشد و بر اساس استاندارد های جهانی باید پیش از چاپ کتاب انجام شود. فیپا در منسجم شدن اطلاعات و کم شدن هزینه های ساخت فهرست کتابخانه ها و مراکز پژوهشی کمک می کند.

مواردی که در فیپا وجود دارد شامل سرشناسه، نام و اطلاعات می باشد. وقتی فیپا را دریافت کردید باید مجوز چاپ هم بگیرید. در این قسمت موسسه متخصصان موظف است یک نسخه از کتاب را برای دریافت مجوز به سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی بفرستد تا مورد تایید قرار بگیرد و مجوز کتاب صادر شود.

 • سایز کتاب :

یکی دیگر از عوامل موثر در هزینه ی چاپ کتاب، سایز یا قطع کتاب است. نمونه هایی از سایز کتاب: وزیری ( ۲۳٫۵* ۱۶٫۵)، رحلی (۲۸* ۲۱ که مناسب مجله است)، رقعی ( ۲۱٫۲* ۱۴٫۱)، قطع وزیری کوتاه (۲۲* ۱۶٫۵)، قطع رحلی کوتاه (۲۶* ۱۹)، قطع رحلی بزرگ (۳۴* ۲۴)، قطع کتاب جیبی (۱۵*۱۱ برای زمانی مناسب است که شما قصد چاپ کتاب جیبی را دارید.)

هر کدام از این سایز ها برای یک مدل کتاب مناسب است. مثلا برای کودکان دبستانی چاپ نصف رحلی و برای مجلات چاپ کتاب جیبی را دارید.  نویسنده با توجه به تعداد صفحات، یکی از این سایز ها را انتخاب می کند. به عنوان مثالی دیگر، اگر در متن خود نمودار، جدول، عکس و… زیادی داشته باشید باید از چاپ وزیری استفاده کنید تا مطالب خوانا باشد و به درستی خوانده شود. این موضوع به این معنا است که هرچه سایز کتاب بزرگتر باشد قیمت چاپ آن بیشتر می شود.

 • تعداد تیراژ:

منظور از تیراژ آن است که چه تعداد کتاب چاپ و وارد بازار می شود و این مسئله کاملا به نظر مولف بستگی دارد. هرچه تیراژ بالاتر برود، هزینه ی چاپ کتاب هم بالاتر می رود. مثلا اگر ۱۰۰۰ نسخه از کتاب چاپ شده باشد، یعنی کتاب در تیراژ ۱۰۰۰ در بازار عرضه می شود.

 • اختصاص دادن شابک به اثر
 • ثبت اثر درسازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور
 • اخذ مجوز فیپا
 • اخذ مجوز چاپ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
 • انجام طراحی جلد مطابق نظر مولف و با تایید مدیر مسئول
 • آماده سازی اثر برای چاپ
 • این فرایند ها حدود ۴۵ روز کاری زمان می برد.

قبل از انجام مراحل بالا، یک قرارداد بین موسسه و مولف منعقد می شود. موارد مورد نیاز برای قرارداد شامل ارسال کارت ملی، تصویر صفحه ی اول شناسنامه می باشد که باید از ان تصاویر اسکن گرفته شود و برای موسسه ارسال شود.

قرارداد هم به همین شکل باید پرینت گرفته و امضا شود، سپس اسکن آن برای موسسه متخصصان ارسال شود.  هزینه ی مرحله ی اول در این قسمت واریز می شود و طبق قیمت های روز متفاوت می باشد.

مرحله ی دوم مرحله ی چاپ می باشد.با توجه به تیراژ درخواستی و تعداد صفحات، بین ۷ تا ۱۰ روز کاری زمان می برد.

پیشنهاد متخصصان:   چاپ کتاب رزومه ای

در نهایت کتاب چاپ شده با بالاترین کیفیت در اختیار شما قرارداده می شود.

هزینه چاپ کتاب در ایران

برای محاسبه هزینه چاپ کتاب باید با مراحل چاپ کتاب تا حدودی آشنا باشید تا بتوانید برآوردی مناسب از تعرفه ها و هزینه های انتشار کتاب در ایران داشته باشید. به همین دلیل نشر متخصصان در این مقاله اطلاعات جامعی را در خصوص نحوه محاسبه هزینه چاپ کتاب ارائه میکند ، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

هزینه چاپ کتاب در ایران چقدر است؟

آشنایی با مراحل چاپ کتاب برای هر مهارت و کسب و کاری که دارید در موفقیت و افزایش اعتبار شما نقش موثری خواهد داشت. شما در هر زمینه ای که فکر می‌کنید از علم و دانش کافی بهرمند هستید می‌توانید دانش خود را در قالبی کتابی با ارزش و ماندگار ارائه دهید و برای خود ارزشی دو چندان در حرفه و محیط اجتماعی خود مهیا کنید.

اگر در دانشگاه در حال تحصیل هستید و می خواهید این راه کسب علم و دانش را ادامه دهید، چاپ کتاب می تواند به عنوان رزومه تحقیقاتی شما و نمره مثبت به شمار آید به خصوص در آزمون مصاحبه دکتری. برای اینکه بتوانید چاپ کتاب خود را در سریعترین زمان ممکن انجام دهید، دانستن مراحل انتشار کتاب و هزینه چاپ کتاب به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

هزینه چاپ کتاب در ایران

قیمت چاپ کتاب چقدر است ؟

اولین گامی گه باید برای چاپ کتاب در ایران بردارید، این است که برای چاپ کتاب خود دلیل و هدف داشته باشید. هدف از چاپ کتاب می تواند تالیف نگارش باشد که در این شرایط بسته به علم و پژوهش های انجام شده خود و دیگران می توانید نگارش کتاب را انجام دهید.

بعد از تعیین کردن هدف و دلیل چاپ کتاب خود خوب است که دیگر مراحل چاپ کتاب را سپری کنید تا بتوانید برآوردی از چاپ کتاب داشته باشید. اما فراموش نکنید هیچ موضوعی پس از نوشته شدن به طور مستقیم برای چاپ نخواهد رفت. موضوعات نوشته شده باید از نظر نگارشی و بعضی قاعده ها و دستورالعمل مورد ویرایش و یا ویراستاری قرار گیرد.

برای اینکه این مراحل با موفقیت سپری شود لازم است با یک انتشارات معتبر و مناسبی قرارداد ببندید. انتخاب انتشارات مناسب برای چاپ کتاب یکی از مهمترین کارهایی است که شما به عنوان مولف و یا مترجم باید به آن دقت کنید.

مراحل چاپ کتاب

بعد از اینکه مرحله ویراستاری و یا ویرایش کتاب با موفقیت انجام شد باید صفحه آرایی یا همان نظم دادن به موضوعات و هماهنگ کردن آن ها با عکس ها و طرح بندی موضوعات کتاب انجام شود چراکه بدون صفحه آرایی کتاب به چاپ نمی رسد. میتوان گفت که در مراحل چاپ کتاب این مرحله جزو مهمترین گام هایی است که شما باید برای چاپ کتاب خود بردارید.

بعد از طی کردن این گام ها شما باید برای چاپ کتاب و انتشار کتاب خود مجوز دریافت کنید. حال اصلی ترین و ضروری ترین قسمت از مراحل چاپ کتاب، دریافت جواز چاپ، فیپا و شابک می باشد. بدون دریافت مجوز چاپ، شما نمی توانید چاپ کتاب خود را انجام دهید.

شابک به عبارتی کد استاندارد جهانی کتاب می باشد، که از ۱۰ تا ۱۳ رقم عدد ایجاد شده است. به هر کتاب یک شابک می دهند. اگر این کتاب تجدید چاپ شد، شابک تغیر داده نمی‌شود.

فیپا همان تهیه فهرست قبل از چاپ و آماده سازی اطلاعات موردنیاز برای تشخیص کتاب می باشد، که بر اساس استانداردهای جهانی پیش از چاپ کتاب صورت می‌گیرد. فیپا به امر منسجم شدن اطلاعات و کم شدن هزینه ها در آماده کردن فهرست کتابخانه ها و مراکز پژوهشی کمک زیادی می‌کند.

پیشنهاد متخصصان:   چاپ کتاب رزومه ای

فیپا حاوی مواردی مثل سرشناسه، نام، اطلاعات و … است. در این قسمت می‌توانید از راهنمایی های موسسه چاپ کتاب مورد نظر بسیار استفاده کنید.

بعد از دریافت فیپا، باید مجوز چاپ کتاب گرفته شود، که موسسه چاپ کتاب انتخابی شما موظف است یک نسخه از کتاب را برای دریافت مجوز به سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی بفرستد. تا سازمان فرهنگ و ارشاد پس از بررسی های مورد نیاز مجوز کتاب را صادر نماید.

معیار های تاثیرگذار در هزینه چاپ کتاب در ایران

یکی از معیارهایی که در چاپ کتاب در ایران باید به آن دقت داشت، تعداد صفحات کتاب و سایز کتاب است. دقت داشته باشید که بعد از ویراستاری و صفحه‌آرایی آخر، تعداد صفحات کتاب شما ممکن است کم یا زیاد شود، اما این تغییر، در اصل قرارداد و هزینه چاپ کتاب مقرر در قرارداد تغییر ایجاد نمی کند.

تعرفه چاپ کتاب تعداد صفحات کتاب 

ابتدا باید بدانید که تعداد صفحات متن کتاب  یا مقاله ای که میخواهید چاپ کنید ، چند صفحه است؟ مسلما سایز صفحات مقالات دانشگاهی براساس دستورالعمل‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاهها در قطع A4 می‌باشد، لذا ما برای تعیین اینکه این تعداد صفحات در قطع استاندارد کتاب چقدر می‌شود، باید متن تایپ شده شما در اختیار داشته باشیم و یا اینکه براساس همان تعداد A4 که شما گفته‌اید، تخمینی فرضی داشته باشیم.

پس شما ، یا نسخه word مقاله خود را برای ما ارسال کنید، یا اینکه در Page Layout و در قسمت Page Setup وورد نوشتۀ خودتان سایز متن را در فیلد paper به سایز وزیری (۲۳/۵×۱۷ سانت)، و یا رُقعی (۲۱×۱۴/۵سانت) تنظیم دستی نمایید و تعداد صفحات را برای ما اعلام نمایید. در غیر اینصورت می‌توانید همان تعداد صفحات در سایز A4 خود را بما بدهید و ما تعداد فرضی آنرا داشته باشیم.

قطع کتاب چه تاثیری در هزینه چاپ دارد؟

اگر متن یا پایان‌نامۀ شما عکس، نمودار، جداول و نگره‌های زیادی دارد، حتما باید کتاب شما در قطع وزیری که دانشگاهی و بزرگتر است چاپ شود تا بتوان متن و جداول و نمودارها را در آن تنظیم کرد. اگر متن کتاب شما جدول و تصویر و نمودار زیادی ندارد چاپ در قطع رقعی پیشنهاد می‌شود.

تیراژ کتاب چه تاثیری در هزینه چاپ کتاب دارد؟

تیراژ کتاب نیز در هزینه چاپ کتاب بسیار موثر است. اینکه در حد ۲۰ جلد باشد یا بیشتر یا فقط یک جلد. بخاطر آرشیو خودتان پیشنهاد ما این است که دست کم بیست یا سی جلد چاپ کنید تا بتوانید موقع مصاحبه‌های آزمون دکتری، و رزومه‌های دانشیاری و یا مصاحبه‌های کاری، ارائه دهید و یا حتی به عزیزان خود پیشنهاد دهید.

هزینه چاپ کتاب رنگی 

برای چاپ کتاب به صورت رنگی ، از دو روش متدوال چاپ میتوان استفاده کرد ، چاپ افست برای کتاب و چاپ دیجیتال ، که هر کدام از این روش ها برحسب تعداد صفحات و کیفیت رنگ درخواستی شما برای تصاویر متفاوت محاسبه خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراحل چاپ کتاب داستان، ثبت سفارش چاپ کتاب شعر یا دریافت مشاوره رایگان در خصوص چاپ کتاب ، همین حالا با کارشناسان انتشارات متخصصان تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره رایگان یا اعلام هزینه های دقیق می توانید تماس بگیرید:

تماس با نشر متخصصان

فروشگاه کتاب متخصصانفرم تماس و اطلاعات