هزینه چاپ کتاب

هزینه ی چاپ کتاب زمان مطالعه: 9 دقیقه

هزینه چاپ کتاب، اولین سوالی است که اگر شما یک ناشر یا مولف کتاب باشید و اقدام به چاپ کتاب خود کنید، به ذهنتان خطور خواهد کرد. هزینه ی چاپ کتاب به پارامتر های متفاوتی بستگی دارد. به طور کلی هزینه های چاپ یک کتاب با توجه به قیمت های روز متغیر می باشد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان:

مساله و دغدغه سرانه مطالعه در کشور طی سالیان گذشته در مجامع ادبی و فرهنگی چالش‌های فراوانی را به وجود آورده و اکثریت مسئولین فرهنگی و اهالی کتاب به نوعی نظرات خود در باب دلایل اصلی کاهش سرانه مطالعه در کشور را بیان می‌کنند. افزایش سرسام آور قیمت کاغذ، ظهور و بروز فضای مجازی، افزایش هزینه چاپ کتاب، کاهش مطالعه در خانواده‌ها از جمله دلایل مهمی هستند که می‌توان در فهرست علت‌های کاهش سرانه مطالعه کتاب قرار داد.

در این مقاله از انتشارات متخصصان به بررسی این موضوع و عوامل موثر در افزایش یا کاهش هزینه‌های چاپ کتاب می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

هزینه چاپ کتاب در سال 1400 – قیمت چاپ کتاب

نشر متخصصان در این مقاله شما را با فاکتورهای مربوط به هزینه چاپ کتاب در سال 1400 آشنا خواهد کرد ، آشنایی با پارامتر های مربوط به هزینه چاپ کتاب و مراحل انتشار کتاب برای هر کسب و کاری مناسب است. همچنین تاثیر زیادی در موفقیت و افزایش اعتبار شما دارد. با چاپ و انتشار کتاب می توانید تمامی نکاتی که مد نظرتان هست را در اختیار کاربران قرار بدهید.

برای اطلاع دقیق از هزینه های چاپ کتاب می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تماس با نشر متخصصان

 

چاپ کتاب با کمترین هزینه و بهترین کیفیت

برای تخمین هزینه چاپ کتاب خود باید با فاکتور های تاثیر گذار در چاپ کتاب دقت کنید. موارد تاثیرگذار را در ادامه به اختصار توضیح داده ایم. هدف اصلی از چاپ کتاب، تالیف نگارش می باشد و با توجه به علم و پژوهش های انجام شده خود و دیگران می توانید نگارش کتاب را انجام دهید. مراحل چاپ کتاب را باید قبل از نوشتن برای خود مشخص نموده و در نظر بگیرید. برای درست انجام شدن مرحله ی ویراستاری که شامل اصلاح قواعد نگارشی و دستورالعمل های مورد ویرایش می باشد، باید کار را به عهده ی ویراستار گذاشت.

قیمت چاپ کتاب چقدر است؟ هزینه چاپ کتاب کودک

هزینه ی چاپ کتاب و جدول هزینه های چاپ کتاب به نوع چاپ، فونت تحریر، طراحی جلد کتاب ( نمونه های طراحی جلد را میتوانید از این لینک ببینید )، صفحه آرایی، اخذ شابک، فیپا و مجوز های کتاب، تایپ، ویراستاری، سایز کتاب و … بستگی دارد. بسیاری از نویسندگان معمولا کتاب خود را با تنظیم قرارداد ناشران به صورت رایگان چاپ می کنند. اما در ازای این ویژگی باید رضایت خود را جهت مشارکت ناشر در حقوق مادی و معنوی حاصل از فروش اعلام کرده و به آن متعهد شوند. به این نوع چاپ، خود انتشاری یا self- publishing می گویند. هزینه چاپ کتاب به مراتب ارزان تر از چاپ مقاله است. حتی اگر کتاب را با تیراژ بالا چاپ کنید، هزینه ی آن به ندرت از ۲ الی ۳ میلیون تومان بیشتر می شود.

هزینه چاپ کتاب کودک نیز روند خاص خود را دارد که مفصل در مقاله‌ای جدا به آن پرداخته‌شده‌است. برای مطالعه‌ی آن مطلب چاپ کتاب کودک را بخوانید.

هزینه ی چاپ کتاب چقدر است؟

 

 • جنس کاغذ

یکی از عوامل مهم و موثر در تعیین هزینه ی چاپ کتاب، جنس کاغذ می باشد. به طور کلی کاغذ تحریر ارزان ترین و کاغذ گلاسه گران ترین نوع کاغذ می باشد. از انواع کاغذ تحریر می توان به کاغذ تحریر ۷۰ گرمی، کاغذ تحریر ۶۵ گرمی سوئدی که کرم رنگ می باشد، کاغذ تحریر ۸۰ گرمی سوئدی که کرم یا طوسی رنگ است اشاره کرد.

از انواع کاغذ گلاسه هم می توان به کاغذ گلاسه ۱۳۵ گرمی، ۱۵۰ گرمی، ۱۷۰ گرمی و کاغذ گلاسه نخودی ۹۰ گرمی اشاره کرد.

 • طراحی جلد

طراحی جلد تاثیر بسیار زیادی در جذب کاربر و همچنین هزینه ی چاپ کتاب دارد. بنابراین هرچه در طراحی جلد قوی تر کار کنید بهتر است. اگر قصد انجام طراحی جلد داشته باشید، هزینه به صورت جداگانه حساب می شود.

علاوه بر طراحی جلد خوب، طراحی صفحات داخلی کتاب هم مانند جلد کتاب باید زیبا، خوانا و جذاب باشد. تنظیم و طراحی صفحات درونی را صفحه آرایی می گویند. خواندن مطالب برخی کتاب ها برای خواننده بسیار دشوار است و این نشانه ی ضعف در صفحه آرایی آن می باشد. در صفحه آرایی حاشیه های صفحات کتاب، اصول استفاده از فونت، سرصفحه و پانویس و همچنین استفاده از سلیقه بسیار اهمیت دارد.

 • مجوزهای کتاب

اخذ مجوز یکی از مهم ترین مراحل چاپ کتاب می باشد که داشتن آن الزامی است. هزینه های اخذ مجوز کتاب براساس فیپا مشخص می شود و باتوجه به نوع کتاب، موضوع آن و مخاطبان کتاب هزینه های متفاوتی دارند. این هزینه ها از سوی وزارت ارشاد مشخص می شود و در طول یک سال پرداخت می شود همچنین ربطی به محتوای کتاب و تیتراژ ندارد.

 • شابک

 کد استاندارد جهانی کتاب است. اعداد آن بین ۱۰ تا ۱۳ است. به هر کتاب یک شابک می دهند که اگر مجددا چاپ شد، تغییر داده نشود.

 • فیپا 

فیپا هم همان تهیه فهرست قبل از چاپ و آماده کردن اطلاعات مورد نیاز برای تشخیص کتاب می باشد و بر اساس استاندارد های جهانی باید پیش از چاپ کتاب انجام شود. فیپا در منسجم شدن اطلاعات و کم شدن هزینه های ساخت فهرست کتابخانه ها و مراکز پژوهشی کمک می کند.

مواردی که در فیپا وجود دارد شامل سرشناسه، نام و اطلاعات می باشد. وقتی فیپا را دریافت کردید باید مجوز چاپ هم بگیرید. در این قسمت موسسه متخصصان موظف است یک نسخه از کتاب را برای دریافت مجوز به سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی بفرستد تا مورد تایید قرار بگیرد و مجوز کتاب صادر شود.

 • سایز کتاب

یکی دیگر از عوامل موثر در هزینه ی چاپ کتاب، سایز یا قطع کتاب است. نمونه هایی از سایز کتاب: وزیری ( ۲۳٫۵* ۱۶٫۵)، رحلی (۲۸* ۲۱ که مناسب مجله است)، رقعی ( ۲۱٫۲* ۱۴٫۱)، قطع وزیری کوتاه (۲۲* ۱۶٫۵)، قطع رحلی کوتاه (۲۶* ۱۹)، قطع رحلی بزرگ (۳۴* ۲۴)، قطع کتاب جیبی (۱۵*۱۱ برای زمانی مناسب است که شما قصد چاپ کتاب جیبی را دارید.)

هر کدام از این سایز ها برای یک مدل کتاب مناسب است. مثلا برای کودکان دبستانی چاپ نصف رحلی و برای مجلات چاپ کتاب جیبی را دارید.  نویسنده با توجه به تعداد صفحات، یکی از این سایز ها را انتخاب می کند. به عنوان مثالی دیگر، اگر در متن خود نمودار، جدول، عکس و… زیادی داشته باشید باید از چاپ وزیری استفاده کنید تا مطالب خوانا باشد و به درستی خوانده شود. این موضوع به این معنا است که هرچه سایز کتاب بزرگتر باشد قیمت چاپ آن بیشتر می شود.

 • تعداد تیراژ

منظور از تیراژ آن است که چه تعداد کتاب چاپ و وارد بازار می شود و این مسئله کاملا به نظر مولف بستگی دارد. هرچه تیراژ بالاتر برود، هزینه ی چاپ کتاب هم بالاتر می رود. مثلا اگر ۱۰۰۰ نسخه از کتاب چاپ شده باشد، یعنی کتاب در تیراژ ۱۰۰۰ در بازار عرضه می شود.

 • اختصاص دادن شابک به اثر
 • ثبت اثر درسازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور
 • اخذ مجوز فیپا
 • اخذ مجوز چاپ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
 • انجام طراحی جلد مطابق نظر مولف و با تایید مدیر مسئول
 • آماده سازی اثر برای چاپ
 • این فرایند ها حدود ۴۵ روز کاری زمان می برد.

قبل از انجام مراحل بالا، یک قرارداد بین موسسه و مولف منعقد می شود. موارد مورد نیاز برای قرارداد شامل ارسال کارت ملی، تصویر صفحه ی اول شناسنامه می باشد که باید از ان تصاویر اسکن گرفته شود و برای موسسه ارسال شود.

قرارداد هم به همین شکل باید پرینت گرفته و امضا شود، سپس اسکن آن برای موسسه متخصصان ارسال شود.  هزینه ی مرحله ی اول در این قسمت واریز می شود و طبق قیمت های روز متفاوت می باشد.

مرحله ی دوم مرحله ی چاپ می باشد.با توجه به تیراژ درخواستی و تعداد صفحات، بین ۷ تا ۱۰ روز کاری زمان می برد.

در نهایت کتاب چاپ شده با بالاترین کیفیت در اختیار شما قرارداده می شود.

هزینه چاپ کتاب در ایران

برای محاسبه هزینه چاپ کتاب باید با مراحل چاپ کتاب تا حدودی آشنا باشید تا بتوانید برآوردی مناسب از تعرفه ها و هزینه های انتشار کتاب در ایران داشته باشید. به همین دلیل نشر متخصصان در این مقاله اطلاعات جامعی را در خصوص نحوه محاسبه هزینه چاپ کتاب ارائه میکند ، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

هزینه ی چاپ کتاب در ایران چقدر است؟

آشنایی با مراحل چاپ کتاب برای هر مهارت و کسب و کاری که دارید در موفقیت و افزایش اعتبار شما نقش موثری خواهد داشت. شما در هر زمینه ای که فکر می‌کنید از علم و دانش کافی بهرمند هستید می‌توانید دانش خود را در قالبی کتابی با ارزش و ماندگار ارائه دهید و برای خود ارزشی دو چندان در حرفه و محیط اجتماعی خود مهیا کنید.

اگر در دانشگاه در حال تحصیل هستید و می خواهید این راه کسب علم و دانش را ادامه دهید، چاپ کتاب می تواند به عنوان رزومه تحقیقاتی شما و نمره مثبت به شمار آید به خصوص در آزمون مصاحبه دکتری. برای اینکه بتوانید چاپ کتاب خود را در سریعترین زمان ممکن انجام دهید، دانستن مراحل انتشار کتاب و هزینه چاپ کتاب به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

 

محاسبه آنلاین هزینه چاپ کتاب

ممکن است شما به عنوان نویسنده یا کسی که می خواهید کتابتان چاپ شود، و با در نظر گرفتن پیشرفت تکنولوژی به دنبال محاسبع آنلاین هزینه چاپ کتاب باشید. سامانه های مختلفی برای این امر ایجاد شده‌اند که به این نیاز پاسخ می‌دهند و بسته به قطع کتاب مدنظر شما برای چاپ اعم از رحلی، وزیری، خشتی و رقعی، تیراژ مورد نیاز شما، تعداد صفحات و جنس آن کاغذ، انواع چاپ سیاه و سفید در کتاب و… هزینه آن را محاسبه می کنند.

شما می توانید برای اطلاع از جزییات هزینه چاپ کتاب با متخصصان ما در انتشارات تماس بگیرید.

تماس با نشر متخصصان

 

 

قیمت چاپ کتاب چقدر است ؟ لیست قیمت چاپ کتاب

اولین گامی گه باید برای چاپ کتاب در ایران بردارید، این است که برای چاپ کتاب خود دلیل و هدف داشته باشید. هدف از چاپ کتاب می تواند تالیف نگارش باشد که در این شرایط بسته به علم و پژوهش های انجام شده خود و دیگران می توانید نگارش کتاب را انجام دهید.

بعد از تعیین کردن هدف و دلیل چاپ کتاب خود خوب است که دیگر مراحل چاپ کتاب را سپری کنید تا بتوانید برآوردی از چاپ کتاب داشته باشید. اما فراموش نکنید هیچ موضوعی پس از نوشته شدن به طور مستقیم برای چاپ نخواهد رفت. موضوعات نوشته شده باید از نظر نگارشی و بعضی قاعده ها و دستورالعمل مورد ویرایش و یا ویراستاری قرار گیرد.

برای اینکه این مراحل با موفقیت سپری شود لازم است با یک انتشارات معتبر و مناسبی قرارداد ببندید. انتخاب انتشارات مناسب برای چاپ کتاب یکی از مهمترین کارهایی است که شما به عنوان مولف و یا مترجم باید به آن دقت کنید.

مراحل چاپ کتاب

معیار های تاثیرگذار در هزینه چاپ کتاب در ایران – هزینه چاپ کتاب کودک

یکی از معیارهایی که در چاپ کتاب در ایران باید به آن دقت داشت، تعداد صفحات کتاب و سایز کتاب است. دقت داشته باشید که بعد از ویراستاری و صفحه‌آرایی آخر، تعداد صفحات کتاب شما ممکن است کم یا زیاد شود، اما این تغییر، در اصل قرارداد و هزینه چاپ کتاب مقرر در قرارداد تغییر ایجاد نمی کند.

تعرفه چاپ کتاب تعداد صفحات کتاب 

ابتدا باید بدانید که تعداد صفحات متن کتاب  یا مقاله ای که میخواهید چاپ کنید ، چند صفحه است؟ مسلما سایز صفحات مقالات دانشگاهی براساس دستورالعمل‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاهها در قطع A4 می‌باشد، لذا ما برای تعیین اینکه این تعداد صفحات در قطع استاندارد کتاب چقدر می‌شود، باید متن تایپ شده شما در اختیار داشته باشیم و یا اینکه براساس همان تعداد A4 که شما گفته‌اید، تخمینی فرضی داشته باشیم.

پس شما ، یا نسخه word مقاله خود را برای ما ارسال کنید، یا اینکه در Page Layout و در قسمت Page Setup وورد نوشتۀ خودتان سایز متن را در فیلد paper به سایز وزیری (۲۳/۵×۱۷ سانت)، و یا رُقعی (۲۱×۱۴/۵سانت) تنظیم دستی نمایید و تعداد صفحات را برای ما اعلام نمایید. در غیر اینصورت می‌توانید همان تعداد صفحات در سایز A4 خود را بما بدهید و ما تعداد فرضی آنرا داشته باشیم.

قطع کتاب چه تاثیری در هزینه چاپ دارد؟

اگر متن یا پایان‌نامۀ شما عکس، نمودار، جداول و نگره‌های زیادی دارد، حتما باید کتاب شما در قطع وزیری که دانشگاهی و بزرگتر است چاپ شود تا بتوان متن و جداول و نمودارها را در آن تنظیم کرد. اگر متن کتاب شما جدول و تصویر و نمودار زیادی ندارد چاپ در قطع رقعی پیشنهاد می‌شود.

تیراژ کتاب چه تاثیری در هزینه چاپ کتاب دارد؟

تیراژ کتاب نیز در هزینه چاپ کتاب بسیار موثر است. اینکه در حد ۲۰ جلد باشد یا بیشتر یا فقط یک جلد. بخاطر آرشیو خودتان پیشنهاد ما این است که دست کم بیست یا سی جلد چاپ کنید تا بتوانید موقع مصاحبه‌های آزمون دکتری، و رزومه‌های دانشیاری و یا مصاحبه‌های کاری، ارائه دهید و یا حتی به عزیزان خود پیشنهاد دهید.

هزینه چاپ کتاب الکترونیکی 

خیلی از کتاب های امروزی در قالب کتاب الکترونیک نوشته و منتشر میشوند و دیگر نسخه چاپی و جلد کاغذی برای آن طراحی نمیگردد، اگر شما به عنوان یک نویسنده بعد از مدتی تصمیم گرفتید تا کتابتان را در کاغذ چاپ کنید و یا به عنوان کتابخوان دوست دارید کتاب های الکترونیک مورد علاقه خود را به صورتی چاپی هم داشته باشید، جای نگرانی نیست و این خدمات با قیمت مناسب در نشر متخصصان انجام میشود.

 

جدول هزینه های چاپ کتاب:

جدول هزینه های چاپ کتاب:

هزینه چاپ کتاب رنگی 

برای چاپ کتاب به صورت رنگی ، از دو روش متدوال چاپ میتوان استفاده کرد ، چاپ افست برای کتاب و چاپ دیجیتال ، که هر کدام از این روش ها برحسب تعداد صفحات و کیفیت رنگ درخواستی شما برای تصاویر متفاوت محاسبه خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراحل چاپ کتاب، ثبت سفارش چاپ کتاب یا دریافت مشاوره رایگان در خصوص چاپ کتاب ، همین حالا با کارشناسان انتشارات متخصصان تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره رایگان یا اعلام هزینه های دقیق می توانید تماس بگیرید:

فروشگاه کتاب متخصصانفرم تماس و اطلاعات

80

عملی اگر کاشتید، عادتی درو خواهید کرد. عادتی اگر کاشتید، اخلاقی درو خواهید کرد. اخلاقی اگر کاشتید، سرنوشتی درو خواهید کرد.

دیدگاه کاربران
 • محمد علی 11 فروردین 1399 / 2:52 ب.ظ

  با سلام
  احتراما قصد چاپ کتاب بصورت مجله دارم. شبیه آزمون آزمایشی با مجوز های رسمی و پخش آن.
  لطفا راهنمایی فرمایید.
  با سپاس

  • زهرا شهابی زاده 14 فروردین 1399 / 9:23 ق.ظ

   سلام جناب محمد علی
   برای دریافت پاسخ و مشاوره رایگان در خصوص هزینه ها تماس بگیرید باهامون : ۰۹۳۵۵۰۸۵۰۰۰

 • قاسم 8 خرداد 1399 / 11:52 ق.ظ

  سلام مطلب خیلی خوب بود، فقط اگر در قالب جدول هم درستش میکردید عالی تر میشد.

  • زهرا شهابی زاده 8 خرداد 1399 / 11:53 ق.ظ

   ممنون که وقت گذاشتید و کامل خوندین مقاله رو، حتما در آپدیت های بعدی این کارو خواهیم کرد.

 • محمد 31 شهریور 1399 / 5:14 ب.ظ

  سلام. ببخشید من یه فایل دارم که مال کتابی هست که دیگه چاپ نمیشه و توی بازار نیست. فقط میخوام یدونه از روش چاپ کنم. الان باید چیکار کنم؟

  • زهرا شهابی زاده 1 مهر 1399 / 11:55 ق.ظ

   سلام و درود میتونید کپی بگیرید.

 • محسن 8 اسفند 1399 / 2:11 ق.ظ

  سلام
  برای چاپ کتاب فنی با عکس و بدون فرمول از صفر تا صد به عهده ناشر
  حدود هزینه ها از چقدر شرع میشه
  تعداد چاپ هم ۲۰۰ تا باشه

  • مریم بینش 29 فروردین 1400 / 3:06 ب.ظ

   سلام
   لطفا با شماره های روی سایت تماس بگیرید.

 • معصومه 28 فروردین 1400 / 9:32 ب.ظ

  ممنون از مقاله تون
  ببخشید میخواستم بپرسم برای چاپ یک جلد کتاب حتما باید ‌شابک و بگیرم؟

  • Khazraee 19 مرداد 1400 / 3:29 ب.ظ

   بله برای چاپ کتاب خود نیاز به مجوزهای ان دارید، مگر اینکه بخواهید یک کتاب شخصی و دست نویس چاپ کنید.

 • علی برزگر 29 فروردین 1400 / 2:45 ب.ظ

  مطلبتون مفید بود. فقط کاش آپدیت هم بکنید که اطلاعاتمون ب روز باشه

  • مریم بینش 29 فروردین 1400 / 2:54 ب.ظ

   سلام جناب برزگر
   اطلاعات به روز هستند. امیدواریم استفاده کرده باشید.
   ممنون از پیامتون

 • Nikoo 29 فروردین 1400 / 2:47 ب.ظ

  bebakhshid che saathaee bayad baray e daryafte ettelaat dar morede chap ketan tamas gereft?

  • مریم بینش 29 فروردین 1400 / 2:53 ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   ما همیشه برای پاسخگویی در خدمتیم.

 • خداقلیان 13 اردیبهشت 1400 / 2:44 ب.ظ

  سلام روز بخیر
  میخواستم سوال کنم چاپ فایل PDF بصورت کتاب در تعداد محدود مثلا 2-3 تا هم انجام میدید؟ اگر بله هزینه اش به چه صورت است؟

  • مهدی قهاری 15 اردیبهشت 1400 / 3:17 ب.ظ

   بله
   سلام روز بخیر لطفا با شماره زیر سرکار خانم نبی زاده مدیر بازرگانی مجموعه تماس بفرمایید
   09129679180

 • علی رایگان 16 اردیبهشت 1400 / 10:52 ق.ظ

  salam
  bebakhshid in jadval update?

  • مریم بینش 16 اردیبهشت 1400 / 10:58 ق.ظ

   سلام.
   بله، جدول به روز هست.

 • سام 16 اردیبهشت 1400 / 10:54 ق.ظ

  با سلام و عرض ادب
  من کتابی در زمینه ساسسی نوشته ام که آماده چاپ است. برای برآورد هزینه چاپ کتاب باید از چه طریقی مطلع شوم؟

  • مریم بینش 16 اردیبهشت 1400 / 10:57 ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   بسیار عالی

   برای اطلاع از هزینه چاپ کتاب می تونید علاوه بر مطالعه ی مقاله، با شماره های ثبت شده در سایت تماس بگیرید.

   خوشحال میشیم در خدمتتون باشیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان