شماره شابک کتاب چیست – شماره استاندارد بین المللی کتاب

شابک چیست زمان مطالعه: 5 دقیقه

به احتمال زیاد جست و جوی شابک، شما را به این صفحه از نشر متخصصان رسانده است، تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا تمام سوالات و ابهامات ذهن شما درباره شابک یا همان شماره استاندارد بین المللی کتاب بر طرف شود.

شابک چیست ؟

شابک، ISBN یا شماره استاندارد بین المللی کتاب به کتاب هایی که از طریق خرده فروشی به فروش میرسند اختصاص داده می شود. این عدد معمولاً ۱۳ رقمی است و حاوی اطلاعاتی از قبیل محل انتشار کتاب ، ناشر و نوبت چاپ کتاب میباشد. درواقع شابک با استفاده از یک فرمول ریاضی خاص محاسبه می شود .

شابک چیست ؟

از آنجا که اطلاعات مربوط به کتاب در شابک به طور خلاصه آورده میشود، بنابراین طبیعی است که هر کتاب شماره شابک مخصوص به خود را داشته باشد ، یکی از کاربرد های مهم استفاده از شابک برای پیگیری تعداد فروش کتاب از این طریق میباشد، به همین دلیل داشتن شابک منحصر به فرد برای کتاب بسیار ضروری و پر اهمیت است.

راهنمای ثبت شابک

شابک در هر کشوری از طریق شرکت های خاصی خریداری میشود و در اختیار ناشرین کتاب قرار میگیرد ، در استفاده از شابک مشکلی که احتمال دارد برای شما رخ بدهد، این است که شابک خریداری شد قبلا استفاده شده باشد و از انجایی که پیگیری های فروش کتاب با شابک صورت میگیرد، استفاده از شابک غیر اختصاصی شمارا به دردسر می اندازد، پس توصیه ما به شما این هست که حتما شماره شابک را قبل از خرید و استفاده در سیستم جست و جوی شابک چک کنید تا متعلق به کتاب دیگری نباشد.

شابک

ثبت شابک درنشر ایران

در گذشته شابک برای کتاب ها در ایران هم از شرکت های خارجی تهیه میشد  ، اما با گسترش صنعت چاپ و نشر کتاب در ایران در سال ۷۲ کشورمان توانست نماینده یکی از موسسات جهانی شابک (ISBN) شود ، شماره گروهی جمهوری اسلامی ایران در نظام شماره‌گذاری بین‌المللی کتاب عدد ۹۶۴ تعیین شد. امروز بیش از ۹۶ درصد کتاب ها دارای شابک اختصاصی از نمایندگی ایران هستند.

در شابک ایران یک میلیون عنوان کتاب قابل شماره‌گذاری است که در آن ناشران، بر حسب میزان فعالیت انتشارات خود ، به چهار گروه تقسیم می‌شوند ، در زیر خلاصه ای از این گزارش را برایتان آورده ایم :

  • گروه اول ۲۹-۰۰ تا ۱۰۰۰۰ عنوان
  • گروه دوم ۵۴۹-۳۰۰ تا ۱۰۰۰ عنوان
  • گروه سوم ۸۹۹۹-۵۵۰۰ تا ۱۰۰ عنوان
  • گروه چهارم ۹۰۰۰-۹۰۰۰۰ تا ۱۰ عنوان

بر اساس تعداد کتاب‌ منتشر شده نشر مورد نظر و زمان صرف شده برای انتشار کتاب ، موسسه انتشاراتی در یکی از این چهار گروه بالا قرار می‌گیرد. سپس فهرستی از شماره گذاری ها متناسب با نوع کتاب در اختیار قرار میگیرد ، در این حالت ناشر میتواند از بین مجموعه ای که دارد ، شماره های مختص به کتاب خود را بچیند . نکته جالب این هست که ناشر در چیدن ترتیب شماره ها به شرطی اینکه خوانایی شماره از بین نرود ، آزادی عمل دارد.

isbn

شابک شامل چه مواردی میشود ؟

هر شابک از پنج بخش اصلی تشکیل شده است ، هر بخش توسط فضاهایی از بخش دیگر جدا می شود. البته هر کدام از این بخش ها میتوانند طول متفاوتی داشته باشند :

بخش پیشوند : در حال حاضر این بخش فقط می تواند عدد ۹۷۸ یا ۹۷۹ باشد و همیشه ۳رقمی است.

بخش گروه ثبت نام : این بخش از شماره شابک کتاب کشور ، منطقه خاص جغرافیایی یا منطقه زبان شرکت کننده در سیستم ISBN را مشخص می کند و میتواند بین ۳ تا ۵ رقم باشد.

بحش ثبت کننده : در این قسمت ناشر یا اثر مشخص میشود و حداکثر ۷ رقم است.

بخش انتشار : بخش انتشار شماره نسخه و یا قالب کتاب را مشخصی میکند و تا ۶ رقم نوشته میشود .

بخش اخر  : این بخش همیشه تک رقمی نهایی را نشان میدهد و با استفاده از یک سیستم Modulus 10 با وزن های متناوب ۱ و ۳ محاسبه می شود.

هدف از ساخت شابک چیست ؟

هدف استفاده از شابک ISBN ایجاد شماره خاص برای کتاب و شناسایی راحت تر آن میباشد. همان طور که توضیح دادیم استفاده از شابک امکان بازاریابی کارآمدتر محصولات توسط کتابفروشان ، کتابخانه ها ، دانشگاه ها ، عمده فروشان و توزیع کنندگان را فراهم می کند.
به طور معمولا بعد از اخذ شابک مواردی مثله ویراستاری کتاب و صفحه آرایی انجام می‌شود. اگر میخواهید در زمینه ویراستاری و صفحه آرایی نیز اطلاعاتی کسب کنید مقاله ویراستاری چیست و صفحه آرایی کتاب را بخوانید.

چرا بعضی از شابک ها به “X” ختم می شوند؟

در مورد رقم ی که در بخش اخر شابک میاید، آخرین رقم ISBN ، میتواند X بزرگ باشد. روش تعیین آخرین رقم برای شابک، ماژول ۱۱ با فاکتورهای وزنی ۱۰ تا ۱ است. عدد رومی X در عوض ۱۰ مورد استفاده قرار می گیرد که در آن ده به عنوان رقم اخر است.

تفاوت شابک و بارکد

چه کسی واجد شرایط استفاده از شابک ISBN است؟

آژانس بین المللی ISBN به درخواست مستقیم ناشران ، ناشران کتاب الکترونیکی ، کاست های صوتی و تولید کننده های فیلم ، تولید کنندگان نرم افزار و موزه ها و انجمن ها برنامه های چاپ را ISBN طراحی کرده است.

گرفتن شابک چقدر طول می کشد؟

در حالت عادی ۵ روز کاری برای پردازش اطلاعات از زمان دریافت درخواست ISBN در آژانس لازم است (نه از تاریخ ارسال شده توسط ناشر.) پردازش اولویت دو روز کاری از زمان دریافت درخواست در آژانس است. پردازش حرفه ای تر ۲۴ ساعت کاری زمان لازم دارد .

گرفتن شابک ISBN چقدر هزینه دارد؟

برای اطلاعات دقیق از قیمت اخذ شابک برای اثر خود میتوانید با شماره ۰۹۳۵۵۰۸۵۰۰۰ هزار تماس گرفته و درخواست خود را مطرح کنید.

شابک در کدام قسمت کتاب قرار میگیرد ؟  

شابک در صفحه شناسنامه کتاب و محقوظ بودن حق کپی رایت قرار می گیرد و در صورت وجود بارکد در پشت جلد چاپ میشود.

چه تفاوتی بین بارکد و شابک  وجود دارد؟

شابک از شماره ساخته میشود ، اما بارکد گرافیکی با خطوط عمودی است که اطلاعات عددی را برای اسکن کد می کند. ISBN و بارکد دو چیز متفاوت هستند.

اختصاص شابک به اثر جهت چاپ کتاب

پس با توجه به گسترش نشر کتاب و استفاده روزافزون از رایانه و سیستم های داده پردازی در فعالیتهای نشر و اطلاع رسانی، ضرورت اختصاص شابک به اثر جهت چاپ کتاب بیش از پیش حس میشود و به کتاب و اثر چاپ شده شما اعتبار و شناسنامه میدهد.

معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی کار نشر اقدام به اخذ نمایندگی از موسسه جهانی شابک نمود. در شابک ایران دو میلیون عنوان کتاب با پیش شماره های ۹۶۴ و ۶۰۰ قابل شماره گذاری است که در آن ناشران، بر حسب میزان فعالیت انتشاراتی آنها، به گروه هایی تقسیم می شوند.

اخذ شابک برای چاپ کتاب در انتشارات متخصصان

انتشارات متخصصان به عنوان یکی از موسسات نشر و ویراستاری کتاب ، کلیه امور مربوط به گرفتن شابک کتاب را خود انجام میدهد ، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در اتباط باشید.

تماس با نشر متخصصان

فروشگاه کتاب متخصصانفرم تماس و اطلاعات

81

عملی اگر کاشتید، عادتی درو خواهید کرد. عادتی اگر کاشتید، اخلاقی درو خواهید کرد. اخلاقی اگر کاشتید، سرنوشتی درو خواهید کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان