طراحی جلد کتاب

طراحی جلد کتاب زمان مطالعه: ۹ دقیقه

آیا طراحی جلد کتاب برای کتابم ضروری است؟ این سوالی است که برای تمامی نویسندگان و مولفان کتاب و متن و مقاله پیش می آید. طراحی جلد کتاب یکی از ضروری ترین خدمات قبل از چاپ می باشد زیرا هویت کتاب شما محسوب شده و معمولا آخرین مرحله می باشد. زیرا در این مرحله باید سایز کتاب، رنگ کاغذ ها، تعداد صفحات و ویراستاری نهایی مشخص شده باشد. انجام ویراستاری هم باید حتما توسط یک ویراستار حرفه ای صورت بگیرد.

زیرا در نهایت ویراستاری در طراحی نهایی جلد کتاب هم تاثیر می گذارد. اولین حالت فیزیکی که مخاطبان با کتاب شما برقرار می کنند، جلد کتاب است. به همین منظور جلد باید تصاویر جذابی داشته باشد و مفهوم کلی کتاب را در یک نگاه به مخاطب برساند. برای آشنایی بیشتر با ویراستاری و مراحل آن به صفحه ی ویراستاری رجوع کنید.

طراحی جلد کتاب چیست؟ 

اولین کاری که برای طراحی باید انجام دهید تحلیل و بررسی و جمع اوری تمام اطلاعات می باشد. باید بررسی کنید برای چه کسانی کتاب را نوشته اید؟ مخاطبان خود را شناسایی کنید. رده ی سنی و جنسیت ان ها را در نظر بگیرید. نوع فرهنگ مخاطبان را مشخص کنید.

این مسائل ابتدایی به شما در ایده پردازی برای طراحی جلد بسیار کمک می کند. نوع تصاویری که در کتاب استفاده کرده اید و حتی رنگ و اندازه ی ان و هم چنین سایز فونت هم از عوامل تاثیرگذار در بهترین طراحی برای جلد کتاب می باشد.

هزینه طراحی جلد کتاب

از کتاب های دیگر هم ایده بگیرید و جلد کتاب های پرفروش را تحلیل کنید تا رمز موفقیت آن ها را پیدا کنید. نکات مهم و کلیدی هر کتاب را بررسی کنید. معمولا در کتاب فروشی، کتاب هایی که نظر مخاطب را جلب می کنند، کتاب هایی هستند که طراحی جلد آن ها فوق العاده و جذاب است. رنگ و عنوان روی جلد کتاب تاثیر بسزایی در جذب مخاطب دارد. اگر کتاب نکات و ویژگی های مهمی دارد آن ها را یادداشت کنید و حتما به طراح کتاب خود بزنید. مواردی که برای جلد روی کتاب الزامی هست شامل: نام نویسنده، عنوان کتاب، تصاویر، عطف و دسته بندی می باشد.

طراحی ساده جلد کتاب

شاید برایتان این سوال بوجود آید که ، چه کتاب هایی و با چه موضوعاتی نیاز به طراحی جلد و صفحه ارایی مخصوص به خود را دارند ، ما در اینجا لیستی از انواع کتاب ها تهیه کرده ایم که برای جلد نیاز به طراحی دارند :

 • طراحی جلد کتاب درسی
 • طراحی جلد کتاب کودک
 • طراحی جلد کتاب عاشقانه
 • طراحی جلد کتاب شعر
 • طراحی جلد کتاب رمان
 • طرح روی جلد کتاب داستان

مراحل انجام طراحی جلد کتاب 

موارد لازم برای جلد پشت کتاب هم عطف، خلاصه ی کوتاهی از کتاب، نقل قول ها، بارکد و قیمت می باشد. جلد پشت کتاب باید تمام نکات و خلاصه ی مهم کتاب را داشته باشد طوری که مخاطب را تشنه ی خواندن کند. این نوشته باید جذابیت کافی از نظر ویرایشی هم داشته باشد. برای کتاب های علمی و آموزشی اگر دارای مدرک تحصیلی معتبری هستید، آن را در خلاصه ی کتاب ثبت کنید.

طراحی جلد کتاب خلاقانه 

جلد کتاب دارای چند خط توضیح و نوشته می باشد. گاهی می تواند سوالی باشد و یا پیام خاصی را دربر داشته باشد. به طور مثال اگر کتاب در ژانر عاشقانه باشد، جلد کتاب نیاز به لحن و تصاویر عاشقانه و رمانتیک دارد تا مخاطب بتواند با آن ها ارتباط بگیرد. اگر کتابی بر اساس کسب موفقیت نوشته شده اید، می تواند متن آن را با جمله ی سوالی شروع کنید تا ذهن مخاطب را درگیر کند و او را مجاب به خواندن کتاب کند. مولفان و نویسندگان کتاب هزینه ای که برای طراحی جلد می کنند، یک هزینه ی الزامی می باشد و در مقیاس با بقیه ی موارد مورد نیاز برای چاپ، هزینه ی بسیار اندکی است. در عین حال باعث افزایش فروش و موفقیت نویسنده می شود. بنابراین در هزینه کردن برای طراحی جلد دستتان را باز بگذارید!

نکاتی که باید در طراحی جلد کتاب رعایت کنیم

 • طراحی بر اساس ایده ی نویسنده =

چون نویسنده ی کتاب خودش از تمامی نکات کتاب اطلاع دارد بنابراین می تواند بهترین ایده ها را برای طراحی بدهد. اما شاید توانایی پیاده سازی آن را به زیباترین حالت ممکن نداشته باشد. بنابراین یک طراح علاوه بر تجربه ها و رعایت قواعد و اصول طراحی، باید نظر نویسنده را هم در این حوزه در نظر بگیرد.

 • طراحی ساده ی جلد کتاب =

 حتما جذابیت را اولویت طراحی انتخاب کنید. یعنی طوری متاب را طراحی کنید که مخاطبان از پشت ویترین تمایل به خرید کتاب را داشته باشند.

 • انتخاب فونت مناسب برای جلد کتاب =

 توجه داشته باشید هر فونتی که از نظر شما زیبا است دلیل بر این نیست که مناسب طرح جلد کتاب باشد. فونت روی جلد کتاب کاملا به نوع نوشته و مخاطب ها بستگی دارد. اگر برای کودکان کتاب نوشته اید فونت نوشته باید بسیار جذاب و خوانا و بزرگ باشد و یا فونت های کمیک و ایتالیک برای کتاب های ادبی به هیچ عنوان مناسب نمی باشد.

همچنین برای طراحی کتاب هایی با ژانر تخیلی و ترسناک، طرح هایی با ایده های تخیلی، کاور های خلاقانه، فونت های بزرگ، پررنگ و تصاویر رازآلود در عین حال جذاب مناسب است. حتی طراحی کتاب های تخیلی و ترسناک برای رده ی سنی نوجوانان باید کاملا با بزرگسالان متفاوت باشد و در آن چاشنی کارتنی هم اضافه شود.

توجه کنید اگر شخصیت اصلی کتاب شما شخص است، می توانید تصویری از چهره ی این شخص را در طراحی خود بگذارید. چهره ی شخصیت اصلی داستان باید کاملا مشابه توضیحاتی باشد که در کل داستان از او شده است. بنابراین طراحی فونت کتاب خود را به عهده ی گرافیست حرفه ای بسپارید و به هیچ عنوان روی یک فونت برای طراحی جلد روی کتاب اصرار نکنید.

 • یافتن نمونه های طراحی جلد مرتبط =

قبل از رفتن پیش طراح جلد و گرفتن ایده های آن، بهتر است خودتان جلد های روی کتاب های مشابه و حتی رقبایتان را بررسی کنید و نکاتی که از آن ها بدست می آورید را یادداشت کنید. به این ترتیب می توانید از همه ی طرح ها ایده بگیرید و همه ی آن ها را در طرح خود اجرا نموده و بهترین جلد کتاب را طراحی کنید.

 • پیاده سازی طرح و ایده ی گرافیست=

 توجه کنید که یک گرافیست حرفه ای ترین و با کیفیت ترین عکس ها را برای طراحی جلد انتخاب می کند و یا حتی آن ها را می سازد. بنابراین عکس های بی کیفیت از اینترنت را در اختیار او قرار ندهید.

اگر طراحی روی جلد کتابتان را در اختیار انتشارات متخصصان قرار بدهید مطمئن باشید با کیفیت ترین طرح را در اختیار شما قرار می دهند. طراحان گرافیست ما به تمامی حرف ها و ایده های شما گوش فرا می دهند و چیزی را که در ذهن خود پرورانده اید را طراحی می کنند.

تماس با نشر متخصصان

هزینه طراحی جلد کتاب چقدر است؟

اگر شما هم قصد چاپ کتاب را دارید این مطلب به شما کمک می کند تا نیاز به طراحی را کاملا درک کنید. به طراحی اهمیت دهید چون باعث افزایش فروش می شود. در ادامه به هزینه طراحی جلد هم می پردازیم.

طراحی جلد کتاب

اصول طراحی جلد کتاب چیست؟

بارها در مورد طراحی جلد کتاب در فرآیند چاپ کتاب، توصیه‌هایی از افراد مختلف شنیده‌ایم و به جرات می‌توان گفت این توصیه‌ها گاهی بسیار متنوع و گاهی هم متضاد یکدیگر هستند.

یکی از ابتدایی ترین مواردی که در هر کتاب در نگاه اول به چشم بیننده می‌آید و برای بسیاری از خوانندگان کتاب که حساسیتی روی این مساله دارند بسیار امر مهمی است جلد هر کتابی می‌باشد.

از آنجایی که طراحی جلد کتاب از نگاه بسیاری از نویسندگان بزرگ و معروف این حوزه نیز بسیار مهم و تاثیرگذار است با مطالعه منابع مختلف و گزینش مطالب آن‌ها ۸ توصیه مهم برای طراحی جلد کتاب در این مطلب را برای شما آماده کرده ایم.

دانلود نمونه طرح جلد کتاب

مشاهده و دانلود طرح های لایه باز

طرح جلد رایگان
طرح جلد رایگان

این هشت نکته مهم در طراحی جلد کتاب را جدی بگیرید:

خرید کتاب بصورت اینترنتی

۱- حتما سعی کنید جلد کتاب را در سایز کوچک هم بررسی کنید می پرسید چرا؟ به علت اینکه بسیاری از خوانندگان کتاب، خرید کتاب را بصورت اینترنتی انجام می دهند.

خرید اینترنتی کتاب به این شکل است که معمولاً یک عکس از طرح جلد کتاب در سایز و ابعاد کوچکتری از اندازه واقعی آن بر روی سایت قرار می‌دهند تا خوانندگان کتاب با طرح جلد کتاب آن ها نیز آشنا شوند. حال، اگر تصویر طراحی شده جلد کتاب شما در سایز کوچک شفاف نباشد این احتمال وجود دارد که افرادی که قصد دارند از طریق اینترنت کتاب مورد نظر خود را خریداری کنند، کتاب شما جذابیت کافی را برای آنها نداشته باشد و همچنین شفافیت لازمی را که برای نمایش در سایت باید داشته باشد را نداشته باشد.

عنوان کتاب

۲- عنوانی که برای طراحی جلد کتاب در نظر گرفتید می‌بایست به اندازه کافی بزرگ و خوانا باشد تا خواننده مجبور نباشد برای خواندن عنوان کتاب خودش را به زحمت بیندازد و در نهایت عنوان روی جلد کتاب به راحتی قابل خواندن باشد. این مورد از بقیه مواردی که ذکر کردیم از همه مهمتر است.

بسیاری از خوانندگان کتاب وقتی با یک کتاب برخورد می‌کنند قبل از هرچیز دیگری به دنبال عنوان کتاب می‌گردند.

هرچقدر عنوان کتاب با سایز بزرگ باشد به همان میزان بهتر و شفاف‌تر قابل خواندن می‌باشد و خوانندگان کتاب نیز سریعاً می‌توانند از آن بازخورد کسب کنند.

دانلود رایگان طرح جلد لایه باز کتاب

طرح جلد کتاب
طرح جلد کتاب

فونت طرح جلد کتاب

۳- از فونت‌های غیرمعمول و عجیب غریب و ناخوانا برای عنوان کتاب خود بهیچ وجه استفاده نکنید. در نگارش عنوان کتاب بر روی جلد کتاب همواره سعی کنید از فونت‌های خوانا و متداول استفاده کنید تا هم به خواننده کتاب خود احترام بگذارید هم اینکه او برای خواندن عنوان کتاب شما اذیت نشود.

در زیر چند نمونه از فونت های معمول و خوانا را برای شما معرفی کرده ایم:

فونت‌های معمول در نوشتار فارسی شامل:

 1. B-ZAR
 2. B-NAZANIN
 3. B-LOTUS
 4. L-HVN

و موارد مشابه به این فونت‌ها هستند.
در بسیاری از کتاب‌ها از فونت نستعلیق نیز استفاده می‌شود که طرفداران خاص خود را دارد.

۴- در طراحی جلد کتاب از بیش از دو فونت استفاده نکنید. استفاده از چندین فونت متفاوت در جلد کتاب کار بسیار اشتباه و بی‌موردی است. همچنین از کج کردن حروف و سایه دار کردن جملات و کلمات جداً پرهیز کنید.

طراحی جلد کتاب آماتوری ممنوع!

۵- هیچ وقت سعی نکنید طرح آماتور و ضعیفی را برای جلد کتاب خود در نظر نگیرید. اینکه شما یک نویسنده خوب هستید به این معنی نیست که می‌توانید طراح جلد کتاب خوبی نیز باشید!

به دنبال یک طراح خوب و حرفه ای باشید، نمونه کارهای او را ببینید و بعد از بررسی کامل نمونه کارها و صلاحیتش، کار طراحی جلد کتاب را به او بسپارید.

مطمئن باشید که یک طراح حرفه‌ای جلد کتاب شما را حرفه‌ای‌تر خواهد کرد.

دانلود رایگان طرح جلد لایه باز کتاب

طرح جلد آماده
طرح جلد آماده

طراحی جلد کتاب با ورد اصلاً!

۶- هیچوقت از طرح‌های پیش فرض و قالب های آماده نرم افزار ورد (Word) استفاده نکنید. در بسیاری از مواقع افراد با استفاده از پس زمینه‌های رایگان ورد و امکانات طرح پردازی این نرم افزار سعی می‌کنند گوشه‌ای از هنر و خلاقیت خود را به رخ بکشند!

بهتر است همین الان این کار را متوقف کنید. این ابزارها درجای خود بسیار کاربردی و مفیدند اما برای طراحی جلد کتاب اصلاً مناسب و کافی نیستد.

طراحی جلد کتاب با گرادیانت ممنوع!

۷- هیچ وقت در طراحی جلد کتاب از گرادیانت استفاده نکنید.

ایجاد رنگ زمینه به صورت گرادیانت (Gradients) در جلد کتاب بسیار غیرحرفه‌ای است و توصیه موکد می‌شود از این پس زمینه صرف برای جلد کتاب استفاده نشود.

ایده ای ندارید!

۸- اگر هیچ ایده ای به ذهنتان نمی رسد و هیچ طرحی برای طراحی جلد کتاب ندارید بهتر است هیچ طرحی را روی جلد کتاب خود نزنید! اگر قرار نیست طرح جلد کتاب را یک فرد با مهارت و حرفه‌ای طراحی کند بهتر است که هیچ طرحی را برای آن در نظر نگیرید و صرفاً جلد کتاب شامل عناصر اصلی مانند عنوان کتاب، نام نویسنده و یا مترجم و این موارد باشد و طرح خاصی نداشته باشد.

سخن پایانی

اگر مایل هستید کتاب خود که قطعا حاصل دسترنج شما است را به چاپ برسانید، در خصوص انتخاب طرح مناسب برای جلد کتاب و همچنین سایر موارد مربوط به چاپ کتاب باید به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی عمل کنید.

طراحی جلد کتاب با نشر متخصصان

تیم انتشارات متخصصان با دارا بودن نیرو های متخصص قادر است تخصصی ترین مشاوره و بهترین کیفیت کار را برای شما ارائه دهد. کافی است به قسمت طرح ها رفته و طرح جلد کتاب را برای کتاب خود انتخاب کنید ما سعی کردیم تا بهترین طرح ها را برای شما آماده سازی کنیم. طراحی جلد کتاب با کیفیت مناسب از خدماتی است که تیم متخصصان برای شما عزیزان فراهم می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

تماس با نشر متخصصان

فروشگاه کتاب متخصصانفرم تماس و اطلاعات

70

عملی اگر کاشتید، عادتی درو خواهید کرد. عادتی اگر کاشتید، اخلاقی درو خواهید کرد. اخلاقی اگر کاشتید، سرنوشتی درو خواهید کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان
مشاوره رایگان