اهمیت نوشتن پیشگفتار اثر بر چاپ کتاب

تاثیر پیشگفتار کتاب زمان مطالعه: 5 دقیقه

نشر متخصصان در این مقاله به اهمیت نوشتن پیشگفتار کتاب خواهد پرداخت، پیشگفتار شما ممکن است برای کتاب، مقاله یا پایان نامه استفاده شود و درواقع صرفا برای یک اثر خاص نیست. اگر دوست دارید اثر خود را با نوشتن یک پیشگفتار حرفه ای متمایز کنید، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

برای خیلی از نویسندگان این سوال پیش میآید که چگونه میتوانم در شروع کتاب اثر جادویی بر مخاطب خود بگذارم ؟ جواب ساده است، اگر کتاب شما را شخصی دارای محبوبیت معرفی کند، بدون تردید تعداد زیادی از افراد جذب میشوند که اثر شمارا بخرند یا به هر نحوی آنرا بخوانند.

پیشگفتار

برای روشن تر شدن بیشتر موضوع ، فرض کنید در پیشگفتار کتاب شما، جناب حافظ از کتابتان تعریف کرده و به خوانندگان توصیه میکند که این کتاب را حتما بخوانند، در این شرایط آیا ممکن است کسی کتاب شما را نخرد؟ اما از انجایی که جناب حافظ در دسترس ما نیستند، باید از شخص دیگری کمک بگیریم که همچین محبوبیتی در بین مردم دارد و با توصیه خود کتاب شما ارزشمند تر میکند. آنگاه می‌توان بعد از چاپ کتاب به واسطه اعتبار شخصی که پیش گفتار کتابمان را نوشته در  نشر کتاب نیز موفقیت بیشتری کسب کنیم.

آیا پیشگفتار کتاب را خودمان بنویسیم ؟ 

در یک کلام، خیر ! اگر خودتان پیشگفتار کتاب یا اثر خود را بنویسید، نام آن دیگر پیشگفتار نیست بلکه به آن مقدمه میگویند و مقدمه و پیشگفتار باهم تفاوت هایی دارند که در ادامه به شما توضیح خواهیم داد. بنابراین پیشگفتار حتما باید توسط شخص دیگری نوشته شود که کلیت و کیفیت کتاب شما را معرفی کند . تایید شخص ثالث بر اثر شما تاثیر فوق العاده ای بر مخاطب هدف شما خواهد گذاشت.

نوشتن پیشگفتار

از چه فردی بخواهیم پیشگفتار کتاب را بنویسد ؟ 

قبل از خواندن پیشگفتار، خوانندگان معمولا چک میکنند پیشگفتار توسط چه کسی نوشته شده است و بعد شروع به خواندن آن میکنند ، مگر در مواردی که موضوع اثر شما تخصصی باشد و اسم کسی که پیشگفتار را نوشته کمتر اهمیت پیدا کند. بنابراین حتما به این موضوع توجه کنید ، شخصی که پیشگفتار را مینویسد در زمینه کاری شما سرشناس و محبوب باشد.

پس خوب فکر کنید که چه کسی برای نوشتن پیشگفتار اثر ، میتواند تاثیرگزار تر باشد ، برای مثال اولین استاد شما در زمینه کاریتان که از او نکات زیادی را یادگرفته اید ، میتواند گزینه ای مناسب باشد ، گاهی اوقات توصیه فردی محبوب که کتاب شما را خوانده و تاثیرات آنرا در زندگی شخصی خود دیده است ، نیز میتواند باعث شود خوانندگان بهتر با اثر شما ارتباط بگیرند.

نکته : نوشتن پیشگفتار برای کتاب ضروری نیست ، صرفا میتواند تاثیری مثبت داشته باشد ، اما اگر شخص مناسبی برای این کار ندارید ، بهتر است تمرکز خود را روی بخش های اصلی کتاب بگذارید.

چطور از کسی بخواهیم پیشگفتار کتابمان را بنویسد ؟

بعد از اینکه متوجه شدید، چه کسی برای نوشتن پیشگفتار کتاب شما مناسب تر است ، نوبت به این میرسد که از او بخواهید پیشگفتاری جذاب برای اثر شما بنویسید. اما این درخواست را چطور باید مطرح کرد؟ اگر شخص مورد نظر شما فردی سرشناس باشد ، اعلام کردن چنین درخواستی ترسناک به نظر میرسد، اما بهتر است هرگونه نگرانی و ترسی را دوربیندازید و با تواضع و مودبانه درخواست خود را مطرح کنید ، در مراحل درخواست خود برنامه ریزی و نظم را حتما رعایت کنید.

مقدمه کتاب

درخواست خود را برای نوشتن پیشگفتار به این صورت مطرح کنید : 

ابتدا دلایل خود را برای انتخاب کردن شخص مورد نظر جهت نوشتن پیشگفتار بگویید ، در قدم بعدی از تاثیرهای وی در زندگی و اثر خود یاد کنید ، بگویید چه ویژگی هایی در آن شخص برای شما الهام بخش میباشد ؟ آب و تاب دادن در این قضیه به شما کمک خواهد کرد تا اعتماد طرف مقابل رابرای نوشتن پیشگفتار بدست آورید. انتشارات متخصصان لیستی را تهیه کرده که پیروی از آن میتواند کمک کننده باشد:

 • حس قدردانی را با کلام خود منتقل کنید و اطمینان بدهید نوشتن ۵۰۰ کلمه هم برایتان کافی است.
 • پیشنهاد پیشگفتار صوتی را بدهید ، به این صورت که شخص مورد نظر نظر خود را به صورت تلفنی به شما اعلام کند ، سپس بقیه متن را خودتان تنظیم کنید .
 • اگر فرد مورد نظر نوشتن پیشگفتار را قبول کردن اما برای نوشتن ان وقتی نداشت ، خودتان پیشنویسی را بنویسید و تایید را بگیرید.
 • با کارت هدیه و یا دسته گل حتما حسن نیست و تشکر خود را اعلام کنید.
 • در شبکه های اجتماعی حتما از فرد مورد نظر یاد کرده و تشکر کنید.
 • بعد از چاپ شدن اثر ، یک نسخه از انرا با امضا برایش بفرستید.

تفاوت پیشگفتار و مقدمه کتاب

شاید در ابتدا اینطور به نظر برسد که پیشگفتار کتاب و مقدمه یکی هستند و فقط با یکدیگر تفاوت لفظی دارند، اما وقتی به عمق مطلب دقت شود، متوجه میشوید که این دو کاملا از هم متفاوت هستند و شاید بتوان گفت دلیل یکی دانستن پیشگفتار و مقدمه این است که هر دو در ابتدای کتاب و قبل از شروع متن اصلی اورده میشوند. در ادامه با تعریفی کامل به شما توضیح میدهیدم که چه تفاوت هایی در این بین وجود دارد.

پیشگفتار (چرا خواننده باید کتاب را بخواند)

پیشگفتار مکانی برای نویسنده مهمان است تا به خواننده نشان دهد، چرا باید این کتاب را مطالعه کنند. پیشگفتار کتاب یک ابزار فروش و بازاریابی برای کتاب است. اگر به طور صحیح  و توسط شخص مناسب نوشته شود ، نویسنده کتاب اعتبار زیادی را در نظر خوانندگان کسب خواهد کرد. یادآوری این نکته ضروری است که نویسنده کتاب نباید پیشگفتار را خود بنویسد.

درعوض ، نویسنده کتاب می تواند از مقدمه  استفاده کند تا آنچه راجع به کتاب لازم است را بیان کند. پیشگفتارها خواننده را با نویسنده و همچنین محتوای کتاب آشنا می کنند و سعی در کسب اعتبار برای هر دو دارند. یک پیشگفتار به طور کلی اطلاعات خاصی درمورد موضوع کتاب به خواننده نمی دهد. اما در عوض ، متذکر میشود که چرا خواننده باید کتاب را بخواند. به عبارت دیگر  پیشگفتار باید با خواننده ارتباط عاطفی برقرار کند.

تفاوت پیشگفتار و مقدمه

 مقدمه (چگونگی بوجود آمدن کتاب)

نوشتن مقدمه برعهده نویسنده کتاب است تابه خوانندگان بگوید چگونه ور چرا شروع به نوشتن این اثر کرده است. مقدمه هم باید به گونه ای نوشته شود که اعتباری برای نویسنده و کتاب را به همراه داشته باشد، این باید اعتبار را برای نویسنده و کتاب ایجاد کند. مقدمه بسیار شبیه به پیشگفتار است ، با این تفاوت که در اینجا خود نویسنده باید مخاطب را مجاب به خواندن و خرید کتاب کند.

مشاوره نشر متخصصان جهت نوشتن پیشگفتار 

نشر متخصصان به عنوان یکی از انتشارات برتر کتاب در زمینه چاپ کتاب  با روش های مختلف از جمله چاپ دیجیتال، به شما جهت نوشتن پیشگفتار و چاپ کتابتان راهنمایی های لازم را ارائه میدهد ، کافی است با مشاورین ما از طریق راه های ارتباطی موجود در سایت تماس بگیرید.

تماس با نشر متخصصان

فروشگاه کتاب متخصصانفرم تماس و اطلاعات

80

عملی اگر کاشتید، عادتی درو خواهید کرد. عادتی اگر کاشتید، اخلاقی درو خواهید کرد. اخلاقی اگر کاشتید، سرنوشتی درو خواهید کرد.

دیدگاه کاربران
 • رهگذر 4 خرداد 1399 / 0:37 ق.ظ

  سلام و ممنون برای این مطلب مفید .
  اگر نویسنده بخواد چند خط در مورد بیوگرافی خودش در کتاب بیاره. این رو در کدوم قسمت کتاب بهتره بنویسه؟در پیشگفتار ، مقدمه یا در یک بخش جدا ؟

  • زهرا شهابی زاده 7 خرداد 1399 / 2:39 ب.ظ

   سلام دوست عزیز، بهترین حالتش اینه در بخش پیشگفتار این موارد رو بیارید و حدالامکان از زبان خودتون نباشه.

 • رهگذر 11 خرداد 1399 / 2:04 ق.ظ

  خیلی ممنونم از راهنماییتون خانم شهابی زاده

  • زهرا شهابی زاده 11 خرداد 1399 / 12:28 ب.ظ

   خواهش میکنم، سپاس از حضورتون.

   • ریحانه 30 اردیبهشت 1400 / 1:13 ب.ظ

    سلام ببخشید برای نوشتن پیش گفتار باید چیکارکرد؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان