نحوه نوشتن مقدمه کتاب

نحوه نوشتن مقدمه کتاب زمان مطالعه: 5 دقیقه

مقدمه کتاب یکی از مهم ترین بخش های هرکتاب است ، در مقالات قبلی نشر متخصصان ما به طور کامل تفاوت پیشگفتار و مقدمه را برای شما عزیزان توضیح دادیم و در این مقاله قصد داریم فرآیند و تاثیر نوشتن مقدمه کتاب را در صنعت چاپ و نشر توضیح دهیم ، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مقدمه کتاب چیست ؟

کتاب ها با هر موضوعی ، نیاز به داشتن یک مقدمه جامع و کامل دارند، تا به طور خلاصه به کاربر بگوید از خواندن این کتاب چه نکاتی را یادمیگیرد و قصه قرار است به چه صورت جلو رود، همچنین خوب است بدانید که همیشه و در هر کاری ، نحوه ی شروع آن بسیار مهم است. شروع قدرتمندانه یک تکنیک بازاریابی محسوب میشود و با تاثیر مثبت خود میتواند خواننده را مجاب به خرید و خواندن کتاب کند.

نوشتن مقدمه برای چاپ کتاب

مقدمه – Introduction 

مقدمه کتاب توضیحاتی است در مورد یک قسمت خاص یا کل کتاب که فردی به غیر از نویسنده آن را می نویسد. مقدمه با مطالب کتاب ارتباط داشته و گاهی بدون خواندن مقدمه نمی‌توان به مطالب کتاب پی برد. نوشتن مقدمه کتاب درواقع برای خواننده یک نقشه ذهنی میکشد و چارچوب کلی داستان را مشخص میکند و جز اولین بخش‌هایی است که خواننده با آن مواجه می‌شود.

فرمت و ساختار مقدمه :

  • شروع مقدمه
  • ارائه مطلب
  • مهارت نوشتن مقدمه
  • حجم مقدمه
  • نکات پایانی

چگونه یک مقدمه خوب برای کتاب بنویسیم؟

نوشتن مقدمه خوب برای کتاب راه های زیادی دارد و البته مهم ترین راه برای خوب نوشتن، خلاقیت خود شخص نویسنده میباشد، اما اگر در شروع کار نویسندگی خود هستید و برای نوشتن مقدمه کتاب، ایده خاصی در ذهن ندارید؛ به شما توصیه میکنیم چند نمونه مقدمه خوب را با دقت بخوانید و بررسی کنید تا مدل پیش بردن مقدمه و نگارش آن برایتان تا حدی مشخص شود.

چند نمونه مقدمه کتاب

باتوجه به اهمیت نوشتن مقدمه برای کتاب در چاپ، در این قسمت برای شما چند مدل خوب از مقدمه های نوشته شده توسط نویسندگان مطرح در دنیای نویسندگی را معرفی میکنیم که خواندن آنها خالی از لطف نیست:

  • مقدمه کتاب برباد رفته
  • مقدمه کتاب خوشه های خشم
  • مقدمه کتاب سووشون
  • مقدمه کتاب سمفونی مردگان

مقدمه کتاب چگونه نوشته میشود ؟

مقدمه یک کتاب در حکم فصل صفر کتاب است و در واقع، در مقدمه مطالبی معرفی می شود که در کتاب به تفصیل می آید.در نوشتن مقدمه مهمترین اصل ،خلاقیت نویسنده است.بنابراین در این بخش نویسنده تلاش می‌کند تا خواننده را توجیه کند که چرا این کتاب را نوشته و خواندن قرار است چه حرف هایی را برای گفتن داشته باشد.

پس اصولی و حرفه ای نوشتن مقدمه نیز بسیار مهم است. اولین سوالی که هر مقدمه باید پاسخگوی آن باشد ، این است که دلیل نوشتن این کتاب چیست؟ با دلیلی صادقانه و مخاطب پسند در همین مرحله میتوانید توجه خواننده را به خرید و خواندن کتاب خود جلب کنید ، در واقع یک شروع ضعیف و یک مقدمه ی سطحی کل و مجموعه زحمات یک نویسنده را از ابتدا تا انتهای کار میتواند از بین ببرد ، پس بهتر است در نگارش مقدمه و بخش نتیجه گیری بسیار باهوش عمل کنید.

اصولی نوشتن مقدمه کتاب به چه صورت است؟

اولین نکته ای که در نوشتن مقاله باید در ذهن خود داشته باشید این هست که خواننده بعد از خواندن آن مجاب به خرید شود و به طور کامل متقاعد گردد که این کتاب ارزش خواندن دارد یا خیر. مقدمه خوب برای خواننده جذاب است و باعث می‌شود تا با فکر و هدف نویسنده از نوشتن کتاب آشنا شود ، البته یکی از راه‌ ها برای متقاعد کردن خواننده، ارائه اطلاعاتی است که خواننده ممکن است با آن مخالف باشد یا برایش سؤال باشد ، پس به این نکته هم در نوشتن مقاله دقت کنید.

اصول نوشتن مقدمه کتاب

نحوه نگارش مقدمه خوب برای چاپ کتاب

القای حس صمیمیت ، اعتماد و صداقت در نگارش مقدمه باعث میشود ، مقدمه شما از یک اثر معمولی تبدیل به بهترین نسخه خود شود ، همچنین اگر نویسنده تلاش کند منطق و زمینه کاری نوشته خود را بیشتر توضیح دهد ، تاثیرات نوشتن کتاب را بر زندگی اش واضح تر بگوید ،میتوانیم بگوییم نویسنده موفق شده یک مقدمه خوب برای اثر خود تهیه کند. درا ین قسمت نشر متخصصان نیز چند نکته کاربردی زا یه شما توضیح خواهد داد تا با رعایت آنها نگارش مقدمه خود را بهبود ببخشید.

خلاصه و کوتاه نوشتن مقدمه

همانطور که تا الان متوجه شدید ، نوشتن مقاله یکی از مراحل حیاتی چاپ کتاب است و باید برای نگارش آن وقت و دقت کافی گذاشت، از این رو حتما باید به جنس مخاطب خود توجه داشته باشید و طولانی یا کوتاه بودن مقاله را بر این اساس انتخاب کنید ، به جز چند موضوع در بقیه موارد نوشتن مقدمه طولانی می‌تواند خسته‌کننده باشد و سبب سردرگمی خواننده شود. هیچ قاعده‌ای برای طول مقدمه وجود ندارد و انتخاب آن بسته به خود نویسنده و مخاطب هدف دارد.

تعریف مسئله و موضوع کتاب

هرکتابی در ابتدا با طرح مسئله و یافتن پاسخ برای آن نوشته میشود ، حال ممکن است این پرسش و پاسخ صرفا برای نویسنده مطلب پیش بیاید و یا ممکن است جواب پرسشی برای یک قشر خاص از جامعه باشد ، بنابراین خوب است که در مقدمه کتاب خود به این مسئله هم بپردازید و توضیح دهید که چگونه مسئله بیان شده حل خواهد شد. این توضیحات باعث می‌ شود خواننده برای خواندن بقیه مطلب علاقمند شود. در مقدمه باید سؤال و فرضیه تحقیق توضیح داده شود.

پروسه نوشتن کتاب را توضیح بدید

توضیح مختصر درباره روند نوشتن کتاب و اتفاقی که در حین مسیر برایتان رخ داده نیز میتواند در بعضی موارد خوب و جذاب باشد ، سپس زمینه‌هایی که در حوزه کاری شما نادیده گرفته‌شده و بررسی نشده و شکاف‌های موجود را توضیح دهید. در ادامه در مورد اهداف، فرضیه‌ها و روش‌هایی که در کتاب خود استفاده خواهید کرد تا این شکاف‌ ها پر شود را توضیح دهید.

پروسه نوشتن کتاب را توضیح بدید

جذاب نوشتن مقدمه

داشتن نگارش و لحنی جذاب در مقدمه کتاب میتواند سخت ترین و خشک ترین مطالب راهم دوست داشتنی و مناسب برای خواندن جلوه دهد و باید به نحوی نگارش شود که خواننده علاقمند به خواندن باقی متن شود. برای این که مقاله جذاب‌ تر شود، یک نقل‌ قول از یک متخصص یا یکی از بزرگان ادبیات و حوزه محتوایی خود ذکر کنید، از روایت یا داستان کوتاه استفاده کنید که دلایل شما برای انتخاب موضوع را نشان می‌دهد.

مشاوره جهت نوشتن مقدمه کتاب

نشر متخصصان به عنوان پرکارترین ناشر سال ۱۳۹۷ و یکی از بهترین انتشارات حال حاضر کشور، آماده است تا شما را در چاپ و نشر کتاب یاری دهید ، شما میتوانید سفارش نگارش مقدمه کتاب و آماده سازی فایل اولیه را ما بدهید و با برون سپاری کردن فرآیند کار خود را راحت کرده و از خدمات با کیفیت انتشارات نیز بهره مند شوید، هرسوالی در زمینه نگارش مقدمه و چاپ کتاب دارید را با ما در بیان بگذارید.

تماس با نشر متخصصان

فروشگاه کتاب متخصصانفرم تماس و اطلاعات

78

عملی اگر کاشتید، عادتی درو خواهید کرد. عادتی اگر کاشتید، اخلاقی درو خواهید کرد. اخلاقی اگر کاشتید، سرنوشتی درو خواهید کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان
مشاوره رایگان