واگذاری کتاب
24
بهمن

واگذاری کتاب به انتشارات

زمان تقریبی مطالعه این مطلب: 4 دقیقه

نحوه واگذاری کتاب به انتشارات و ناشری دیگر موضوع این مقاله از سایت انتشارات متخصصان میباشد، شاید شما به عنوان نویسنده به هر دلیلی بعد از چاپ اول کتابتان، بخواهید که انتشارات چاپ کتاب را به نشر دیگری منتقل کنید و از روند اجرای این کار اطلاعی نداشته باشید. اصلا نگران نباشید ما در کنار شما هستیم تا به سوالاتتان در زمینه واگذاری کتاب پاسخ دهیم ، همچنین درصورت تمایل میتوانید از خدمات مشاوره رایگان ما برای پرسش سوالات استفاده کنید.

نحوه واگذاری و حق نشر کتاب

 

کپی‌رایت یا حق تکثیر به معنی داشتن حق کنترل در تکثیر و انتشار آثار است. حق تکثیر یک حق انحصاری قانونی است که برای اعمال کنترل تکثیر و بهره‌برداری آثار برای یک مدت زمان خاص، مالکِ آن حق تکثیر، حقوق انحصاری برای تکثیر و بهره‌برداری از اثر یا انتقال این حقوق به دیگران دارد.

نحوه واگذاری و حق نشر کتاب

برای اینکه از نحوه واگذاری کتاب آگاه شویم ، نیاز بود بدانید حق نشر کتاب چیست ، در ادامه نیز انواع حق نشر ها و نحوه واگذاری کتاب را توضیج خواهیم داد.

انواع حق نشر کتاب

 •   واگذاری کلیه امتیازات کتاب به ناشر :

پرداخت حق تألیف و یا حق الترجمه ثابت از طرف ناشر و خرید تمامی امتیازات کتاب در چاپ اول و چاپ‎ها‎ی بعدی است که به معنای واگذاری کل امتیاز کتاب به ناشر‎ میباشد.در صورتی که ناشر مبلغی را به عنوان خرید امتیاز کتاب، به نویسنده پرداخت‎ ‎‎کند، دیگر فرد هیچ حقی در رابطه با نشر کتاب ندارد و حق نشر کتاب از وی گرفته‎ می‎‎شود. در این نوع قرار برای واگذاری کتاب کلیه حقوق متعلق به ناشر قبلی است و انتقال حق نشر فقط و فقط در صورت رضایت ناشر صورت میگیرد.

 • پرداخت حق تالیف :

در شکل دیگری نیز مبالغ ثابتی که در قرارداد تعیین شده، به عنوان حق التالیف در هر نوبت چاپ به نویسنده، مترجم یا مولف پرداخت‎ می‎‎شود. در این مورد قرار داد بیشتر حقوق متعلف با ناشر میباشد اما برای انتقال رضایت هر دو طرف اهمیت دارد.

پیشنهاد متخصصان:   شماره استاندارد بین المللی کتاب - شابک [ISBN]

  واگذاری کلیه امتیازات کتاب به ناشر :

 

 • حق مشارکتی :

به این معنا که ناشر و نویسنده با یکدیگر توافق‎ می‎‎کنند که سود حاصل از فروش کتاب را بین خود تقسیم نمایند. در این نوع قرار داد سود و ضرر حاصل کاملا به صورت توافقی و شراکتی است ، واگذاری کتاب نیز به همین ترتیب پیش خواهد رفت.

 • تعلق گرفتن کلیه حقوق به نویسنده :

در شکل آخر نیز نویسنده تمام هزینه ‎ها‎ی مربوط به نشر را خود بر عهده‎ می‎‎گیرد و امتیاز کتاب و حق نشر را تصاحب‎ می‎‎کند. به این معنا که تمام سود حاصل از فروش کتاب به نویسنده اثر تعلق میگیرد ، تمام امتیاز ها متعلق به نویسنده است و واگذار کردن یا نکردن کتاب نیز بر عهده خود اوست.این نوع قرارداد می تواند بهترین انتخاب برای چاپ کتاب در تیراژ پایین باشد. این نوع قرارداد به افراد زیر توصیه می شود:

 •  افرادی که جهت تقویت رزومه قصد واگذاری کتاب به انتشارات و چاپ کتاب دارند
 •  اساتید دانشگاهی که قصد واگذاری کتاب به انتشارات و چاپ کتاب خود برای تدریس آن به دانشجویان را دارند
 •  واگذاری کتاب به انتشارات و چاپ کتاب برای هدیه دادن به اطرافیان

واگذاری مجوز انتشارات

یکی از سوالاتی که خیلی از افراد در تماس های مشاوره ای خود از ما میپرسند، این است که آیا مجوز نشر قابل خرید و فروش و واگذاری به صورت کامل است، بگذارید یکبار و برای همیشه به این سوال پاسخ بدهیم، خیر! مجوز انتشارات قابل و خرید و فروش نیست و ادامه کار با مجوز مربوط در حوزه اختیاراتِ مدیر انتشاراتی است. اما واگذاری حق نشر یک کتاب به انتشارات انجام پذیر است.

پیشنهاد متخصصان:   راهنمای انتخاب قالب مناسب برای چاپ کتاب

حق کپی رایت محفوظ است

در انتخاب انتشارات مورد نظر خود برای چاپ کتاب، حتما به این موضوع دقت داشته باشید که حقوق کپی رایت کتاب  شما در تمام دوره های چاپ حفظ شود و خوب است بدانید تکثیر و کپی کردن کتاب، بدون پرداخت هزینه حق تکثیر یک نوع سرقت ادبی به شمار رفته و قابل پیگیری است.

حق کپی رایت محفوظ است

اطلاعات لازم برای واگذاری کتاب از یک ناشر به ناشر دیگر

 •  نامه رضایت ناشر اول مبنی بر انتقال آن به ناشر جدید
 • اصل مجوز دائم کتاب
 •  فهرست­ نویسی به نام ناشر جدید
 •  فرم ​​قبل از چاپ تکمیل شده توسط ناشر جدید
 •  اطلاعات ناشر جدید
 •  نامه تعهد ناشر جدید در خصوص تغییرندادن محتوای کتاب
 • نامه رضایت صاحب اثر (مؤلف یا مترجم) همراه با کپی شناسنامه مؤلف.یا کپی قرارداد

نشر متخصصان در کنار شماست تا چاپ و واگذاری کتاب خود را در ارامش و بدون خطا انجام دهید ، در صورت درخواست ثبت سفارش چاپ کتاب و استفاده از خدمات مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید.

تماس با نشر متخصصان

فروشگاه کتاب متخصصانفرم تماس و اطلاعات